Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Eski Kredi Ödemesini Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)
Eski Kredi Ödemesini Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)
Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek farklı bankalar aracılığıyla alınan kredilerin tek bir çatı altında toplanarak kapatılmasından sonra yeniden bir...
Ptt Kredi Başvurusu
Ptt Kredi Başvurusu
PTT Kredi Başvurusu İnsanların farklı sebeplerden dolayı krediye ihtiyacı olmaktadır. Burada birçok seçenek olsa da, PTT kredi başvurusu 2021 yılında da...
Anasayfa > Kredi > Vekaletle Başkası İçin Kredi Çekilir Mi? (Yasal Mevzuat)

Vekaletle Başkası İçin Kredi Çekilir Mi? (Yasal Mevzuat)

vekaletname ile kredi alma

Başkasının adına vekalet kredi çekilmesi yalnızca noter onaylı vekaletnamenin hazırlanması durumunda mümkün olmaktadır. Resmi bir vekaletname sayesinde bankalar tarafından kredi alınması mümkün olmaktadır. Başkası adına vekalet kredi alınması için noter üzerinden iki tarafında onay vermiş olması gerekmektedir. Vekalet ile kredi başvurusu yapmak için hem vekil olacak kişinin hem de kendi adına kredi başvurusunda bulunacak kişinin noter huzurunda bunu beyan etmeleri zorunlu olmaktadır. Aynı zamanda vekaletnamenin süresinin de kredi süresine bağlı olarak alınması gerekmektedir.

Acil kredi başvurularında ya da yurtdışında olunması durumunda kredi başvurusunun yapılamaması halinde kredi vekaletnameleri önemli olmaktadır. Bu durumda iki kişinin farklı noterlere başvurması halinde de vekaletname başvurusunda bulunulabilmektedir.

Kredi kullanımı için yasal bir yöntem olan vekaletname kullanımı aynı zamanda bankaların istemiş oldukları belgelerin de tamamlanması ile mümkün olmaktadır. Her bankanın teminat için farklı bir belge istemeleri gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Vekaletname çıkarılan kişilerin kredi başvurusu esnasında kefil olarak yazılmaları da söz konusu olabilmektedir. Bu durum da kişinin isteğine ve bankaların taleplerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Vekaletname ile Kredi Çekme Süreçleri Nasıl İşler?

Vekaletname ile kredi çekme süreçleri öncelikli olarak evrakların tamamlanmasını gerektirmektedir. Bankalar tarafından talep edilen evrakların tamamlanmasından sonra vekaletname ile birlikte ıslak imzanın da gerekli olduğu bilinmektedir.

Başvuru kimin adına olacaksa o kişilerin ıslak imzası gerekli olmakla birlikte başvuru sahiplerinin belirli nedenlerle banka şubelerine gidememesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bankaların farklı şubelerinden de ıslak imza verilmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle başvuru süreçlerinin tamamlanması adına en yakın banka şubesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Hasta olan kişiler için ise banka personelleri tarafından destek sağlanması ya da bir kurye ile anlaşılması gibi alternatif seçenekler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden herhangi birisi ile imza verildikten sonra kalıcı bir onay verilmiş olmaktadır.

Vekaletname ile Kredi Başvurusu Yapıldığında Hangi Evraklar İstenmektedir?

Vekaletname ile kredi başvurusu yapılması durumunda istenen evraklar hem bankaların hem de müşterilerin güvenliğini sağlamak için gerekli olmaktadır. Aynı zamanda ödemelerin de yapılabilir olduğunun beyan edilmesi için bankalar tarafından istenen evrakların tamamlanmış olması gerekmektedir.

Kredi başvurusu kimin adına yapılacaksa bu kişinin kimlik aslının bulundurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kimlik fotokopisi de istenen evrakların başında bulunmaktadır. Aynı zamanda vekaletname kimin üzerine çıkarıldıysa o kişinin de kimlik belgesinin aslı ve fotokopisinin bulundurulması gerekmektedir.

Kredi başvurusunun yapılacağı kişiye ait olarak ikametgah belgesinin de bulunması gerekmektedir. Bilgi güvenliğinin sağlanması açısından bu evrakların resmi ve güncel olması önemli olmaktadır.

Başvuruyu yapan kişi aynı zamanda kredi borçlarını da ödeyecek kişi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir durumunu beyan eden bir belgenin bulundurulması gerekmektedir. Bu belgenin hem aslı hem de fotokopisi bulundurulmalıdır.

Tüm bu belgeler ile birlikte vekaletnamenin de aslının mutlaka bulundurulması gerekmektedir. Aslının yanı sıra banka tarafından saklanmak üzere fotokopinin de bulundurulması önemli olmaktadır.

Evrakların her birinin bulundurulması sayesinde başvurunun anında sonuçlanması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra eksik belge olması durumunda ise evraklar tamamlanana kadar başvuru süreci uzayabilmektedir.

