Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartımdan Rızam Olmadan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?
Kredi Kartımdan Rızam Olmadan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?
Kredi kartımdan habersiz para çekilmiş şimdi ne yapılmalı, Şu anda hemen hemen herkesin sahip olduğu ve bugün bir temel alışveriş...
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi kartı hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı özellikle covid 19 pandemi zamanında daha çok işe yarar oldu, bu kullanımla beraber...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Para Vermiyor?

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Para Vermiyor?

kredi kartından nakit avans çekilmiyor

Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerektiğinde, bazı sorunlar kredi kartınızdan nakit hizmetlerini çekmenizi engelleyebilir. Düzenli ödeme yapmazsanız veya yalnızca minimum ödeme yaparsanız, bankanız bu özelliği kapatabilir. Anında nakite ihtiyacınız varsa, kredi kartı ile nakit çekebilirsiniz. Ancak bazen ATM’ler bu işlemi gerçekleştiremeyebilir. Bu durumda nakit hizmetlerinden neden para çekmenin mümkün olmadığını öğrenmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Fakat kredi kartının kullanıma kapatılmasının ve nakit avans çekme durumunun geçici olarak bloke edilmesinin bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepleri ve çözümlerini yazımın devamında sizlerle paylaşacağım. Peki, neden kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum diyenler ne yapmalı?

Kredi Kartı Nakit Avans Limiti Neden Kullanılamaz?

Kredi kartından nakit avans çekememe nedeni kredi kartı kullanım özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenlerin başında ödeme gecikmeleri bulunmaktadır. Kredi kartının aylık ödemelerinin yapılmaması ya da gecikmesi durumunda nakit avans engellenebilmektedir. Kredi kartımdan neden nakit avans çekemiyorum sorusunu soranların öncellikle ödemelerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kredi kartından nakit avans alınamamasının bir diğer nedeni ise kredi kartları için belirlenen son kullanma tarihinin geçmesi gösterilmektedir. Kredi kartının son kullanma tarihinden sonra nakit avans kullanımı özelliği de kapatılmaktadır.

Kredi kartlarında mevcut limitler bulunmaktadır. Bu limitler hem kredi kartı kullanımı hem de nakit avans için geçerli olmaktadır. Kredi kartı kullanımlarının çok olması durumunda nakit avanstan da belirlenen tutar için yeterli limitin azalması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Nakit avans kullanımlarının engellenmesi durumunda hangi nedenle nakit avans kullanılmadığının tespit edilebilmesi için öncelikli olarak banka yetkilileri ile gerekli görüşmelerin sağlanmış olması gerekmektedir. Bu sayede nakit avans kullanımının yeniden açılması mümkün olabilmektedir.

Ödemelerdeki Gecikmeleri Nedeniyle Nakit Avansın Kullanılmaması

Ödemelerin gecikmesi durumunda nakit avansın kullanılamaması öncelikli olarak ortalama olarak bir yıl içerisinde aylık taksitlerin gecikmesinden kaynaklanmaktadır. Bu gecikmelerin üst üste olması ya da farklı zaman dilimlerinde olması gibi bir fark bulunmadan her durumda nakit avans kullanımını engellediği bilinmektedir.

Ödemelerin gecikmesinin yanı sıra uzun süreli olarak bir ödemenin yapılmaması da aynı şekilde nakit avans kullanımlarını engelleyebilmektedir. Taksitlerin düzenli ödemelerinin yapılmaması gibi aynı zamanda tek seferlik olan uzun süreli ödememeler sonucu aynı şekilde nakit avans kullanılmak istendiğinde sorun oluşturmaktadır.

Bankaların kullanım özelliklerine bağlı olarak bu durumların değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bankalar üç defa geç ödemenin yapılmasından sonra düzenli ödeme yapılması durumunda nakit avans kullanımlarını tekrar açabilmektedirler.

