Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
1-2 Saatte Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (Yasal Olarak)
1-2 Saatte Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar (Yasal Olarak)
Kara listeye kredi veren veyahutta kötü sicil kaydına sahip kişilere kredi veren bankalar var mı? Çok sorulan o soru Ziraat...
800 Puana Kredi Onayı Veren Bankalar Hangileri? (Orta Riskli)
800 Puana Kredi Onayı Veren Bankalar Hangileri? (Orta Riskli)
Kredi notu düşük olan kişiler, yani 800-900 puana sahip olanlar bankadan kredi alamıyor ve ne yapacaklarını bilemez durumdalar. Gerçekte, bankalar...
Anasayfa > Kredi Sicili > Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (Tüzel-Bireysel)

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (Tüzel-Bireysel)

kredi veren faktoring firmaları

Senetle kredi borç kredi veren en iyi ve popüler faktoring şirketleri hangileri ve bu firmalar gerçekten varmı ve nasıl çalışırlar ödemeleri nasıl olur gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu makalede bulabileceksiniz. Senet yoluyla kredi hizmeti veren birçok kurum, kuruluş ve şirket bulunmaktadır. Onları detaylı olarak ele alacağız. Tasarıyı imzalama karşılığında kredi veren faktoring şirketleri bu işlemi yasal olarak gerçekleştirebilir. Kredi notu düşüktür ve kredi geri ödemesi devam eder, ancak tekrar krediye ihtiyaç duyan veya kara listeye alınan kişiler, kredi başvurusunda bulunsalar bile genellikle red cevabı alırlar.

İzmir, Eskişehir, Kocaeli, Bursa, Adana, Konya, Samsun, Antalya ve İzmir’de senetle olmak üzere kredi veren birçok firma var. İhtiyaçlarınızı karşılamak için ihtiyacınız olan fonları almanın tek yolu, senet ile kredi almaktır. Bu seçimi yapanlar güvenilir bir kurumla anlaşmalıdır. Senet kullanmak, sıklıkla kullanılması önerilen kredi türü değildir.

Faktoring şirketi, BDDK’nın denetlenmiş bir organı olduğu için senet açısından güvenilir olan şirketlerdir. Senetle kredi almak isterken eğer bir yer araştırıyorsanız, güvenilirlik konusunda iyi bir araştırma yapmalısınız.

Senetle Kredi Veren Yerler Var Mı?

Senet karşılığında borç para vererek gelir elde etmek isteyen bireyler veya işletmeler, genellikle borç tuzağına düşen ve zorluklarla karşılaşan acil ödemeleri olan kişileri hedef alır. Bu kişiler kısa bir dönem içinde yüksek faizler ile ödeme yapmayı kabul ederler.

Senetle borç verecek olan kişiler sürekli bu kişileri aramakla geçer günleri ve bu işlerle uğraşmaktadırlar, bu nedenle hukuk büroları ve haciz yaptırımı gibi süreçleri takip etmek üzere sözleşmeli yetkili çalışanlar vardır. Bu kişiler sizlere çok fazla borç para vermezler genellikle 3.000 TL ile 20.000 TL arasında borç veriyorlar. Sicili bozuk olan kişilere kredi umudu ise bu tutarları bir çıkış yolu olarak görüp hemen senetle borç para alıyorlar.

Bununla birlikte, günlük yaşam pahalıdır ve insan ihtiyaçları sonsuzdur ve bu ihtiyaçları karşılamaya çalışan kişiler zaman zaman borç batağına düşebilir, banka ve kredi kartı borcundan kurtulma yolunu bulmaya çalışan bireyler bu firmaları aramaya devam edecektir.

Senetle kredi ve borç para verebilirim diyen pek çok varlıklı kuruluş ve şirket var. Bahsettiğimiz bu şirket ve kuruluşlar arasında sadece tamamen yasa dışı olan kayıt dışı çalışanlar değil, aynı zamanda yasal çerçeve içinde faaliyet gösteren kişiler ve faktoring şirketleri de bulunmaktadır. Bu yerleri listelemeniz gerekiyorsa;

