Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar (% 80 Limit)
Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar (% 80 Limit)
Bankalar, bireylere para vererek para kazanıyor gibi görünmesine rağmen yapısı gereği aslında ‘güven’ alıp satarlar.  Ticaret güven ile yürür. Sizin...
Kuryenet Takip Numaramı Bilmiyorum, Ne Yapacağım? (Takip No)
Kuryenet Takip Numaramı Bilmiyorum, Ne Yapacağım? (Takip No)
Bir Türk bankası olan Kuryenet, kredi kartlarının dağıtımda en çok kullanılan şirketlerden biri olduğunu daha önceki yazımızda söylemiştik. Genellikle bu...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)

kredi kartından eft gönderme

Kredi kartı hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı özellikle covid 19 pandemi zamanında daha çok işe yarar oldu, bu kullanımla beraber akıllara kredi kartından havale yapılır mı veya para gönderme işlemi nasıl yapılır sorusu sıkça sorulmaya başlandı. Bizde bu sorulara cevap vermek adına detaylı bir içerik paylaşmaya karar verdik.

Kredi kartları ile havale ve para göndermek mümkündür fakat bunun oldukça fazla detayı vardır. Bir banka hesabından para göndermek kadar kolay değildir ama bir o kadar pratiktir.

Bu yüzden kredi kartı ile havale ve EFT yapmadan önce rehber niteliğimizdeki bu makaleden yararlandıktan sonra kullanmayı denerseniz sizler açısından daha sağlıklı olacaktır. Şimdi dilerseniz bu transferin detaylarına geçelim.

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Visa ve MasterCard ile havale ve EFT yapma öncelikli olarak kredi kartı avans limitleri ile mümkün olmaktadır. Kredi kartında bulunan avans limitinin yeterli olması durumunda Visa ve MasterCard ile havale ve EFT yapma mümkün olmaktadır.

Havale ve EFT yaparken farklı yöntemler tercih edilebilmektedir. Bankalardan, bankamatiklerden ya da internet uygulamaları üzerinden Visa Master logolu kartlar kullanılarak para gönderme işlemleri yapılmaktadır.

Kredi kartı ile avans tutarı üzerinden para gönderme işlemi yapıldığı için geri ödemelerinde de belirli oranlarda faiz uygulamaları yapılmaktadır. Bu nedenle havale yapılacak olan miktarın ekstre tutarına yansıması farklı olabilmektedir.

Havale ve EFT işlemlerinde bankanın çalışma prensibine bağlı olarak işlem ücretleri de alınabilmektedir. Fakat para gönderme süreçlerinde herhangi bir ücret almayan bankacılık uygulamalarının da bulunduğu bilinmektedir.

Visa ve MasterCard Havale İşlemleri

Kredi kartıyla havale işlemleri bankanın bünyesinde bulunan farklı hesaplar arasında para gönderme işlemi olarak da bilinmektedir. Herhangi bir mesai saati sınırlaması olmadan para gönderimi yapılabildiği gibi aynı zamanda işlem ücreti de alınmamaktadır.

Havale işlemleri yapılırken kredi kartı limiti ölçüsünde bir para gönderimi yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Mevcut limitin aşılması durumunda para gönderilmesi mümkün olmayacağından kredi kartı kullanımı için verilen limitin bilinmesi gerekmektedir.

Havale işlemleri yapılırken aynı zamanda kredi kartının herhangi bir bloke nedeniyle kapatılmamış olması da önemlidir. Kredi kartı kullanıcılarının ödemelerini zamanında yapmamaları gibi durumlar nedeniyle kredi kartlarının nakit işlemlerine kısıtlama getirilebilmektedir.

Kredi kartı nakit işlemlerinde bulunun kısıtlamanın kaldırılması için bir süre kredi kartı borçlarının düzenli ve eksiksiz bir biçimde ödenmesi gerekmektedir. Ödemelerin yapılması durumunda kredi kartı blokesi kalkacağı için havale işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Havale işlemlerinin bankalardan ya da mobil uygulamalardan yapılması mümkün olmaktadır. Fakat mobil uygulama olarak bilinen internet bankacılık işlemlerinde çok daha hızlı para gönderimi yapılabilmektedir.Bknz.