Vekaletname ile Kredi Başvurusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vekaletname ile kredi başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak vekaletnamenin hazırlanma süreci olarak bilinmektedir. Vekaletname hazırlanırken sürenin doğru bir biçimde yazılması ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Vekaletnamenin hazırlanması esnasında herhangi bir süre olmaması durumunda ise vekaletname süresiz olarak hazırlanmış olacaktır. Bu durumda da vekaletnamenin farklı zamanlarda da kredi başvurularında kullanılması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Vekaletname hazırlanırken hangi amaç üzerine bir vekalet verildiğinin de beyan edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda vekaletnamenin farklı amaçlarla da kullanılması riskli durumlara yol açabilmektedir.

Vekaletnamenin hazırlanmasından sonra dikkat edilmesi gereken süreç ise kredi kullanım süreci olarak bilinmektedir. Kredi kullanırken vekaletname kimin üzerineyse bazı bankalar bu kişileri kefil olarak yazabilmektedir. Bir krediye kefil olunması durumu da borçların ödenmemesi durumunda borçların tahsil edilememesi halinde sorumlu tutulması söz konusu olunabilmektedir.

Başkası adına vekalet kredi başvurusu yapılırken gerekli olan tüm şartların ve sözleşmenin bir nüshasının alınarak adına kredi çekilen kişiye teslim edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem banka işlemlerinde hem de ikili ilişkilerde riskli bir durumla karşılaşılmayacağı için süreç daha sağlıklı bir biçimde yürütülmüş olmaktadır.

Okuma Yazma Bilmeyen Kişiler Adına Vekaletname ile Kredi Çekilebilir Mi?

Okuma yazma bilmeyen kişilerin adına vekaletname ile kredi çekilmesi mümkün olmaktadır. Bunun için noter işlemleri esnasında hangi süre ile ya da hangi amaçla kredi çekileceği kişiye beyan edilerek açık rızası alınmaktadır.

Noter işlemleri esnasında rıza oluşmaması durumunda ise işlemlerin yapılması mümkün olmayacağından kredinin de kullanılması engellenmektedir. Vekaletname olmadan hiç kimse adına kredi kullanılması mümkün olmamaktadır.

Okuma yazma bilmeyen kişilerin vekaletname üzerinde imza atamaması durumunda da işlemler engellenmemektedir. Bunun yerine noter onayı esnasında parmak basarak işlemlerin tamamlanması mümkün olmaktadır.

Vekaletname çıkarılırken tarafların okuma yazma bilmemesi gibi bir kriter bulunmamaktadır. İşlemlerde yalnızca taraflarının vekaletname için rızalarının olmasına bakılmakta ve uygun şekillerde belgelerin hazırlanması sağlanmaktadır.

Başkası adına Vekaletname ile Konut Kredisi Çekilir Mi?

Vekaletname ile konut kredisi kullanımı bankalara göre değişiklik göstermektedir. Yüksek tutarlı krediler olması nedeniyle her banka tarafından vekaletname ile konut kredisi kullanımına izin verilmemektedir.Konut kredisi kullanım süreçlerinde kredinin ödenme sürecine kadar evin ipotek edilmesi durumu söz konusu olduğu için resmi prosedürlerin uzaması gibi nedenlerden dolayı bankaların bu şekilde kredi kullanımını engelledikleri bilinmektedir.

Konut kredisi kullanmak için bankalara başvuru yapıldıktan sonra gelir durumuna ilişkin incelemeler yapılmaktadır. Bu incelemeler esnasında kredilerin ödenmesine ilişkin bir risk görülmesi durumunda vekaletname ya da farklı başvuruların engellenmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Vekaletname oluşturulurken konut kredisi için vekillik edileceğinin de açık bir biçimde beyan edilmesi gerekmektedir. Bu sayede vekaletnamenin farklı amaçlarla kullanılması gibi durumların da engellenmesi sağlanmaktadır.Konut kredilerinde kullanılan yüksek tutarların aynı zamanda kefil istemesi de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ya vekil olan kişinin ya da farklı birinin kefil için başvuru esnasında bankada bulunmaları gerekmektedir.

Vekaletname ile kredi süreçlerinin hızlanması için aynı zamanda tüm evrakların da eksiksiz bir biçimde tamamlanmış olması önemlidir. Evraklarda eksik olması durumunda ise kredi kullanımlarına ilişkin problem oluşması söz konusu olabilmektedir.

Başkası Adına Çekilen Kredinin Ödenmemesi Durumunda Borçlar Nasıl Ödenir?

Başkası adına çekilen kredinin ödenmemesi durumunda borçların ödenmesi ilk olarak imza sahibinin yükümlülüğündedir. Başvuruyu yapan kişinin vekaletname ile bir başkası adına krediyi çekmesi durumunda ödeme yükümlülüğü kredi kimin adına ise ona yönelik olmaktadır.

Başkası adına vekalet kredi durumunda herhangi bir ödeme sorumluluğu bulunmamaktadır. Ödemeye ilişkin sorumluluk olması ise ancak kişinin kefil yazılması durumunda olmaktadır. Kefil olan kişiden borcun alınması ise kredi sahibinin ödeme yapmamasından sonra mal varlıklarına el konulamaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git