Acil Nakit Para Bulma Yolları
Danışmanlık Firmalarının Sağlamış Oldukları Krediler (Komisyon Kredisi)
Finansman Şirketlerinden Senetle Eşya Alıp Bozdurma ( Telefon, Tablet ve Elektronik Eşya.)
Kuyumcu (Sarraf)’lardan İmza Ve Taahhüt Karşılığında Borç Alma ( Senetle Altın )
Faktoring Firmalarından Vadesi Gelmemiş Çek ve Senetleri Kırdırma Yöntemi
Faktoring Firmalarından Senet Karşılığında Nakit Borç Para Alma
Tefecilerden (Yabancı Kişilerden) Senet Doldurarak Para Temin Etme
İkrazatçılar Üzerinden Borç Para Bulmak (İpotek , Rehin Karşılığı)

Acil para ihtiyacı olduğunu söyleyen ve banka kredisi alamayan kişilerin deneyebileceği yöntemleri listeledik. Bununla birlikte, bu yöntemlerden meşru birini seçmek daha iyidir. Bizce borç ve nakit bulmak için banka ve faktoring şirketleri dışında yer kullanmamalısınız.

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri Nasıl Çalışır?

Senetle kredi veren şirketlerin çalışma şekli öncelikli olarak belirli nedenlerle bankalardan kredi alamayan kişilere yönelik ihtiyaç duydukları nakit finansman desteğinin sağlanması amacı olarak bilinmektedir.

Bu çalışma şekline sahip olan Faktoring şirketleri bünyesinde de müşteriler tarafından belirli tarihler için planlanmış senetlerin verilmesi durumunda aynı miktarlarda nakit para dönüşü yapılabilmektedir.

Senetle kredi verilirken aynı zamanda işlem ücreti mantığı ile bir komisyon tutarının da alındığı bilinmektedir. Bu tutar, mevcut şirketlerin uzun süreli olarak çalışması için oldukça önemli olması nedeniyle sistem içerisinde senet tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Senetle kredi veren şirketler, geri ödemeleri kişilerin kendi bütçelerine göre planlamaktadır. Bu plan dahilinde belirli taksitlerle son ödeme tarihine kadar ödemenin yapılması gibi farklı haklar bulunmaktadır.

Senetle kredi almak isteyenlerin öncelikli olarak güven veren bir şirkete başvurmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında kefil ya da ipotek istenmemesine rağmen komisyon ücretinin başvuru işlemi esnasında alınmış olması önemli olmaktadır.

Faktoring şirketleri aynı zamanda senetleri tahsilat yöntemiyle de kazanca dönüştürebilmektedirler. Bu nedenle şirket olarak yapılan başvuruların da daha öncelikli olduğu bilinmektedir.

Senetle Para Veren Faktoring Firmaları Var Mı?

Banka kayıtları bozuk ancak acil paraya ihtiyaç duyanlar bir faktoring şirketine başvurabilir. Faktoring şirketlerinin tümü kredi sunmaz. Tapulu bir faktoring tüketici kredisi bulmak için ciddi araştırmalar yapılmalıdır. Bankalar, kredilerin geri ödenmesinde güvenilmeyen kişilerin başvurularını reddediyor.

Faktoring şirketleri için de bu geçerlidir. Faktoring şirketleri de kredi verme potansiyeli düşük olan pek çok kişi bu kurumlara başvurduğu için kolay kredi vermeme politikası izlemektedir.

Bir şirketten kredi almak için şirketin o kişiyi tanıması gerekir. Bu nedenle işletmeler ile görüşmelerde iyi bir izlenim bırakmalısınız ve tüketici kredisi sağlayan özel kuruluşlardan faktoring firmalarının izlediği standart bir politika yoktur.

Kredi başvuru süreci firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Firma seçerken hangilerinin en çok krediyi aldığını ve hangilerini en çok tercih ettiğinizi araştırmanız gerekir. Şirketinizle bire bir görüşmelerde dış görünüşünüze ve konuşma tarzınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Başvurabilmeniz için kimlik gibi bazı temel belgelerin hazır olması yararlı olabilir. Bazı şirketler bir belge talebinde başka belgeler de talep edebilir.

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri Yasal Mı?

Senet ödünç para veren faktoring şirketleri, bankayı denetleyen BDDK tarafından denetlenmektedir. Ülkemizde hizmet veren tüm firmaların listesine BDDK resmi internet sitesinden ulaşılabilir. Şehrinizdeki işletmeleri araştırarak doğru olanı bulabilirsiniz.

Faktoring şirketinin başvuru sahibini tanıması çok önemlidir. Faktoring şirketi ile iletişime geçmeden ve görüşmeden kredi alamazsınız. Faktoring şirketinin, başvuranın ismini duyabilmesi için şirketin sahibi olması gerekir. Aksi takdirde bireysel uygulamalardan olumlu sonuçlar alamazsınız.