Kredi Kartları İle  EFT İşlemleri

Visa ve MasterCard üzerinden EFT havale işlemlerinden farklı olarak başka bir bankaya para gönderilme işlemi olarak bilinmektedir. Bu nedenle havale işlemlerine göre daha fazla şart ve kriteri bulunmaktadır.

EFT işlemlerinde öncelikli olarak mesai saatleri içerisinde para gönderimi yapılması gerekmektedir. Mesai saatleri dışında ise yalnızca para gönderimi için talimat verilmesi mümkün olmaktadır.

EFT işlemlerinde bankaların mobil uygulamalarının ya da banka şubelerinin tercih edilmesi mümkün olmaktadır. İşlem talimatı vermek için aynı zamanda çağrı merkezlerinin de kullanıldığı zamanlar bulunmaktadır.

Havale işlemleri ücretsiz olarak yapılabilirken EFT işlemlerinde ise düşük meblağlarda işlem ücreti alınabilmektedir. 3 TL ya da 5 TL gibi tutarlarla alınan bu işlem ücreti ise bazı bankaların mobil uygulamalar kanalında istenmemektedir. Ücretsiz EFT yapan bu uygulamalar pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Visa Ve Mastercard Üzerinden Havale ve EFT Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Hemen aklınıza ne gerek var ki ben kredi kartını nakite çevirme işlemi yaparak nakit avans çeker hesabıma aktarır daha sonra havale yapabilirim diyebilirsiniz.

Fakat böyle bir durumda iki kez faiz ve komisyon ödemek zorunda kalacaksınız. Birincisi kredi kartından nakit avans çekerken ödenen bir komisyon ücreti ikincisi EFT ve havale yapılırken banka üzerinden yapılan kesinti zahmeti de cabası bu yüzden sizlere aşağıda kredi kartı kullanarak bir kaç yöntemle EFT ve havale yapma yöntemlerinden bahsedeceğim.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı İle Para Gönderme

İnternet bankacılığından para gönderme hem hızlı hem de kolay bir yöntem olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Banka şubelerinde müşteri kuyruğu beklemeye gerek kalmadan günün hemen her saatinde para gönderme işlemine yönelik talimat oluşturulabilmektedir.

İnternet bankacılığı üzerinden işlem yapabilmek için öncelikli olarak banka şubelerinden ya da çağrı merkezlerinden internet bankacılığı şifresinin alınması gerekmektedir. İnternet bankacılığı şifresi sayesinde para gönderme işlemlerinin yanı sıra döviz işlemleri dahi yapılabilmektedir.

Visa ve MasterCard ile havale ve EFT yapma işlemleri için de en çok tercih edilen yöntem internet bankacılığı yöntemi olarak bilinmektedir. Bu nedenle para çekme ya da para yatırma işlemlerinin internet bankacılığı üzerinden güvenli bir biçimde yapılması mümkün olmaktadır.

İnternet bankacılığı kapsamında bankaların mobil uygulamalarının akıllı cihazlara indirilmesi ile bu işlemlerin tek tuşla yapılması da sağlanmaktadır. Mobil uygulamalar içerisinde para gönderme kategorileri içerisinden havale ya da EFT seçeneğinin seçilmesinden sonra IBAN adresi üzerinden para gönderilmektedir.

Mobil uygulamalar içerisinde son kullanılmakta olan güncellemelerden bir diğeri ise cepten cebe ya da isimden isime para gönderimi yapılmasıdır. IBAN karakterlerinin çok uzun olması nedeniyle tercih edilen bu yöntemler sayesinde para gönderme işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Bankamatiklerden Visa ve Master Kartla Para Gönderme

Bankamatikten para gönderme işlemi kartlı ya da kartsız olarak yapılabilmektedir. Bankamatik müşterileri için kart kullanılması halinde işlemlerin daha kolay yapılması mümkün olurken, banka kartı olmayanların bilgilerinin alınma süreci uzayabilmektedir.

