Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Satan Şirketler (3 Şirket)
Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Satan Şirketler (3 Şirket)
Kredi çekmeden ve ön ödeme yapmadan cep telefonunu nereden alacağını söyleyenler için altın bir rehber hazırladık. Aşağıdaki tüm ayrıntıları kontrol...
Borç Para Veren Hayırseverler Karşılıksız (BAĞIŞ-HİBE)
Borç Para Veren Hayırseverler Karşılıksız (BAĞIŞ-HİBE)
Size faizsiz borç veren bir hayır kurumu sayesinde ihtiyacınız olan parayı ödeyen bir hayırsever nasıl bulursunuz, veyahutta karşılıksız borç para...
Anasayfa > Finans > Maaşım Yüksek Ama Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Maaşım Yüksek Ama Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?

sigortam yok kredi çekebilir miyim

Maaşım oldukça yüksek sigortam yok kredi çekmek istiyorum kredi çekebilir miyim, diyenler için olacak bu makalem bu şekilde dert yanan ve gündelik işlerde çalışan ve gelir durumu iyi olan kişiler için merak ettiği tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım. Tabi herkesin Sosyal Güvenlik Kurumu SGK kayıtlı bir işi olamayabiliyor. Kimimiz taşeron bir firmada kimi ise gündelik işlerde çalışabiliyor olabilir ve maaşımız sigortası olan bir kişiye göre daha yüksek olabilir. 

Fakat şunu bilmeliyiz ki eski adı ile SSK şimdiki adı ile SGK olan Sosyal Güvenlik Sigortası yaşamımızın olmazsa olmazıdır. Neden derseniz ufak bir hastalık geçirdiğimizde günlerce çalışamayabiliriz ve hastanede detavi görmemiz gerekebilir böyle bir durumda sigortamız yok ise işler biraz karışabilir. Bu durum maddi olan işlemlerde de geçerli eğer sigortam yok bankadan kredi çıkar mı diyorsanız bana kulak vermeye devam edin.

Bankalar Sosyal Güvenlik Sigortasını Neden İster?

Bankaların sizlerden bir sosyal sigortanızın olmasını istemesi gayet makul karşılanabilir bir şeydir. Bunun sebebi sonuçta size yüklü miktarda bir borç para verecek olmasıdır. Dolayısı ile kendini güvene almak ister. Sizin sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığınızı. Banka görevlisi E-devlet şifrenizi kullanarak T.C Kimlik numaranız ile sistemden online olarak kontrol eder, yapılan kontrol sonrası sosyal güvenlik sigortanızın ve yatan primlerinizi hangi tarihler arasında yattığını ve kesinti olup olmadığını gözlemler.

Bunun başlıca sebebi bankaların sigortası olmayan bir müşteriye kredi vermekten çekinir. Çünkü bir kuruma bağlı değildir. Sağlık sigortasını kendi cebinden karşılayacaktır. Elde etmiş olduğu gelir geçici olarak algılanır ve otomatik olarak kredi başvurunuz red edilir, olumsuz olarak sonuçlanır.

İş Yerlerinde Yapılan SGK Sigortası Nedir Ne İşe Yarar?

Sosyal Güvenlik Sigortası bir iş yerine girdiğinizde yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Bunun sebebi devlete ödenecek olan vergiler kesintiler ve sağlık kapsamındaki harcamaların kayıt altına alınması ve çalışanın tüm hakları SGK tarafından korunmaktadır. Aynı zamanda SGK işveren olan Tüzel kişiliklerinde haklarını korur ve kollar.

Bu yüzden bir tüzel veya şahıs şirketinde çalışmaya başladığınızda devlet sigorta yaptırılmasını mecburi kılar. SGK’sı olan kişilerin düzenli olarak pirimleri yatar ve bu primler E-devlet portalı üzerinden takip edilir. İşsiz kaldığınızda işsizlik pirimi emekli olduğunuzdan veya işten çıkarıldığınızda size ödenecek tazminata kadar SGK tarafından şartlar belirlenmiştir. Tabi bu kadar geniş bir kapsamda sizi koruyan sigortayı bankalar oldukça önemsemektedir. Sigortanızın olup olmadığı E devlet ekranında 4A Hizmet dökümü başlığı altında aşağıdaki resimdeki gibi gözükecektir. Eğer sigorta yoksa burada herhangi bir şey gözükmeyecektir.

SGK yok ise pirim belgesi boş olur

Sosyal Güvenlik Kurumu halk tarafından bilinin SSK resmi internet sayfasında çalışanları için düzenlediği tüm hakları belirtmiştir.

