Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapacağım, Kırmızı Kalem Yedim Mi?
Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapacağım, Kırmızı Kalem Yedim Mi?
Kara liste sorgulama aramaları, kötü kayıtları olan kişilerin en çok merak ettiği sorunlardan biridir. Kredi ödemelerini erteleyenler hemen kara listeye...
800 Puana Kredi Onayı Veren Bankalar Hangileri? (Orta Riskli)
800 Puana Kredi Onayı Veren Bankalar Hangileri? (Orta Riskli)
Kredi notu düşük olan kişiler, yani 800-900 puana sahip olanlar bankadan kredi alamıyor ve ne yapacaklarını bilemez durumdalar. Gerçekte, bankalar...
Anasayfa > Kredi Sicili > Kredi Notu Gecikmeli Ödeme Uyarısına İtiraz Etme (KKB İTİRAZ)

Kredi Notu Gecikmeli Ödeme Uyarısına İtiraz Etme (KKB İTİRAZ)

risk raporuna itiraz etme

Bu yazımda findeks.com üzerinden veya bankaların internet bankacılığı şubelerinden alınan kredi notu raporuna itiraz etme yolunu detaylı olarak anlatacağım. KKB raporuna itiraz etmek biraz detaylı ve zahmetli bir işlem eğer ilk defa yapacaksanız bu makalem size oldukça yardımcı olacaktır.

Peki neden bir kişi kredi notuna itiraz etsinki diyebilirsiniz. Hemen açıklayayım kredi notu bizim bankalardan kredi, kredi kartı ve konut kredisi kullanma gibi durumlarımızda karşımıza çıkan ve bu kredilerin onay alıp almamasında etkili olan bir rapordur. Bu yüzden bu raporlardaki kredi notu puanının düşmesi hayati bir anlam taşır. Peki siz borcunuzu ödediğiniz halde KKB raporunda ödememiş olarak gözüküyorsanız ve risk raporunuzu elinize aldığınızda bir dönem gecikmede veya 2 dönem gecikme devam etmektedir şeklinde bir uyarı alsanız bu rapora itiraz etmez misiniz ? Tabiki, ederiz. Peki, bu itiraz işlemini yaparken nelere dikkat etmeliyiz süreç nasıl işliyor bir bakalım.

KKB Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

KKB kredi notuna itiraz etmek için önce elinizde bir delil olması lazım. Delilimiz nedir birinci öncelikli olarak hiçbir bankaya borcumuz olmadığını teyid etmeli ve emin olmalıyız. Daha sonra findeks.com üzerinden veya bankaların mobil uygulamalarından girerek cüzi bir ücret karşılığında güncel bir KKB raporu almalıyız. Siz zaten itiraz etmeyi kafaya koymuş iseniz bu rapor elinizde vardır. Daha altta vereceğim adrese gitmelisiniz.

https://www.kkb.com.tr/

Belirtmiş olduğum adrese girdikten sonra üst kısımda bulunan RAPOR/TEYİD /İTİRAZ başlığını tıklamalısınız. İşlemler buradan yapılıyor. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Elinizde aşağıda saymış olduğum kodlar ve numaralar bulunması gerekiyor aksi taktirde kredi risk raporunuza itiraz edemezsiniz. Bu numaralar şu şekildedir;

  • Rapor Referans Numarası
  • Tc Kimlik Numarası
  • E Posta Adresi
  • Kayıt Referans Numarası

Eğer bu yukarıda saydığım numaralar ve bilgiler sizde yok ise nasıl bulacağınızı ve devamında Kredi notunuza nasıl itiraz edeceğinizi anlatmaya devam edeceğim.

Kredi Notuna İtiraz Etmek İçin Rapor Referans Numarası Bulma

Eğer referans kayıt numarası nerede nasıl bulacağım diyorsanız çok basit size ekleyeceğim küçük bir resim ile nokta atışı bu numaranın nerede olduğunu göstereceğim. Ama öncelikle hemen kredi notu risk raporunuzu elinize alınız raporun en üst kısmında sağda olan koddur. Resimde yuvarlak içine almış olduğum kod.

kkb raporu referans numarası

İşte bu numara kredi notunuza itiraz ederken ilk sayfada girmeniz gereken koddur. Hemen bir kenara not alınız. İtiraz işlemimiz için gerekli olan ikinci koda gelelim.