Faktoring şirketleri genellikle üç şekilde fon toplamaktadır. Alacak yönetimi, tahsilat yönetimi ve nakit yönetimi olarak ikiye ayrılan iş ihtiyaçlarınıza uygun bir kategori seçebilirsiniz. Genelde tahsilat yöntemi firma tarafından tercih edilmektedir. Alacak tahsilatı için başvuruda bulunarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Senet olarak krediyi kullanmak istiyorsanız nakit yönetimini tercih etmelisiniz. Kredi veren faktoring şirketleri bu süreci nakit yönetimi adı altında yapmakta ve tamamen yasal çerçeve içinde faaliyet göstermektedir.

BDDK Kayıtlı ve Onaylı Yasal Faktoring Şirketleri

Bu şirketlerin içerisinde pek çok banka bulunmakla beraber öze olarak farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler de bulunmaktadır. Listenin içerisindeki isimlere ek olarak pek çok şirket bu alanda çalışmakta olup sundukları olanaklar bakımından farklılaşmaktadırlar.

Türkiye’de hizmet vermekte olan bu Faktoring şirketlerinin yanı sıra uluslararası alanda da faaliyet göstermekte olan şirketler bulunmaktadır. Fakat bu şirketler daha büyük çaplı senetler ile çalıştıkları için yerel şirketlerden daha farklı koşullar sunabilmektedirler.

BDDK onaylı olarak faaliyet gösteren bu şirketler güvenlik bakımından riskli değildir. Fakat BDDK onaylı olmadan bu işleri yürütmekte olan şirketler tarafından herhangi bir hak kaybı yaşanması durumunda yasal süreçlerden destek alınamamaktadır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce BDDK sayfası üzerinden hangi şirketlerin onaylı olduğunun öğrenilmesi önerilmektedir.

ABC Faktoring VDF Faktoring
Acar Faktoring Vakıf Faktoring
Ak Faktoring Ulusal Faktoring
Akdeniz Faktoring Tuna Faktoring
Akın Faktoring Ak Faktoring
Anadolu Faktoring Ulusal Faktoring
Analiz Faktoring Tradewind Faktoring
Arena Faktoring Çağdaş Faktoring
Atılım Faktoring Deniz Faktoring
Akın Faktoring Çözüm Faktoring

Şirletlerin Tam Listesine buradan ulaşabilirsiniz. Bknz

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylanan ve yasal olarak işletilen tüm faktoring şirketlerine erişiminiz vardır.

Borsaya kayıtlı şirketler tercih edebileceğiniz faktoring şirketlerinden bazılarıdır. Ülkemizde onlarca firma olabilir. Senetli bir kredinin güvenilirliğinden endişe edenler bu firmaları tercih edebilir. Banka dışı kredi kullanabilen kurumlar da var ancak faktoring şirketleri bu iş için en güvenilir seçenek olarak kabul edilebilir.

Faktoring Şirketleri Hangi Şartlarla Finansman Sağlar?

Faktoring şirketlerinin finansman sağlamak için sundukları şartlar şirketler özelinde değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat bu şartların genel olarak aynı mantıkla oluşturulduğu bilindiği için birbirine yakın olmaları söz konusudur.

Özellikle BDDK onaylı olan faaliyet göstermekte olan şirketler için ilk ve en önemli şart başvuruların yasal yollardan yapılması olarak bilinmektedir. Yasal olmayan borç taleplerine bu şirketlerden hiçbirisi tarafından finansman sağlanamamaktadır.

Başvuru yapanın şirket değil de şahıs olması durumunda ise bu kişinin fiili ehliyetini kullanabilmesi gibi bir kriter bulunmaktadır. Bu kriter aynı zamanda akli dengesi yerinde olan ve yetişkin birey olması olarak da anlaşılabilmektedir.

Başvurunun yasal koşullar için uygun olması kadar başvuru esnasında kullanılacak senetlerin de yasal olması gerekmektedir. Aksi durumda şirket kendi güvencesini sağlamak nedeniyle bazı senetleri kabul edemeyebilir.

Şartlar içerisinde son olarak kullanılan senedin yasal olmasının yanı sıra doğru ve eksiksiz olması bulunmaktadır. Bu durum tahsilatın yapılabilmesi için oldukça önemli bir kriter olarak ele alınmaktadır.

Faktoring Şirketlerine Başvuru Esnasında Hangi Evraklar İstenir?

