Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri Hangileridir? (Kurye Firmaları)
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri Hangileridir? (Kurye Firmaları)
Kredi kartı dağıtıcıları ve banka kredi kartı kurye şirketleri hakkında kapsamlı bilgiler sunacağım bu yazımda sizlere. Kredi kartları, bankalarda en...
EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer ve Hesaba Yatar?
EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer ve Hesaba Yatar?
Elektronik para transferi olarak da bilinen EFT, parayı bir hesaptan diğerine taşıyan dijital bir sistemdir. EFT hedef hesapları aynı bankada...
Anasayfa > Banka > T.C Kimlik No ile Bankadan ve ATM’den Para Çekilir Mi?

T.C Kimlik No ile Bankadan ve ATM’den Para Çekilir Mi?

bankadan tc kimlikle para çekme

Bazı kullanıcılar sadece TC kimlik numarası ile bankalardan veya ATM cihazlarından para çekme nasıl yapılıyor merak ediyor. Bu durumun aslında bir kaç yolu var ama tek başına TC kimlik numaramızı bilmek ne kadar işe yarar sizlere detaylı olarak anlatacağım. Teknoloji her ne kadar ilerlese de bankalar güvenliği birinci planda tutarak her işlemi teyid etmek istiyorlar.

Bu yüzden direkt olarak TC kimlik no ile para çekmek bazı seçeneklerde mümkün olsa da bir çok adımda pekte mümkün olmamaktadır. Ancak şartlar yerine getirildiğinde kimlik numaranızı ibraz ederek para çekme şansınız olabilmektedir. Dilerseniz şimdi detaylara geçelim.

Sadece TC Kimlik Numarası İle Bankadan Para Çekilir Mi?

T.C kimlik numarası ile bankadan para çekmek mümkün değildir. Kimlik numarasının yanı sıra parayı alacak kişinin cep telefonu numarasının da girilmesi gerekmektedir. Cep telefonu numarası, cepten cebe para gönderme işlemlerinde gerekli olduğu gibi şubelerden T.C kimlik ile para çekme işlemlerinde ise kimlik belgesi sorulmaktadır.

T.C kimlik numarasının yanı sıra kimlik belgesinin de istenmesinin en önemli nedeni, banka tarafından müşterilerinin güvenliğinin sağlanması olarak bilinmektedir. Şüpheli bir işlem olması durumunda müdahale edilmekte ve havale işlemleri durdurulmaktadır.

Para gönderme yöntemleri arasında bir alternatif olarak bilinen cepten cebe para gönderme işlemlerinde ise ATM cihazlarından işlem yapılması halinde kimlik belgesi istenmemektedir. Yalnızca T.C kimlik numarasının ve cep telefonu numarasının yazılması ile ilgili işlem tamamlanabilmektedir.

Para çekme işlemlerinde IBAN numarasına para gönderilmesi durumunda ise kartlı işlemler ya da kartsız işlemler menüsünden kolaylıkla işlem yapılabilmektedir. Kartlı bir biçimde para çekme işlemi yapılırken ise şifre dışında T.C kimlik numarası gibi bir bilgi istenmemektedir.

T.C Kimlik Numarası ile Banka Şubelerinden Nasıl Para Çekilir?

T.C kimlik numarası ile banka şubelerinden para çekmek müşteri güvenliği açısından mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bir başkasının T.C kimlik numarası ile onun yerine de banka şubelerinde para çekilememektedir.

Banka şubelerine gidildiğine para çekme işlemleri için öncelikli olarak nüfus cüzdanı istenmektedir. Nüfus cüzdanı üzerinden para gelen hesabın bilgileri karşılaştırıldığında onay verilerek para çekme işlemi tamamlanabilmektedir.

Cebe havale yapılması durumunda ise şubelerde istenmekte olan bilgiler T.C kimlik numarasının yanı sıra aynı zamanda cep telefonu numarası olarak bilinmektedir. Bu iki bilginin olması durumunda cepten cebe havale işlemlerinin şubelerden de yapılması mümkün olmaktadır.

Banka şubelerinde kimlik belgesi istendikten sonra işlem arşivinde saklanmak üzere kimlik fotokopisinin alındığı zamanlar da bulunmaktadır. Fakat bu durum her bankanın yapmış olduğu bir işlem olmadığından kesinlik içermemektedir.

T.C kimlik ile para çekme yapılmak istendiğinde ise banka şubelerinin yanı sıra farklı alternatif para çekme yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bankamatik cihazlarının kullanımı da bu yöntemlerin başında gelmektedir.

Telefona Gönderilen Para T.C Kimlik Numarası ile Çekme

Telefona gönderilen paranın T.C kimlik numarası ile çekilmesi tek başına mümkün olmamakla birlikte T.C kimlik numarasının da para çekme işlemlerinde mutlaka kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda kimlik numarasının yanı sıra kimlik belgesinin de istenmesi söz konusu olabilmektedir.