KKB Notu İtiraz Formu İçin Kayıt Referans Numarası Bulma

Aslında KKB raporuna itiraz etme işlemlerinde en çok takılınan nokta budur. Çünkü kişiler bu numaranın nerede yazdığını tam olarak bilemez ve bulamazlar. Fakat bu yazımı okuyan herkes çok kolay bir şekilde numaraları bulabilecek ve hakkını söke söke alacaktır. Şimdi gelelim kredi notu kayıt referans numarası nedir nerede yazar bir bakalım.

Kredi notumuzu yine elimize alalım ama tercihen bir çıktı üzerinden değilde internet ortamından bakmamız daha sağlıklı olacaktır. Kredi notumuzun alt kısmına indikçe karşımıza çalışılan banka kurum sayısı ve bu bankalara ait borç ve limit oranımızın gözükmüş olduğu bir kaç sütundan oluşan bir bölüm var. Tam resimdeki gibi;

kayıt referans numarası bulma

Bu kısımda hangi bankanın hangi ürününe itiraz edecekseniz o kısmı bularak açmanız gerekmektedir. Çünkü aradığımız numara o alandadır. Hemen ben örnek bir resim ekleyerek numaranın tam yolunu size gösteriyorum.

kkb notuna itiraz etme

işte bu sağ tarafta kırmızı ile işaretlediğim numara da kayıt referans numaramızdır. Çünkü gördüğünüz gibi Ocak 2021 ödemesi kırmızı ile “1” dönem gecikme gözüküyor fakat aslında böyle bir gecikme yok ve bu yüzden itiraz edeceğiz. Şimdi hemen KKB Risk Raporu İtiraz Etme Sayfası açarak işlemimize başlayalım.

Kredi Notuna İtiraz Etme

Sayfamızın açıldığını düşünüyorum artık tüm numaralar elimizde mevcut ve itiraz başvurumuzu yapabiliriz. Bunun için “Risk Raporu İtiraz Girişi” seçeneğini seçiyoruz karşımıza istenilen  RAPOR REFERANS NO ve kişisel bilgilerimizi giriyoruz. Daha sonra devam diyerek ilerliyoruz.

Sonraki aşamada bizden KAYIT REFERANS NO ve bazı kişisel bilgiler istenecek bunları da girerek devam diyeceğiz. Daha sonra işlemin başarıyla kaydedildiğine dair bir bilgilendirme ekranı gelecek bu şekilde kredi notumuzdaki hangi işleme itiraz ettiğimizi belirtmiş olacağız ve kredi notuna itiraz başvurumuz tamamlanmış olacak.

Risk Raporu İtiraz Numarası İle İtiraz Durumu Sorgulama

Başvurunuza istinaden başvuru esnasında vermiş olduğunuz mail adresinize risk raporu itiraz numarası adı altında bir numara gönderilecek hemen alttaki resimde görebilirsiniz,

kkb itiraz sorgulama

bu itiraz numarası ile itirazımızın ne durumda olduğunu basit ve hızlı bir şekilde sorgulayabileceğiniz bunun için size vereceğim şu bağlantıyı ziyaret ediniz,

https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz-sorgulama

daha sonra elinizde bulunan numaraları ilgili alanlara girerek sorgulama yapabilir ve itirazınızın durumunu net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Notuma İtiraz Ettim Sonuç Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Tüm işlemleri başarılı ve doğru bir şekilde yaptım ama risk raporu itiraz numarası mailime gelmedi yada sonuç alamadım diyorsanız öncelikle mail adresinizdeki spam klasörünü kontrol edin! KKB tarafından gönderilen mail önemsiz klasörüne düşmüş olabilir.

Eğer bu çözüm olmadıysa ve itirazınıza sonuç verilmediyse, genellikle 24 saat içinde mutlaka haber verilir. Ama yine de verilmedi diyorsanız. KKB müşteri hizmetleri numarası olan 444 4 552 hat ile iletişim sağlayarak kısa sürede bilgi alabilirsiniz. Eğer bu makalemi yararlı bulduysanız yorum kısmından sorularınızı ve fikirlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git