“Sosyal Güvenlik Kurumu” Resmi sayfası için, Bknz.

Sigortası Olamayan, Çalışmayan Kişiler Gelir Belgesiz Kredi Çekebilir Mi?

Kredi çekme ihtimali arttırmak için öncelikle Bağ-Kur veya sigortanız olması gerekmektedir. Fakat SGK’ ya bağlı değilseniz ve bireysel çalışıyor ve serbest meslek sahibi iseniz doğal olarak bir resmi gelir belgeniz bulunmayacaktır. Bankalar düzenli bir gelire sahip olmayan ve bu belgeyi bankaya ibraz edemeyen kişilere bireysel, ihtiyaç, tüketici, taşıt ve konut kredisi vermezler.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar için atmanız gereken bazı adımlar var bunları sizlere sıralamak istiyorum.

  • Ek gelirlerinizi belgeleyin.
  • Serbest meslek kazancınızı yazılı hale getirin ve yasal bir çerçevede bankaya sunun.
  • Özellikle Memur veya Emekli tanıdıklarınızı kefil göstermeyi düşünebilirsiniz.
  • Bankalardaki hali hazırda bulunan hesaplarınız için Ek Hesap ( avans Hesap ) Tanımlayın.
  • Taşınmaz mallarınız var ise konut, işyeri, arsa, tarla veya motorlu araçların tapusu ve ruhsatları ile ipotekli kredi kullanmayı düşünün.

Sizlere gelir belgesi olmadan kredi veren bankaları‘ da listeleyeceğim. Yukarıdaki seçenekler sanırım şimdiden kafanızda ışıklar yanmasını sağladı öyle değil mi ?

Sigortasız Çalışanlara Kredi Veren Bankalar Gerçekten Var Mı?

Samimi konuşmak ve size doğru bilgiyi aktarmak asıl olan ise, size doğru bilgileri aktaracağım. Sigortasız çalışmayan işsizlere kredi veren bankalar bulunmamaktadır. Üzücü olsa da bu durum bir gerçeği değiştirmez. Neden derseniz banka çalışmayan bir geliri olmayan bir kişiye neden kredi versin ki? Geri alamayacağı bir parayı kimse vermek istemez.

Örnek vermem gerekirse çalışmayan işsiz ve sigortası bulunmayan bir dostunuz veya arkadaşınız sizden yüklü miktarda borç para istedi ve siz bu arkadaşınızın borcunu size geri ödeyemeyeceğini biliyorsunuz. Bu kişiye borç para verirmiydiniz? Tabiki HAYIR.

Ama tabi bu demek değil ki çalışmıyorsunuz veya herhangi düzenli bir işiniz olmadığı için kredi alamazsınız. Çalışmayan ve sigortam yok kredi alabilir miyim diyen ziyaretçilerimize güzelde bir haberimiz var. Belirli şartları yerine getirdiğinizde kredi kapıları size açılır ve kredi çekebilirsiniz. Mesela aşağıdaki tablomdaki bankalar sizin için biçilmiş kaftan:)

Banka Adı Sigortasız Gelir Belgesiz Kredi Durumu
Ziraat Bankası ( İpotek Kredisi) Gelir belgesiz ve sigortasız kredi için bir seçenek. İpotek.
Garanti BBVA Bankası Ek Hesap İle Mikro Kredi İmkanı
Vakıfbank Arsa Karşılığı Sigortasız Maaş Bordrosuz Kredi
Akbank İpotek Karşılığı İhtiyaç Kredisi başvurusu Yapılıyor.
Fibabanka Gelir Belgesiz Online Anında ihtiyaç kredisi

Böyle bir durumda ne yapılmalı aşağıda sizlere anlatmaya devam edeceğim.

Sigortası Olmayan Çalışanlar Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalı?

Sigortasız ve gelir belgesiz kredi almak isteyen kişilerin yapması gereken çok basit, öncelikle ihtiyacınız olan rakamı belirledikten sonra eğer ek iş yapıyorsanız bu işten elde ettiğiniz geliri eğer imkan varsa yazılı ve kaşeli imzalı şekilde yasal şekle çevirin ve bu evrakı ibraz ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Yada sabit bir gayrimenkul kira geliriniz varsa, kira banka dekontlarınız ve kira sözleşmeniz yasal evrak yerine geçeceğinden bankaya bu evraklarla başvuruda bulunmanız mümkün diğer yöntemleri ise kısaca size aşağıda detaylandırıyorum.