Para gönderme yapılırken cep telefonu numarasına para gönderilmesi durumunda ATM cihazlarından para çekme yapılırken cep telefonu numarasıyla beraber T.C kimlik numarası gerekli olurken şubeler üzerinden yapılan işlemlerde yalnızca kimlik belgesiyle de para çekme işlemleri yapılabilmektedir.

Para çekmenin kolay bir biçimde yapılabilmesi için hem T.C kimlik numarasının girilmesi hem de cep telefonu numarasının girilmesi önemli olmaktadır. Bu sayede herhangi bir bilgi kaybı olmadan kolaylıkla işlem yapılabilmektedir.

Bankalar tarafından T.C kimlik numarası ya da cep telefonu numarası ile işlem yapılması bankamatiklerden kartsız olarak da mümkün olmaktadır. Kart kullanımı bulunmadan işlem yaparken telefon üzerinden onay verilmesi gerekmektedir.

Cep telefonu üzerinden gelen onayların aynı zamanda bilgi güvenliği açısından da kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle yapılan para gönderme işlemlerinde de para çekme işlemlerinde de şifreli olarak işlem yapılması halinde herhangi bir mağduriyet yaşanmasının da önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

Bankamatik Kartı Olmadan TC No İle ATM’den Para Çekme

Bankamatik kartı olmadan para çekme işlemi öncelikli olarak bankamatik cihazlarından kartsız para çekme menüsünün tercih edilmesi ile yapılmaktadır. Kartsız işlem menüsüne girerken müşteri numarasının ya da T.C kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra ekrana birden fazla menü başlığı gelmektedir. Bu başlıkların içerisinden para çekme kısmının tercih edilmesinden sonra hesapta bulunan tutara kadar para çekme işlemleri yapılabilmektedir.

Bazı bankalar kartsız para çekme işlemlerinde kare kod uygulamalarını da kullanabilmektedir. Mobil uygulamalarda aktif olan kare kodun okutulması ile doğrudan işlem yapılması mümkün olmaktadır.

Banka müşterisi olmayanların da kendi isimlerine ya da GSM numaralarına gönderilen para çekme işlemlerini bankamatiklerden yapabilmektedirler. Bu durumda parayı çekmek isteyen kişinin T.C kimlik numarası ile birlikte cep telefonu numarasını da girmesi gerekmektedir. Cep telefonuna gelen onay kodunun girilmesi ile para çekme işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kartsız para çekme işlemleri yapılırken ortak bankamatik olarak kullanılmakta olan farklı bankaların cihazları da tercih edilebilmektedir. Bankamatik cihazında sorun olmaması durumunda para çekme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

PTT Şubelerinden Kart ve Hesap Olmadan TC Kimlikle Para Çekme

Eğer bir yakınınızdan veya dostunuzdan para isteyecekseniz ve hiçbir bankada hesabınız yok ve bankamatik kartınız yoksa üzülmeyin çünkü yakınınızda bir PTT şubesi olması yeterli. Parayı gönderecek kişinin sizin TC kimlik numaranıza para yatırması yeterlidir. Fakat burada önemli olan husus hangi bölgedeyseniz ve oradaki ptt şubesi ismi nasıl geçiyorsa o şubeye para yatırılması gerekmektedir.

ptt tc kimlikle para nasil cekilir

Örnek vermem gerekirse Ankara’da olduğunuzu varsayarsak , Ankara merkez PTT şubesi demeniz yeterlidir. Bu şekilde gönderilen parayı ilgili PTT şubesinden ve ATM’lerinden TC kimlik no girerek çekebilirsiniz. Farklı şubelerden veya ATM’lerden çekim yapamazsınız.

Banka Hesabı Olmadan Para Çekme İşlemi Yapılabilir Mi?

Banka hesabı olmadan para çekme işleminin yapılması bir başkası tarafından para gönderilmesi durumunda mümkün olmaktadır. Başkasının banka hesabı üzerinden para gönderme yapılırken T.C kimlik numarasına yada cep telefonuna gönderme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemi detaylı olarak cebe havale nasıl yapılır başlıklı makalemizde anlatmıştık.

Banka hesabı olmayan alıcıların da gönderilen parayı almak için hangi bilgiler verildiyse o bilgiler ile bankamatikleri kullanmaları gerekmektedir. Cep telefonuna gönderme yapıldıysa cep telefonu numarasıyla; T.C kimlik numarasına gönderme yapıldıysa ATM cihazlarından T.C kimlik numarasının yazılması ile rahatlıkla para çekilmektedir.

Aynı işlemlerin banka şubelerinden de yapılması mümkün olmaktadır. Hangi bilgi üzerinden para gönderme işlemi yapıldığına bağlı olarak şube yetkililerine o bilgilerin verilmesi yeterli olmaktadır. Fakat bilgi güvenliğinin sağlanabilmesi için nüfus cüzdanlarının da şubeye giderken para çekecek kişilerin yanlarında olması gerekmektedir.

 

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git