Faktoring şirketlerine başvuru esnasında istenen evraklar ilk olarak başvuru sahibinin kişi ise kimlik fotokopisi, şirket ise şirket olduğuna dair resmi beyanı olarak bilinmektedir. Bu evrak ilk başvuru adımında talep edilen evraklar olarak bilinmektedir.

Kimlik fotokopisi verilirken, güvenlik açısından aslının ya başvuru sahibinin yanında bulundurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra KOBİ işletmeleri için de vergi levhası gibi evraklar resmi beyan olarak kabul edilmektedir.

Başvurunun yapılması için aynı zamanda noter onaylı olarak senet için imza beyannamesi alınması gerekmektedir. Bu beyanname üzerinden senedin bir başkası tarafından da tahsil edilmesi sağlandığı için oldukça önemlidir.

Firma sahibi olan kişilerin başvurmaları durumunda firmalarının mevcut adreslerini ve beraberinde ticaret sicil gazetesini de beyan etme zorunlulukları bulunmaktadır. Tüm bu evraklar dahilinde yapılmakta olan başvurular için bir inceleme sağlanmakta ve uygun görülen kişilerin başvuruları kabul edilmektedir.

bddk onaylı faktoring firmaları

Faktoring ve Banka Dışında Kredi Veren Diğer Yerler

Bankanın kredi kullanımına yönelik katı politikası, birçok insanı borç alacak bir yer bulmaya zorluyor. Bu anlamda faktoring şirketi en güvenilir ve popüler seçimdir, ancak kredi sağlayacak şirket bulmak kolay bir süreç değildir. Bu şirketten borç alamayanlar, çeşitli kurum ve işletmeleri araştırarak senetlerini kullanabilirler.

Faktoring şirketlerinin yanı sıra bankalardan borç konsolidasyon kredilerini kullanabilirsiniz. Senet ile para veren galeri, araç kredisi için başvurmuş ancak onay alamayan kişiler için en çok tercih edilen işletmelerden biri.

Bu galeride satıcı araç müşterisi adına kredi alır ve müşteri faturayı imzalayarak geri öder. Bayi, bu işlemden kar elde etmek için banka oranına ek olarak bir faiz oranı ekler. Kazançlı bir alışveriş değil, ancak kredilerini geri alamayanlar için tercih edilen yöntem olabilir. Galeriler gibi kuyumcular da senet yoluyla kredi sunabilir.

İkrazatçılar Nasıl Nakit Finansman Sağlar?

İkrazatçıların nakit finansman sağlama şekli ipotek ya da kefil yolu ile olmaktadır. Yine kredi puanı düşük olması nedeniyle kredi kullanamayan kişilere belirli ipotekler karşılığında belirli miktarlarda nakit finansmanı sağlanabilmektedir.

İkrazatçılar Faktoring şirketlerinden farklı olarak şahıslar üzerinden çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu nedenle şahısların başvuruları da bu sistemde şirketlere göre öncelikli konumda bulunmaktadır.

İkrazatçılar tarafından sağlanmakta olan bu nakit finansmanlar tefecilik sisteminde olduğu gibi güven tehdidi ile değil, borç verme sürecinde yapılmakta olan anlaşmalar üzerinden geri ödeme şeklinde alınmaktadır.

Borç alan kişi, ipotek karşılığında borç almayı kabul etmekte ve borcunu ödememesi durumunda ipotek altına alına malın borç veren kişiye devredileceğini de kabul etmiş olacağından güvenli bir anlaşma olarak bilinmektedir.

Acil Para Bulmanın Diğer Yol ve Yöntemleri

Bu bölümde yazımızın başında bahsettiğimiz senet ile kredi başlığını biraz daha anlaşılır hale getirmek istedik.

Danışmanlık firmaları tarafından sağlanan krediler (Güvenilir krediler) Bu firmalar sizin adınıza kredi alıyor ve zor durumda olan kişilere belirledikleri faizle ödünç para veriyor, siz ödeyin Kredinizi çekelim şeklinde sloganları bulunmaktadır.

Finans kuruluşlarından (telefon, tablet vb.) Mal satın alıp gelir elde etme adı geçen firmalardan telefon, TV, tablet ve benzeri elektronik ürünleri satın alıp peşin olarak satarak başka şekillerde borçlanabilirsiniz.