Sigortasız Kişiler İçin İpotek Teminatlı Kredi Şansı

İpotek teminatlı krediler çok popüler ürünlerdir. Bankaların sizden tek istediği arsa, daire, müstakil ev veyahutta herhangi bir taşınmazınız var ise bu taşınmazın tapusu ile bankaya başvurmak yeterlidir. Banka size vereceği para karşılığında bu malınıza şerh yani ipotek koyacak ve size istemiş olduğunuz tutarı uygun görmesi halinde kredi halinde kullandıracaktır. Aynı zamanda benzer bir uygulama kredi kartlarında da vardır. Teminatlı kredi kartı veren bankaları örnek olarak gösterilebilir.

Eksi Hesaptan Mikro Kredi Kullanımını Deneyebilirsiniz!

Hemen hemen hepimizin bir bankada hesabı bulunuyor, eğer sigortam yok kredi çekemiyorum diyorsanız, ve ihtiyacınız olan rakam çok yüksek değil ise bu yöntem tam size göre, hemen ilgili bankanın mobil bankacılığına girerek ek hesap başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka sizin kredi puanınız ve kredibilitenize bakarak gelir belgesi ve sigorta sorgulamadan size avans hesap tanımlayabilir, bu tanımlanan mikro kredi diye tanımlandırdığım parayı 1 ay içerisinde geri ödediğinizde sizden bir faiz tahsil edilmeyecektir.

Memur Bir Yakınınızı Kefil Göstererek Kredi Kullanma Şansınızı Arttırabilirsiniz

Gelelim kefil meselesine bankaların en güvendiği müşterileri emekliler ve Devlet memurlarıdır. Neden derseniz çünkü sigortaları bulunur ve aldıkları maaşlar Devlet güvencesindedir. Bizde bu kısmı kullanarak bankanın bize güvenmesini sağlayabiliriz. Kimi durumlarda bu durum ile kredi çekmek daha zayıf olsa da denemekte fayda var.

Size gerekli olan bankalara borcu bulunmayan ve ödemelerini düzenli yapan bir Devlet memuru veya birinci dereceden bir emekliyi kefil olarak göstermek.

Ek Gelirlerinizi Belgeleyin ve Bankaya Göstererek Kredi Talebinde Bulunun

Ek gelirler neler olabilir daha önce bahsettiğim gibi bu bir kira geliri veyahutta serbest meslekten kazandığınız bir meblağ olabilir. Böyle bir durumda gelir belgeniz ve sigortanız olmayacaktır. Yapmamız gereken şey aldığımız veya sattığımız malzemelerin faturaları ödediğimiz vergiler, kira sözleşmelerimiz yani kısaca yasal olarak sunabileceğimiz ne varsa bankaya bu evraklarla giderek kredi başvurusunda bulunmak.

Kaç Ay Sigortalı Çalışırsam Kredi Çekebilirim?

Tüm yöntemleri askıya alarak acaba kaç ay sigortalı çalışırsam en erken ne zaman kredi çekebilirim diye soranlar olabilir. Hemen açıklayalım, bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerin en az 3 ay yani 90 gün SGK primlerinin ödenmesini baz alır. Yani 90 gün olmazsa olmazdır. Örnek vermem gerekirse siz ,

01 Mart 2021 de işe girmiş iseniz , en az 30 Mayıs 2021 tarihine kadar SGK sigorta piriminiz ödenmiş olması gerekmektedir.

Ama hemen belirteyim ki sigorta primlerinin sisteme yansıması 15 -20 gün geç olur bu süre dolar dolmaz kredi başvurusu yapmayın. Önce E-Devlet sistemi üzerinden kontrol ediniz daha sonra kredi başvurusu yapınız.

Sigortasız Kredi Veren Bankalar Olduğunu Belirten Haberler Var Bunlar Doğru Mu?

Aslında internette umut taciri çok fazla arkadaşlar bankalar kendi paralarını güvenceye almadan sigortasız ve gelir belgesiz kişilere kredi vermez bu çok nettir. Fakat bizler ekstra hangi yasal yöntemleri kullanarak kredi alabiliriz bunlara baktık. Fakat bir çok haber sitesinde ve blog’larda sigortasız işsizlere kredi veren bankalar, çalışmayanlara ihtiyaç kredisi gibi saçma sapan bir sürü haber görebilirsiniz. Bunlara sakın inanmayın ve kendinizi bu haberlere kaptırmayın.

kredidijital.com olarak siz değerli kullanıcılarımıza her zaman en doğru ve yasal bilgileri paylaşmaya ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git