Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Satan Şirketler (3 Şirket)
Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Satan Şirketler (3 Şirket)
Kredi çekmeden ve ön ödeme yapmadan cep telefonunu nereden alacağını söyleyenler için altın bir rehber hazırladık. Aşağıdaki tüm ayrıntıları kontrol...
Vadeli-Vadesiz Döviz Hesabı Açmak Mantıklı Mı? ($-€ Hesap Ücreti)
Vadeli-Vadesiz Döviz Hesabı Açmak Mantıklı Mı? ($-€ Hesap Ücreti)
Makalemizin içinde döviz hesabı açmak karlı ve avantajlı mı, birikmiş paralarımızı döviz hesabı açarak bu hesapta değerlendirmeli miyiz hep beraber...
Anasayfa > Bilgi > Yeni Çipli Kimlik Kartı Ücretini İnternetten Yatırma ve Ödeme

Yeni Çipli Kimlik Kartı Ücretini İnternetten Yatırma ve Ödeme

kimlik ucreti internetten nasıl yatırılır

Yeni kimlik ücretlerinin internet üzerinden ödeme yolları işlemlerin hızlı ve kolay bir biçimde yapılmasını sağladığı için oldukça önemlidir. 2023 senesine kadar yeni kimlik ücreti için internetten ödeme yollarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vergi dairesinin sistemi üzerinden banka ve kredi kartları ile ödeme
  • Bankaların internet bankacılığı alanından ödeme (Anlaşmalı bankalar)
  • PTT online işlemler menüsünden ödeme

İnternetten ödeme yapılması halinde herhangi bir sıra ya da kuyruk beklemeye gerek kalmadan işlemler yapıldığı için bankalardan ya da nüfus müdürlüklerinden yapılacak olan ödemelere göre çok daha iyi bir alternatif olduğu bilinmektedir.

İnternet üzerinden online işlem yaparken de kullanılacak olan banka kartının ya da kredi kartının internet işlemlerine açık olması önemlidir. Aksi durumda işlem onayı sağlanamayacaktır. Bazı sistemler üzerinden kartlara alternatif olarak havale ya da EFT yoluyla da ödeme yapılması mümkün olmaktadır.

Yeni kimlik ücretlerinin internet üzerinden ödenmesinde eğer havale ya da EFT yöntemleri tercih ediliyorsa mesai saatleri içerisinde işlem yapılması önemli olmaktadır. Fakat kart ile ödeme yapılacaksa 7/24 ödeme yapılması mümkün olmaktadır. Şimdi gelelim asıl konumuz olan online olarak internetten kimlik harcımızı nasıl yatırabiliriz.

Kimlik Harç Ücreti Vergi Dairesi Online Sisteminden Nasıl Yatırılır?

Yeni kimlik ücretlerinin internetten Vergi Dairesi sistemi kullanılarak online olarak ödenmesi yeni geliştirilmiş bir ödeme yöntemi olarak bilinmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi olarak bilinen bu site üzerinden kart kullanarak ödeme yapılması mümkün olmaktadır. 

Öncelikle size vereceğim bu adresten giriş yapıyoruz. https://ivd.gib.gov.tr/

Bağlantı Adresine Gitmek İsterseniz Tıklayınız

Resmi web sitesi üzerinden giriş yapılmasından sonra Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Öde başlıklı sekmeye giriş yapılması gerekmektedir. Bağlantı İnteraktif vergi dairesi anasayfasında hızlı ödeme başlığı altında bulunuyor, hemen görüntüyü aşağıya ekliyorum.

online kimlik ücreti ödeme

Bu sekme içerisinde farklı ödeme başlıkları da bulunması ile birlikte bu adımda tercih edilmesi gereken başlık ise T.C kimlik kartı bedeli ödeme olarak bilinmektedir. Hemen açılacak ekranın görüntüsünü de ekliyorum;

yeni kimlik ucreti yatirma baglantisi

T.C kimlik kartı ödeme başlığının seçilmesi ile birlikte ekrana kişisel bilgilerin alınmasına ilişkin farklı sorular gelmektedir.Bu ekranda takılabileceğiniz bir nokta bulunuyor hemen bunun açıklamasını yapayım kırmızı ile işaretlediğim alanda herhangi bir seçeneği seçebilirsiniz çok önemsemeyin hepsi yeni kimlik ücreti yatırma işlemi için geçerli ücretleri de aynı bahsettiğim alanı aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

kimlik bilgilerinin girilmesi gereken alan

Bu soruların cevaplanması sonrasında sistem tarafından ödeme adımına yönlendirme yapılmaktadır.

Ödeme sayfası içerisinde 3D güvenlikli ödeme yöntemi kullanıldığı için cep telefonu numarasına gönderilen SMS ile ödeme onayının verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ödeme yapılması esnasında cep telefonlarının da bulundurulması önemlidir.

Vergi Dairesi ödeme adımları içerisinde aynı zamanda e-posta bilgisi de istenmektedir. E-posta adresinin verilmesi durumunda yapılan ödemeye dair dekont belgesi gönderilmekte ve bu sayede ödemeye ilişkin herhangi bir sorun da oluşmamaktadır.

