Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Nasıl Yapılıyor?
Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Nasıl Yapılıyor?
Cebe havale yani Cepbank nedir ve nasıl yapılır tüm detayları ile anlatacağım sizlere. Bankacılık sisteminin teknoloji ile bütünleşmesi ve işlemlerin...
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri Hangileridir? (Kurye Firmaları)
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri Hangileridir? (Kurye Firmaları)
Kredi kartı dağıtıcıları ve banka kredi kartı kurye şirketleri hakkında kapsamlı bilgiler sunacağım bu yazımda sizlere. Kredi kartları, bankalarda en...
Anasayfa > Banka > Ülkemizdeki Western Union Anlaşmalı Bankalar Hangileri?(WU)

Ülkemizdeki Western Union Anlaşmalı Bankalar Hangileri?(WU)

wu gönderilen alinan bankalar

Western Union ile anlaşmalı bankalardan bahsetmişken, bu yazıda hazırlanan rehberi takip ederek yurt dışına kolayca para gönderebileceğiniz tüm bankaları listeleyeceğiz. Western Union, çok uzun yıllardır kesintisiz hizmet sunan ve yüzelli binden çok ödeme şubesine sahip olan finans kuruluşlarından biridir. Türkiye’de ayrıca birçok Western Union ve bankacılık hizmetleri mevcuttur. Yani bankalarla sınırlı değilseniz ve yurt dışına para göndermek istiyorsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Western Union, özellikle kullanımı ve çok sayıda yabancı acentesi olması nedeniyle en makul para transferi yöntemlerinden biridir. Pek çok alternatif var ama bu en çok tercih edilenlerden biri.

Western Union Nedir?

Western Union ne demek ne işe yarar diyenler için hemen belirtmemde fayda var ikiyüzden fazla şubesi ve alt yapısı ile bir çok ülkede para transferlerinde kullanılan bir ödeme sistemidir. Western Union güncel olarak en çok kullanılan uluslar arası para transferleri arasında yer almaktadır.Bknz

Western Union Hangi Bankalarda Var?

Western Union para transferi hizmeti olan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Türkiye İş Bankası Buradan Takip Ediniz
Yapı Kredi Bulunuyor
Ziraat Bankası Bulunuyor
Türkiye Ekonomi Bankası TEB Bulunuyor
Şekerbank Bulunuyor
ING Bank Mevcut
Garanti BBVA Bknz
QNB Finansbank Mevcut
Fibabanka Mevcut
Türkiye Finans Mevcut
Burgan Bank Var
Anadolu Bank Var
Akbank Var
Albaraka Türk Var

Yurt dışından Türkiye’ye gidip yukarıda listelenen bankalardan Western Union ile para göndermek istiyorsanız bu bankadan tüm İşlemler’i seçebilirsiniz. Western Union uluslararası bir hizmet sağlayıcıdır, bu nedenle herkes para gönderebilir.

Aynı zamanda bu bankaların müşterisi olmak zorunda değilsiniz, müşteri olmak zorunda kalmadan kolayca para gönderebilirsiniz. Banka müşterisi değilseniz sadece şubeler aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. Bazı ATM’ler banka müşterilerinden bilgi talep edebilir. Bunun için Western Union logolu bir ATM seçerek ATM’den para gönderebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Wester Union Para Transferi Olan Bankalar

Türkiye’de bulunan bankaların internet bankacılığı ile Western Union para transferi yapabilirsiniz. Online Western Union para transferi yapılabilen bankalar;

 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Türkiye İŞ Bankası
 • Şekerbank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası

Mobil Bankacılık ile Wester Union Para Transferi Olan Bankalar

Mobil bankacılık ile Western Union para transferi yapabilen bankalar şunlardır;

1-Türkiye İş Bankası
2-QNB Finansbank
3-Ziraat Bankası
4-ATM ile Wester Union Para Transferi Yapan Bankalar

Western Union Kullanmak İçin Şartlar Nelerdir?

