Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Faturalı Sabit Hatta Kredi Yalanı (TTNET Turkcell Vodafone)
Faturalı Sabit Hatta Kredi Yalanı (TTNET Turkcell Vodafone)
Son yıllarda tartışılan ve her ağızdan farklı bir sesin çıktığı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi GMS operatörlerinin faturalı hatta...
Eski Kredi Ödemesini Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)
Eski Kredi Ödemesini Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)
Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek farklı bankalar aracılığıyla alınan kredilerin tek bir çatı altında toplanarak kapatılmasından sonra yeniden bir...
Anasayfa > Kredi > Rotatif Kredi ile Spot Kredi Arasındaki Fark Nedir? (BCH KREDİ)

Rotatif Kredi ile Spot Kredi Arasındaki Fark Nedir? (BCH KREDİ)

bch kredisi ve spot kredisi

Rotatif kredi işe spot kredi arasında bilinen farklar kullanılan kredilerin faiz oranları ve vade seçenekleri ile ilgili olmaktadır. Rotatif kredi ile spot kredi arasındaki farklar bunun yanı sıra kredi vadelerinin bankalar tarafından mı müşteriler tarafından mı belirleneceğini de içermektedir. Rotatif krediler aynı zamanda ticari olarak BCH kredi olarak da bilinmektedir. Sizlere yazımda BCH Rotatif kredi nedir, spot kredi nedir arasındaki farklar nelerdir tek tek anlatmaya çalışacağım.

Ayrıca bu 2 farklı kredi türünün nasıl kullanılacağına dair püf noktaları ve hesaplamaları hakkında bilgiler aktaracağım. Ticari kredi türlerinden olan bu iki farklı özellikleri olan kredi çeşitlerinin ikisinide talep eden işletmeler mevcuttur. Çünkü her iki kredi çeşidinin birbirine üstünlükleri vardır. Şimdi dilerseniz incelemeye başlayalım.

Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır? (BCH Kredisi)

Rotatif kredi nedir hemen inceleyelim, spot kredilerden farklı olarak kredinin kullanılmaya başlanmasından sonra değişiklik uygulanması mümkün olmaktadır. İsteğe bağlı olarak kredinin beklenenden önce kapatılması ya da beklenenden daha ileri vadeye taşınması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Rotatif kredilerin kullanımı, genellikle ticari veya kurumsal banka müşterileri için gerekli olmaktadır. Şahsi müşterilerin bu kredilerden avantaj sağlamaları genelde mümkün olmayacağı için rotatif kredilerde bireysel başvurular bulunmamaktadır.

Rotatif kredi kullanımları aynı zamanda kısa vadeli ve acil kredi kullanımları için uygulanmaktadır. Bu nedenle kullanılan kredilerde çok fazla evrak talebi bulunmaması adına bankanın güven veren müşterilerine yönelik hızlı bir biçimde uygulanabilmektedir.

Bu kredi kullanımlarında bankaların faiz uygulamaları diğer tüm kredilerden farklıdır. Hem anlık bir başvuru olması hem de belirsiz bir ödeme planlaması olduğu için banka karının sağlanabilmesi adına faiz oranlarının en yüksek seyrettiği krediler olarak da bilinmektedir.

Rotatif Krediler Kullanılırken Şirketler Nelere Dikkat Etmelidir?

Rotatif krediler kullanılırken şirketlerin dikkat etmesi gerekenler öncelikli olarak kredilerin faiz oranlarının ilerleyen dönemlerde nasıl değişeceğine dair bir ön bilgidir. Rotatif kredilerin geri ödemeleri yapılırken güncel faiz oranları ile değişiklik oluşacağı için faizlerin yükselmesi durumunda Rotatif kredilere başvurulmaması önerilmektedir.

Şirketlerin kredi kullanım süreçleri ile ilgili olarak kendi nakit akışlarını da doğru takip etmeleri gerekmektedir. Nakit akışın yeterli olmaması durumunda kullanılan kredilerin de geri ödemelerinde zorluk yaşanabilmektedir.

Rotatif kredilerin aynı zamanda kısa vadeli krediler olduğu da bilinmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. 12 aydan daha uzun süreli kredi kullanmak isteyenlerin Rotatif krediler yerine Spot kredilere başvurmaları gerekmektedir.

Kredi kullanımlarında bankalar tarafından verilen limitler de önemli olmaktadır. Bu limitler her şirketin kendi nakit akışı doğrultusunda belirlenmekte olup, limitlerden daha fazla kredi kullanılmasına olanak sunulmamaktadır.

Spot Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Spot krediler daha standart krediler olmakla birlikte uzun vade seçenekleri ile kullanılmakta olan krediler olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Rotatif krediler ise vadenin müşteriler tarafından belirlendiği kredilerdir. Bu kredilerde vade seçeneklerine bağlı olarak faiz oranlarında da farklılık olması beklenmektedir.

Spot kredilerde aynı zamanda faiz ya da vade seçeneklerinin ödemeler esnasında değiştirilmesi de mümkün olmamaktadır. Bu nedenle standart ödemeleri olan kredilerdir. Fakat kredi başvurusunun başlangıcında krediye dair seçenekler arasından tercih yapılması mümkün olmaktadır.

Spot kredilerin kullanımı planlı bir ödeme yapmak isteyenler için oldukça önemlidir. Kredi başvurusu esnasında toplam ödenecek paranın ve uygulanacak faiz oranlarının bilinmesi sayesinde başvuru sahibinin de kendi nakit planlamasını yapması uygun olacaktır.