Bunların yanı sıra asgari ödemenin sürekli hale getirilmesi ve borçların tamamının yıl içerisinde ödenmemiş olmasından kaynaklı olarak da nakit kullanımları durdurulabilmektedir. Fakat bu özellik her bankada görülmemektedir. Bazı bankalarda sürekli asgari ödemeler yapılmasına rağmen nakit avans kullanımına ilişkin bir sınırlama getirilmediği bilinmektedir. Sorunları listelemek gerekirse;

  • Kredi kartı ekstresini 3 defa geç ödemek
  • Sürekli sadece asgari tutarı ödemek
  • Nakit avans Limitini Doldurmak

kredi kartı nakit avans blokesi

Kredi Kartına 3 Kez Eksik veya Geç Ödeme Yapmak

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu “BDDK” , kart borcunun bir yıl içinde üç geç ödeme yapılması durumunda nakit hizmeti işlevini kapatır.

Bu yüzden bir takvim yılı içerisinde yani bir yıl içerisinde kredi kartınıza 3 kez geç öderseniz bu durumla karşılaşabilir ve kartınızdan nakit avans çekemezsiniz.

Ekstre Tutarının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Nakit avans hizmetinin kesintisiz olarak kullanılabilmesi için , yalnızca minimum kredi kartı borcu tutarı ödemeden vazgeçmelisiniz. Nakit hizmeti işlevini aktif olarak kullanmak için, tüm borçların üç ayda bir ödenmesi gerekir.

Bildiğiniz gibi tüm kredi kartı kullanıcıları kredi kartlarının sadece asgari tutarı ödeme yoluna gidiyor ve bu kartınızdaki nakit avans limitini olumsuz etkiliyor.

Nakit Avans Limitini Doldurmak

Bazı kredi kartı kullanıcıları kredi kartlarının tüm limitlerinin nakit avansa açık olduğunu düşünür ve sürekli nakit avans çekmek isterler. Böyle bir şey mümkün değildir. Örnekle açıklamam gerekir ise sizin 5.000 TL toplam limitli bir kredi kartınız varsa bunun ancak 1.500 TL si nakit avans olarak kullanabilir. Geri kalan 3.500 TL tutar ise sizin genel alışveriş limitinizdir. Bu yüzden nakit avans limitiniz dolmuş ise kredi kartınızdan nakit çekemezsiniz.

Akbank Maximum Karttan Nakit Avans Çekilmiyor!

Bir yıl içinde en az 3 ödeme yapmadığınız sürece kredi kartı limitinizi artıramaz veya nakit çekemezsiniz. Tüm kredi kartı borçlarınızı 3 ay içerisinde öderseniz nakit para çekme işlemini tekrar kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum

Ziraat Bankası kredi kartı müşterileri, üç ödemeyi kaçırdıkları takdirde nakit hizmetini çekemezler. Yıl içinde kart borcunun geç ödenmesi durumunda nakit para çekme işlemi yapılamaz.

Borç bir gün gecikse bile bankadan çekilemez. Borcun tamamını üç ayda bir ödeyerek, nakit hizmetlerini geri çekmeye devam edebilirsiniz. Nakit hizmetlerini çekememenizin bir diğer nedeni de kredi kartınızın kullanım süresinin dolmuş olmasıdır. Ayrıca, çekmek istediğiniz miktar limiti aşarsa, para çekemezsiniz. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Ziraat Bankası Müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Numarası ; 444 00 00 – 0850 220 00 00

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartından Nakit Avans Çekilmiyor

Yapı Kredi Bankasın’da kredi kartı borcunuzu 3 ayda bir sıfırlarsanız, nakit hizmetinizi taksitli çekebilirsiniz. Borcu sıfırladıktan sonra, bankayla iletişime geçmeniz ve bu özelliğin yeniden etkinleştirilmesini talep etmeniz gerekir. Talep etmemeniz halinde bir sonraki iş günü otomatik olarak nakit avans limitiniz açılacaktır.

Kredi Kartımın Tüm Borcunu Ödedim Kartım Nakit Avansa Ne Zaman Açılır? 

Eğer kredi kartınıza ait dönem borcunu veya tüm borcu ödedi iseniz, ödemenizi yaptıktan 1 gün sonra ödediğiniz kredi kartı ile nakit çekebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git