Kuyumcu’dan (Sarraf) imza ve senet düzenleme karşılığında borçlanma; Bu başlıkta anlatılan kuyumcuya gidip altın satın alarak bu altını başka bir kuyumcuda nakde çevirebilirsiniz.

Yabancı kişilerden senet karşılığı para almak için ; Zenginler ikrazatçılar, fazla tavsiye etmiyoruz, bazen risk oluyor ve yüksek faizli borç senetleri imzalayarak geri ödeme alıyorlar.İşin yolu (ipotek, rehin) mülkte, evde, araçta vb. Senet üzerinde ipotek tesis ederek nakit temin eden kuruluşlardır.

Faktoring Şirketlerinden Senetle Kredi Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Senet üzerinden kredi almanın pek fazla avantajı yok, bu yüzden dezavantajları hakkında daha fazla konuşalım. Kimse zor duruma düşmeden ve kara listeye girmeden senetlere borç para almak istemez. Böyle bir borcun kaybı ise;

  • Para ödünç aldığınızda yüksek faiz ödersiniz.
  • Senetler yasal bir formatta düzenlendiğinden, bireyler veya kurumlar, herhangi bir senedi ödemediğiniz takdirde tüm senetler için (ödenmemiş senetler dahil) tüm parayı talep etme hakkına sahiptir.
  • Tanımadığınız birinden borç para almak ve karşılığında imza atmak sizi gelecekte daha zor bir duruma sokabilir.
    Bir senet ile birlikte ipoteğinizi göstererek para almak mülkünüzü riske atar. Senetleri ödemezseniz, ev araç gibi mal varlıklarınızdan olabilir ve kaybedebilirsiniz.

Faktoring Şirketlerinden Senetle Kredi Alacağım Bu Firmalar Güvenli Mi?

Senaryo Notları ile kredi almak ve kredi almak isteyen kullanıcılara bazı soru ve cevaplarını yazımızın sonunda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Krediyi tahvil olarak kullanmanın güvenli bir yolu mu, Senetli yasal faktoring şirketleri aracılığıyla kredi ve nakit fon güvencesi almak çok güvenlidir. Yabancılardan ve tefecilerden kredi almak güvenli değildir.

Bir faktoring şirketinin tahvil vadesinde kredi vermesi kaç ay sürer, Senetli bir kredi kullanırken, vade seçenekleri kredinin miktarına ve çekmek istediğiniz tahvil miktarına ve gelir durumunuza bağlıdır. En belirgin son kullanma seçeneğini bulmak için faktoring şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.

Faktoring herkese senet olarak kredi verir mi, Senet üzerinden kredi almak için gelirinizin yüksek olması ve geçmişe dönük sicilinizin olumsuz durumda olmaması gerekir (çek yazmamalısınız, faturayı protesto etmemelisiniz).

Sicili Bozuk Olana N Kolay Kredi 

30.000 TL’ye varan Aktifbank Nkolay kredi seçeneğini, kötü sicile sahip kişilerin kredi notlarını dikkate almadan, tefeciler ve borç verenlerle çalışmadan tamamen yasal olarak banka güvencesi altında değerlendirebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi bu krediye başvurmak çok kolay. Https://www.nkolaykredi.com.tr/ adresine girerek kısa sürede başvuru yapabilirsiniz. İnternet bankacılığını mobil uygulama şeklinde kullanıyorsanız dakikalar içinde uygulama oluşturabilir ve mobil uygulama üzerinden kredi alabilirsiniz.

Bankanın sunduğu faiz oranı 1,98 olup, çok uygun bir oranda kredi sunmaktadır. Senetle kredi yerine faizi yüksekte olsa güvenli bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

Mesela, 19.000 TL kredi çekelim,48 ay içinde ödeme yaptığınızı varsayalım.
Bu ödeme planına göre taksitimiz 785.00 TL’dir.
Ayrıca tahsis ücreti ve dosya ücreti için 130TL ödersiniz.

Size göre mantıklı değil mi? Ayrıca çeşitli seçeneklere bağlı olarak çekilecek kredi tutarları ve taksitler tablosunu paylaşmak istiyoruz.

Çekilecek Kredi Tutarı Ödenmesi Gereken Taksit Tutarı
3.000 TL 105.44 TL
5.000 TL 175.73 TL
8.000 TL 281.17 TL
15.000 TL 527.19 TL
20.000 TL 702.91 TL
25.000 TL 878.64 TL

Yukarıdaki tabloda faiz oranı 1,98 ve vade 48 ay yani 4 yıl olarak hesaplanmıştır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git