Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
EFT Sorgu No İle Sorgulama Nasıl Yapılır? (Referans No)
EFT Sorgu No İle Sorgulama Nasıl Yapılır? (Referans No)
EFT sorgulama işlemi yapılması için pek çok yöntem tercih edilebilmekte olup bu yöntemlerin başında EFT numarası ile sorgulama yapılması bulunmaktadır....
T.C Devlet Bankaları Hangileri, Detaylı Anlatım (TMSF BDDK)
T.C Devlet Bankaları Hangileri, Detaylı Anlatım (TMSF BDDK)
Ülkemizde bulunan Devlet Bankaları yani sahibinin ve sermayesinin Devlete ait olduğu bankalar hangileri ziyaretçilerimiz ve vatandaşlarımız tarafından tam olarak bilinmiyor....
Anasayfa > Banka > T.C Kimlik Numarası ile Banka Hesabı Sorgulama (Tüm Hesaplar)

T.C Kimlik Numarası ile Banka Hesabı Sorgulama (Tüm Hesaplar)

kimlik numarası ile banka hesabı öğrenme

T.C kimlik numarası üzerinden banka hesabının sorgulanması öncelikli olarak bankaların sunmuş oldukları bilgi güvenliği esasına göre mümkün olmamaktadır. Fakat banka şubelerine yapılan şahsi başvurular sayesinde T.C kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama mümkün olmaktadır. Banka hesabı sorgulama işlemlerinde bankalar yalnızca kendi bankalarında bulunan hesaplar üzerinden sorgulama yapabilmektedirler. Bu nedenle sorgulama işleminden önce hangi banka şubesine gidileceğinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Birden fazla bankada hesap sorgulaması yapmak isteyenlerin ise T.C kimlik numarası ile diğer bankalara da bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan başvuruların da kişinin kendine ait olması gerekmektedir.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında bir başkasının verilerine ya da kişisel bilgilerine erişim sağlanması yasal değildir. Bu nedenle bankalara yapılan başvurularda, gişe personelleri tarafından kimlik ibrazı gibi taleplerde bulunulabilmektedir.

Kişilerin kendi mobil uygulamaları üzerinden kullanmakta oldukları bankaların hesaplarını görüntülemeleri mümkün olmaktadır. Hesaplarım menüsü içerisinde banka müşterisinin kullanmış olduğu aktif tüm hesaplar görüntülenebilmektedir.

Geçmiş dönemdeki hesaplara dair bilgi sahibi olmak ise mümkün değildir. Bir bankada hesabın kapatılmasından sonra mevcut sistem içerisinde bulunan hesaplar arasında görüntüleme sağlanamamaktadır.

TC Kimlik No İle Banka Hesabı Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Banka hesabı öğrenme yöntemleri yasal olarak bankalar tarafından ilgili kişiye ait bir hesap olup olmadığının öğrenilmesini sağlamaktadır. Bunun için pek yol bulunmakla beraber, kişilerin kendi yöntemlerini tercih etmeleri mümkün olmaktadır.

E-devlet sistemi üzerinden banka hesabı sorgulaması yapılırken öncelikli olarak E-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Bu sistem içerisinde bankacılık işlemleri kısmında herhangi bir bankada bulunan hesapların görüntülenmesi mümkün olmaktadır. Bankacılık işlemleri kısmında yalnızca aktif olan hesaplar görüntülenmekte olup isteğe bağlı olarak internet bankacılığına da yönlendirme yapılabilmektedir.

Bankaların çağrı merkezleri üzerinden de hesap bilgisi öğrenilebilmektedir. Fakat bunun için bankaların başvuruda bulunan kişiler ile hesap sahiplerinin aynı kişiler oldukların öğrenmeleri için belirli kimlik soruları yöneltmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu durumda da öncelikli olarak nüfus cüzdanı bulundurmak ve istenen bilgilerin verilmesi sağlanmalıdır.

Banka şubeleri üzerinden yapılan sorgulamaların da kısa süre içerisinde sonuç vermesi mümkün olmaktadır. Nüfus cüzdanı ile banka şubelerine gidilmesi durumunda bu şubede aktif bir hesap olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Bu sayede isteğe bağlı olarak işlem adımlarına da geçilmesi mümkün olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Banka Hesabı Sorgulama

E-devlet üzerinden banka hesabı sorgulama işlemleri için başvuru sahibinin E-devlet sistemini kullanıyor olması gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak PTT şubelerine gidilerek E-devlet sisteminin kullanıcı şifresinin alınması adımı önemlidir.

Şifresini alan vatandaşlar için E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra bilgi güvenliği için bu şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir. Şifrenin kolay tahmin edilemeyecek bir şifre olması ve kimseyle paylaşılmaması da kullanıcılardan istenen bir adımdır.

Şifre belirlendikten sonra kişisel E-devlet sayfasına giriş yapılmış olmaktadır. Bu sayfaya iriş ile birlikte banka hesaplarının sorgulanması için kategoriler içerisinde yer alan BDDK kategorisine girilmesi gerekmektedir.

Hesap sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için ana sayfanın üst kısmında bulunan arama sekmesinin de kullanılması mümkün olmaktadır. Arama sekmesine bankacılık yazılması ile birlikte pek çok banka işlemlerine erişim sağlanabilmektedir.

E-devlet üzerinden yapılmakta olan bu sorgulamalar, sistem kimin adına açıldıysa onun adına yapılabilmektedir. Kişisel bir E-devlet sistemi üzerinden farklı bir T.C kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama işlemleri yapılamamaktadır.