Anlaşmalı Bankaları Kullanarak İnternetten Kimlik Ücreti Ödeyebilir ve Yatırılabilirsiniz

Kimlik kartı ücretlerinin GİB üzerinden yapılabilmesi ile artık kredi kartları ile anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme ve harç yatırma işlemi yapılabiliyor. Bu bankalardan bazılarını ve ekran bilgilerini sizlerle paylaşıyorum aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Anlaşmalı Banka Kimlik Ücreti Ödeme Ekran Bilgisi
Ziraat Bankası Ödemeler >Diğer Ödemeler> Kimlik Harcı ödeme
Garanti Bankası Ödemeler>Kurumsal Ödemeler> Yeni Kimlik Ücreti Yatırma
Akbank  Ödemeler>Fatura Ödemeleri>Kurum Bilgisi>Kimlik Harcı Yatırma
Garanti Bankası Ödemeler>Diğer>GİB Ödemeleri>Kimlik Harcı Yatırma
İş Bankası Ödemeler>Kurum Ödemeleri>Kimlik Ücreti Yatırma

Gördüğünüz gibi yukarıdaki adımları izleyerek kredi kartınız ile online olarak internetten yeni kimlik ücreti ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni kimlik ücreti yatırabileceğiniz GİB anlaşmalı bankalar‘ın tam listesine vermiş olduğum linkten ulaşabilirsiniz. 

Yeni Kimlik Ücretinin Tutarı Nedir?

Yeni kimlik ücreti tutarı yapılan işlem adımlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Mevcut olan bir kimliğin farklı nedenlerle yenilenmesi talep edilmesi halinde yeni kimlik çıkarma ücreti güncel tutarı 22,5 TL olarak belirlenmektedir.

Kimliğin kaybolması durumunda yeni bir kimlik çıkarılmak istendiğinde ise bu durum daha farklı bir süreç olmakla beraber yeni bir kimlik çıkarılmak istendiğinde 45 TL kimlik ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Yeni doğan bebekler için ilk bir aylık süreç içerisinde yapılacak olan kimlik işlemleri için herhangi bir ücret ödemesi talep edilmemektedir. Fakat bazı durumlarda bebeklerin kimliğinin çıkarılması 45 gün sonraya bırakılabilmektedir. Bu durumda ise 22,5 TL yeni doğan bebekler için kimlik ödemelerinin yapılması gerekmektedir.

Yeni kimlik ücretlerinin yıllara bağlı olarak değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. 2020 yılı itibariyle belirlenen bu tutarın yeni yılda daha farklı şekillerde ilan edilmesi gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Kimlik ücretlerinin yatırılmasından önce herhangi bir işlem yapılamayacağı için ilk işlem basamağı kimlik ücretinin yatırılması olarak bilinmektedir. Ücretin yatırıldığına dair dekont ile Nüfus Müdürlüğüne gidildiğinde kimlik çıkarma işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Kimlik çıkarma işlemlerinde eğer kimlikte yenileme olacak ise herhangi bir resim bulundurulmasına gerek yoktur. Fakat kayıp kimliklerde ya da yalnızca resim değişikliği için yapılan taleplerde uygun olarak biyometrik fotoğrafın da başvuru esnasında bulundurulması gerekmektedir.

Yeni Doğanlar İçin Kimlik Ücreti Ödemeleri Nasıldır?

Yeni doğan bebekler için kimlik ücreti ödemeleri belirli şartlar dahilinde bulunmamaktadır. T.C vatandaşı olarak dünyaya gelen bebeklerin doğum anından itibaren bir ay süre ile ücretsiz kimlikleri çıkarılabilmektedir.

Bir ay içerisinde çıkarılmayan kimliklerin daha sonra çıkarılması istendiğinde ise kimlik çıkarma ücreti olarak 22,5 TL alınmaktadır. Bu nedenle bebeklerin doğum anından hemen sonra kimlik belgelerinin çıkarılması gerekmektedir.

Yeni kimlik ücretini internetten ödeme işlemleri yeni doğan bebeklerin kimlikleri için de geçerli olmaktadır. Geç kalınan kimlik işlemlerine yönelik ödemelerin internet platformları üzerinden yapılması sayesinde kimlik çıkarma işlemi de kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Yeni Kimlikler İçin Son Değiştirme Tarihi Nedir?

Yeni kimlikler için son değiştirme tarihi son yapılan açıklamalara göre 2023 olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar kimliklerinde yenileme yapmayanlar için uygulanacak yaptırımlar henüz bilinmemekle beraber, cezai işlem uygulanacak olması beklenen durumlar arasında yer almaktadır.

Kimlik değiştirme işlemlerinin ehliyet yenileme işlemlerinden farklı bir son tarihi bulunmaktadır. Ehliyet için 2020 sınırı belirlenirken, kimliklerde bu sürenin uzatılması, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi nedeniyle sağlanmıştır.

Yeni kimlik kullananlar kare kod gibi sistemlerden yararlandıkları için sosyal hayat içerisinde de kolaylaştırıcı pek çok özelliği bulunmaktadır. İlerleyen yıllarda yapılacak olan pek çok işlem de bu yeni kimlik kartları ile uyumlu hale getirilecektir. Bu nedenle sosyal hayat içerisindeki avantajlı durumlardan da yararlanmak için kimlik kartlarının kısa süre içerisinde yenilenmesi önerilmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git