Bankamatikler üzerinden para gönderme işlemleri yapılırken de mobil uygulamalarda olduğu gibi IBAN ya da telefon numarası gibi göndericiye yönelik bazı bilgilerin girilmesi gerekmektedir.

EFT ve Havale yapılmasından sonra mesai saatleri içerisinde EFT gönderimleri, mesai saatleri dışında olması halinde ise ortalama on dakika içerisinde havale gönderimleri belirtilen adreslere ulaştırılabilmektedir.

Banka müşterisi olmayanların kartsız işlemler menüsünden para gönderimi yaparken cep telefonlarının yanlarında bulunması gerekmektedir. Bu sayede bilgilerin doğruluğuna yönelik cep telefonuna gönderilen onay mesajı ile para gönderme işlemleri hızlı ve güvenli olarak yapılmaktadır.

Kredi Kartı ile Banka Şubelerinden Havale ve EFT yapılır Mı?

Kredi kartı ile banka şubelerinden havale ya da EFT yapma seçeneği de internet üzerinden yapılan işlemlerde olduğu gibi kredi kartı limitinin kullanılabilir olması halinde uygunluk göstermektedir. Kredi kartı limitinden daha fazla tutarda gönderim yapılamamaktadır.

Kredi kartı limitinden gönderim yapılırken aynı zamanda mevcut tutar üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır. Kartın limitinin belirli bir kısmının kullanılmış olması halinde daha düşük bir kısmının gönderilmesine olanak sunulmaktadır.

Banka şubelerine para gönderme işlemleri için başvuruda bulunulması durumunda kimlik kartının da bulundurulması gerekmektedir. İşleme dair herhangi bir sorun oluşmaması adına kimlik kartından alınan bilgiler ile işlem takibi yapılmaktadır.

Havale ya da EFT yapıldıktan sonra işlemlerin takip edilebilmesi için banka tarafından verilmekte olan dekont üzerinde bir referans numarası bulunmaktadır. Bu referans numarası ile gönderim yapılan bankadan da sorgulama yapılması mümkün olmaktadır.

Bankalardan para gönderimi yapılabilmesi için bankanın müşterisi olma şartı bulunmamaktadır. Nakit ya da kredi kartı ile para gönderme işlemleri yapıldığında herhangi bir bankanın tercih edilmesi mümkün olmaktadır.

Kredi Kartından Para Göndermenin Riskleri Var Mıdır?

Kredi kartı ile para göndermenin riskleri kullanılan platforma bağlı olarak değişkenlik gösterilmektedir. Banka şubelerinden yapılmakta olan işlemlerde herhangi bir risk bulunmamaktadır.

Banka şubeleri yerine ATM cihazlarının tercih edilmesi halinde ise cihaz konumuna bağlı olarak bazı riskler bulunabilmektedir. Kart numarasının kopyalanması ya da kart bilgilerinin çalınması en çok karşılaşılan riskler arasında gösterilmektedir.

İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı ile para gönderme yöntemi de çok sık tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen bazı riskler barındırdığı bilinmektedir. Özellikle güvenli olmayan sitelerin kullanılması durumunda yazılım virüsleri ile kredi kartı bilgilerinin alınarak farklı işlemlerde kullanılması gibi riskli durumlarla karşılaşıldığı bilinmektedir.

Visa ve MasterCard ile havale ve EFT yapma işlemlerinde mobil bankacılık da oldukça güvenlidir. Alt yapıları itibariyle olası zararlı yazılımlara karşı korundukları için virüs gibi yazılım saldırılarına karşı da önlemlerini almaktadırlar. Bu sayede bilgilerin de güvenli bir biçimde kullanılması sağlanmış olmaktadır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git