E-devlet sistemi doğrudan banka hesaplarını sorgulamaya yönelik hizmet sunan bir sistem değildir. Fakat vatandaşların kendi bilgilerine erişim imkanı olması sayesinde banka hesaplarının da görüntülenmesi mümkün olmaktadır.Bknz

Banka Çağrı Merkezlerinden TC Kimlikle Hesap Öğrenme

Banka çağrı merkezlerinden hesap sorgulama yapılması için öncelikli olarak hangi bankanın çağrı merkezinin aranması gerektiği belirlenmelidir. Çağrı merkezleri üzerinden de genel bir sorgulama değil başvuru yapan kişinin sorgulama yapması mümkün olmaktadır.

Çağrı merkezleri arandıktan sonra ilk olarak sesli yanıt sistemi ile karşılaşılmaktadır. Bu sistem üzerinden gerekli yönlendirmelerin takip edilmesi ile müşteri yetkilisine bağlanılabilmektedir. Yapılacak sorgulamalar ancak müşteri yetkilisi ekranı üzerinden yapılabilmektedir.

banka hesabı öğrenme

Müşteri yetkilileri ile görüşülürken T.C kimlik numarası bilgisinin yanı sıra başvuru sahibinin anne kızlık soyadı ya da doğum tarihinin haneleri gibi bilgiler kodlamaları olarak istenebilmektedir. Bu bilgilerin alınmasının en önemli nedeni ise başvuru sahiplerinin bilgi güvenliğini sağlamak olarak bilinmektedir.

Bu bilgilere erişim sağlanmasından sonra bankada aktif bir hesap bulunamaması durumuyla da karşılaşılabilmektedir. Müşteri yetkilisi bu bilgilendirmeyi çağrı esnasında kolay bir biçimde verebilmektedir.

İnternet Bankacılığından TC No İle Banka Hesabı Sorgulama

İnternet bankacılığından banka hesabı sorgulama işlemi yapılırken öncelikli olarak kişilerin aktif bir müşteri olmaları gerekmektedir. Banka hesabı bulunan kişiler için internet bankacılığı üzerinden hesaplarım bölümünden diğer hesapların da görüntülenmesi mümkün olmaktadır.

İnternet bankacılığı kullanmakta olan kişiler için doğrudan giriş yapılırken, daha önce internet bankacılığı kullanmamış olanların da müşteri hizmetleri ile görüşerek internet bankacılığı şifrelerini almaları gerekmektedir.

İnternet bankacılığının yanı sıra mobil bankacılık üzerinden de bu sorgulamalar yapılabilmektedir. Sorgulamanın yapılması için mobil uygulamalar içerisinde hesaplarım menüsünün kontrol edilmesi yeterli olmaktadır.

Aynı T.C kimlik numarası üzerinden açılan hesapların tek elden görüntülenmesi mümkün olduğu için geçmiş yıllarda açılan bir hesap olması durumunda da bu yöntemler ile görüntülenebilmektedir. Fakat bunun için hesapların aynı bankadan açılmış olması gerekmektedir.

Banka Hesaplarında Zaman Aşımı Var Mıdır?

Banka hesaplarında zaman aşımı süresi on yıl olarak belirlenmiştir. Bankalarda bulunan ve on yıl süre ile işlem görmeyen tüm hesaplar zaman aşımına uğrayarak otomatik olarak kapatılmaktadır.

Banka hesapları içerisinde aynı zamanda bakiyesi dolu olan hesaplar da bulunmaktadır. Zaman aşımı nedeniyle bu hesaplar da kapatılırken hesaplarda bulunan paranın da TMSF bütçesine aktarılması söz konusu olabilmektedir.

On yıl sonra aktif olan bir banka hesabının sorgulamasının yapılması durumunda herhangi bir hesap bulunamadı gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bunun için hesapların kullanılmaması durumunda içlerinde bulunan tutarların farklı hesaplara aktarılması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Banka hesaplarında zaman aşımı olması durumunda herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Müşterilerin kendi hesaplarını kendileri takip etmeleri gerektiği için bankaların bu konuya ilişkin mesuliyet taşımadıkları bilinmektedir.

Banka hesabının zaman aşımına uğraması için aynı zamanda on yıl süre ile hiçbir hesap hareketinin olmaması gerekmektedir. Bir defaya mahsus para giriş çıkışı olması durumunda bile o tarihten itibaren on yıl sürenin beklenmesi gerekecektir.

Başkasına Ait Banka Hesabı TC Numarası İle Öğrenilebilir Mi?

Başkasına ait banka hesabının öğrenilmesi kişisel bilgilerin korunması nedeniyle mümkün olmamaktadır. Fakat zaman aşımına uğramış olan banka hesaplarının Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan listeler ile görülmesi mümkün olmaktadır.

Bankalar Birliği tarafından liste yayınlanması, belirli dönemlerde yapılmakta olup güncel olmayan listeler içerisinde aranan hesapların bulunmaması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu durumda da banka birimleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

T.C kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama işlemleri yapılırken bu alternatif yöntemlerin ayrı ayrı kullanılması mümkün olurken, bir başkasına ait hesabın banka şubeleri ya da çağrı merkezleri hizmetleri üzerinden öğrenilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Bir önceki konum olan TC kimlikle para çekme makalemiz ilginizi çekebilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git