Western Union hüküm ve koşulları çok basittir. 18 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlar, standart olmayan bir banka aracılığıyla para gönderebilirler. Bunu yapmak için alıcı bilgilerine ihtiyacımız var. Banka müşterisi olmasanız bile, para göndermek için Western Union ortak bankalarından birini seçebilirsiniz.

Aynı zamanda yurtdışına para gönderebilen ve birçok Türk bankasıyla sözleşmesi olan başka bir kurum daha var. Bu organizasyonun adı MoneyGram'dır. Dilerseniz MoneyGram ortak bankalarının listesine de bakabilirsiniz.

PTT Bank’da Western Union Ödeme Yöntemi Var Mı?

Evet, PTT ile anlaşmalı Western Union acentelerinden birinden para transferi yapabilirsiniz. ATM üzerinden bu işlemi yapamasanız bile, bir PTT şubesini ziyaret edip Western Union aracılığıyla para gönderebilirsiniz. PTT, üzerinden Western Union’ın kullanılabileceğiniz gibi bankalar ile ilgili sorularınızın yanı sıra dilediğiniz şubeden transfer yapmanıza da olanak tanır.

Hangi Bankalarda Hız Para Transferi Western Union Vardır?

Yurt dışına para göndermede çok iyi olan ve birçok Türk vatandaşı tarafından tercih edilen Western Union, çalıştıkları bankalarda varsa ek özelliklerden yararlanabiliyor. Bazı bankalar Western Union aracılığıyla para gönderirken ücret indirimi uygulayabilir. Ücretlerle ilgili bilgilere ilgili bankanın resmi internet sitesinden veya müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

Western Union’a sahip bankalardan bahsetmişken yukarıdaki listeyi görebilir ve ayrıca PTT ile Western Union para transferi işlemlerini de yapabilirsiniz.

Western Union ile Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Bunu yapabilmek için, anlaşmalı bir şubeye gidin ve Western Union havale formunu eksiksiz doldurun. Doldurulan form ile birlikte havale edilecek tutar banka memuruna iletilir ve ücreti ödenir.Herhangi bir para biriminde para gönderebilirsiniz.

Örneğin: TL’ye gönderilen paralar aynı tutarda dolar olarak çekilebilir.

Ödeme yapıldıktan sonra, operatör bir makbuz verir ve imzalı makbuzun bir kopyası göndericide kalır. Makbuz, karşı tarafın para çekmek için ihtiyaç duyduğu MTCN numarasını içerir. Alacaklar, Western Union temsilcilerinden MTCN numaralarıyla para çekebilirler.

İlgili İçerik : Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Western Union ile Yurt Dışından Para Nasıl Alınır?

Western Union ile yurt dışına para gönderebilir, yurt dışından da para çekebilirsiniz.

Western Union temsilcisine gitmeli ve para dekontu formunu doldurmalıdır. Şeklinde; Buna gönderenin adı ve soyadı, gönderildiği ülke, transfer edilen miktar ve para birimi, MTCN numarası ve iletişim bilgileri dahildir. Doldurulmuş formla birlikte geçerli bir kimlik kartı göstermelisiniz. Daha sonra memur tarafından verilen makbuz imzalanır ve makbuzun sadece bir nüshası alıcıda kalır. Transfer edilen miktar herhangi bir para biriminde çekilebilir.

WU Sözleşmeli Bankalardan Para Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evet adınıza Western Union ile para gönderildi ve paranızı çekeceksiniz bunun için hangi belgelerin ve evrakların gerekli olduğunu merak ediyorsanız şu şekilde listeleyebilirim;

 • Gönderenin tam adı (ör. Adı, ikinci adı ve soyadı).
 • Paranın transfer edildiği ülke.
 • Takip numarası (MTCN-havale kontrol numarası)
 • Tahmini miktar (Gönderilen para tutarı)
 • Geçerli kimlik belgeleri

bulundurmanız yeterlidir.

Western Union İle Anlaşması Bulunan Bankalarda Kesinti Ne Kadar Olur?

Tüm ücretler gönderen tarafından ödenir. Alacaklı, farklı bir para biriminde ödeme yapmayı seçmedikçe, alacaklı ücretsizdir. Western Union, döviz kuru farklarından gelir elde edebilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git