Spot kredisi, faiz değişikliklerinde etkilenmeyen bir kredidir. Ödemeler esnasında kredi oranlarının düşmesi ya da yükselmesi gibi durumlardan bağımsız olarak başvuru sırasında yapılan anlaşmalar ile kredi kullanımı tek bir faiz uygulaması yapılmaktadır.

Standart bir kullanımı olmasına rağmen bu kredilerin gerekli nakit limitinin sağlanması durumunda erken kapatılma olanağı da bulunmaktadır. Bu sayede yapılan işlemlerde müşterilerin bütçe planlamasının da göz önünde bulundurulması sağlanmış olmaktadır.

Spot Krediler Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spot krediler kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak krediler için standart bir ödeme yapılacak olmasıdır. Bu nedenle orta ay da büyük ölçekli işletmelerin bu kredi planlamasında sonrasında bir değişiklik yapamayacaklarını bilerek başlamaları gerekmektedir.

Şirket bazlı nakit akışı düzenli olmayan ve belirli periyotlarla daha fazla gelir elde eden şirketlerin spot kredi kullanmaları çok avantajlı olmamaktadır. Bunun yerine Rotatif kredi kullanarak faiz oranlarının düşmesi gibi avantajlı ödemelerden de yararlanılabilmektedir.

Spot kredilerin en avantajlı olduğu zaman dilimleri ise piyasanın hareketli olduğu ve bu hareketlilik nedeniyle faiz oranlarında bir yükselme beklenmesi durumlarıdır. Bu süreçte spot krediler faizlerin yükselmesinden etkilenmeyeceği için geri ödeme planlarında da herhangi bir artma söz konusu olmayacaktır.

Spot Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Spot kredi hesaplama yapılırken ilk olarak bankanın kullanmakta oldukları faiz oranları belirlenmektedir. Her bankanın spot kredi faiz oranları birbirinden farklı olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan ana paranın miktarı da faiz oranları üzerinde belirleyici olabilmektedir.

Kredi kullanımından önce hesaplanan bu faiz oranlarına aynı zamanda vergi tutarları da güncel olarak eklenmektedir. Toplam olarak ortaya çıkan geri ödeme miktarı aylık olarak eşit taksitlere bölünmektedir.

Rotatif kredi ile spot kredi arasındaki farklar aynı zamanda bu farkların kredi hesaplamaları üzerinde de etkili olmaktadır. Rotatif kredilerde uygulanan faiz oranları daha yüksek olduğu için hesaplamalarda daha fazla tutarlarla karşılaşılmaktadır.

Rotatif Kredi ile Spot Kredi Seçeneklerinden Hangisi Tercih Edilmelidir?

Rotatif kredi ile spot kredi seçenekleri arasında tercih yaparken kredinin hangi amaçla kullanılacağı ya da krediyi kullanan kişinin gelir durumları gibi faktörler etkili olmaktadır. Her iki kredi seçeneğinde de kullanım alanlarına bağlı olarak farklı avantajlar bulunmaktadır.

Kredi kullanım sürecinde piyasalardaki değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır. Faiz oranlarının artması ile ilgili bir piyasa durumu olması halinde Rotatif kredilerin kullanılması riskli olabilmektedir. Rotatif kredilerde değişken ödeme söz konusu olduğu için geri ödemelerin daha yüksek tutarlara karşılık gelmesine neden olabilmektedir.

Bazı durumlarda kredi çekme sürecinde faizlerin düşmesi ile ilgili bir bilgi ile karşılaşılabilmektedir. Bu durumda ise daha avantajlı bir ödeme sağlanabilmesi için Rotatif kredilerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Tercih yapılırken bunların yanı sıra başvuru yapan şirketlerin kendi ödeme durumları da önemli olmaktadır. Düzenli bir gelir akışı olmayan ve bazı dönemlerde daha yüksek gelir elde eden şirketlerin Rotatif kredi kullanmaları çok daha anlamlıdır. Bu sayede nakit akışının mümkün olduğu durumlarda ödemeleri daha kolay yapabilmektedir.

Spot krediler ile minimum risk ile ilerlemek isteyenler için tercih edilebilen bir kredi olarak bilinmektedir. Kredi başvurusu esnasında ne şekilde bir ödeme olacağı ve toplam ödenecek tutarın bilindiği bu kredi kullanımlarında, olası farklılıklar halinde ödeme değişikliği yapılamaması da dezavantajlı durumlar arasında gösterilebilmektedir.

Rotatif Kredi ve Spot Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rotatif kredi ile spot kredi arasındaki farklar da bu doğrultuda belirginleşmektedir. Sabit olmayan faiz oranları ile çalışan rotatif kredileri riskli bulanlar için alternatif olması açısından spot kredi kullanımları da önerilebilmektedir.

Rotatif kredileri kullanan şirketler ya da kurumlar arasında nakit akış düzeni oldukça önemlidir. Rotatif kredilerin ödenmesi her şirket için uygun olmayacağından yalnızca nakit akışının uygun olduğu şirketler tarafından rotatif kredilerin kullanıldığı bilinmektedir.

Maksimum 12 aylık kredi kullanım vadesi bulunan Rotatif kredilerin faiz uygulamaları da dört defa olacak şekilde yapılmaktadır. Bu oranlar belirli periyotlarla kredinin kapandığı zamana kadar uygulanabilmektedir.

Bankalar birlikte çalışmış oldukları şirketlerin Rotatif kredi kullanma durumuna karşı tıpkı bireysel müşterilerin nakit avans kullanımları olduğu gibi kredi limitleri belirlemektedirler. Bu sayede şirket tarafından istenen zaman diliminde bu limitin kullanılmasına Rotatif kredi denmektedir.

Bir önceki yazım olan eski kredi kapatıp yeni kredi çekme başlıklı makalem ilginizi çekebilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git