Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?
Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?
Kredi kartları için belirlenen kullanım limitleri, son yıllarda artık tek bir merkezden kontrol edilmeye başlandı. Eskiden limit artırma süreci ve...
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer? (Onay Beklemede)
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer? (Onay Beklemede)
Bekleyen bir provizyon ne kadar sürer, bazen bir kredi kartına yapılan harcama beklemede bir provizyon olarak görünüp devam eder, bu...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartımdan Rızam Olmadan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımdan Rızam Olmadan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

kartım atmde kopyalanmış para çekilmiş

Kredi kartımdan habersiz para çekilmiş şimdi ne yapılmalı, Şu anda hemen hemen herkesin sahip olduğu ve bugün bir temel alışveriş aracı olan kredi kartları, alışveriş ve para ikamesi için kullanılan tek araç haline geldi. Ancak teknoloji, kullanımındaki güvenlik riskini artırmaya başlıyor. Bilgim olmadan karttan para çeken kullanıcıların sayısı gün geçtikçe artıyor ve ne yapmalı gibi bir çok sorudan şikayetçi oluyorlar.

Çünkü her şey gibi teknoloji de çok ilerliyor. Artık birçok kişi zaman kazanmak ve kullanımını kolaylaştırmak için bilgisayarlarında ve cep telefonlarında banka ve kredi kartlarını kullanabilir. Ancak, bilgisayar programlarıyla karşılaşan bilgisayar virüsleri ve solucanlar, sizin bilginiz dışında banka hesabınızdan para çekerek ve internette harcıyormuş gibi yaparak hesabınızı kandırabilir. Bunu önlemek öncelikle sizin görevinizdir. Şimdi çok dikkatli olmanız ve bankanın size beyan ettiği şeylere kesinlikle uymanız gerekiyor.

Habersiz Çekilen Nakit Para İşlemi Eksik Kart Güvenliği Kaynaklı Olabilir!

Karttan habersiz nakit çekme veya satın alma, kullanılan kartın güvenliğinden kaynaklanıyor olabilir. Başarılı kart güvenliği ihlalleri yoluyla bilgi edinen bilgisayar korsanları, hesaplarınızdan hızlı bir şekilde para çekebilir veya çeşitli sitelerde alışveriş yapmaya başlayabilir.

Kartınızı güvende tutmak çok önemlidir. Düzenli olarak kullandığınız telefon ve bilgisayar gibi cihazların temiz ve güvenilir olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bilginiz dışında bir kredi kartı işlemi yapılırsa, daha önce hiç alışveriş yapmadığınız ve güvenmediğiniz bir yere verirken kredi kartı bilgilerinizi dikkatlice gözden geçirdiğinizden emin olun.

Sitenizin bir güvenlik protokolü olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu nedenle, kartınızın güvenliğini sağlamak için çok dikkatli olun.

Kartımdan Bilgim Olmadan Çekilmiş Paralar İçin Ne Yapacağım?

Kartımı izinsiz kullanmışlar, alışveriş veya nakit çekmişler gibi bir durumla karşı karşıya kalmış iseniz, yada benzer bir sorun yaşarsanız, kartı derhal iptal etmek için lütfen banka müşteri hizmetleri merkezini arayın. Kopyalanan karttan daha fazla satın alma yapılmaması için durumu anladığınız anda bunu yapın.

Banka müşteri hizmetlerine başvurmak genellikle zordur. Bu konuda ne düşündüğünüze aldanmayın. Kayıp veya hırsızlık durumunda anında erişebileceğiniz durumlar olduğunu unutmayın.

Kredi kartı ekstrenize bakmak şüpheli masrafları gösterebilir. Örneğin, başka maliyetleriniz olduğunu düşünüyorsunuz ve bunları harcamadığınızdan eminsiniz. Bankanız size kredi kartı faturalandırmanıza itiraz etme seçeneği sunar. Şüpheliyseniz veya yanlış ücret aldıysanız, iptal talebinde bulunabilirsiniz. Her bankanın kredi kartı ücretlerine itiraz hakkı vardır.

Habersiz Çekilen Paralar ve Alışverişler İçin Yapılması Gerekenler

Kartı iptal etmek için az önce bahsettiğimiz gibi ilgili bankayla iletişime geçin. Bu yapılacak ilk şey! Ardından kartla yapılan alışverişleri listelemelisiniz. Bu liste, ne satın aldığınızı ve nereden aldığınızı kanıtlamak açısından önemlidir.

Daha sonra ilgili bankaya cari harcamaların bir listesi için başvurun. Banka yetkili personeli sizden ilgili dilekçeyi doldurmanızı isteyecektir. Uygulamanıza sanal bir alışveriş listesi eklemeniz gerekiyor. İşlem tamamlandığında dilekçe banka numarasına fakslanmalıdır.

Birkaç gün içinde incelenen başvurular banka tarafından olumlu veya olumsuz olarak bildirilecektir. O zaman işinizi hukuka devretmeniz gerekir. Bankadan olumlu haber aldıktan sonra sınav odasına gidip başvurmanız gerekiyor.

Kredi Kartımdan Nakit Para Çekilmiş

Yapmanız gereken ilk şey, kartınızın hangi bankaya ait olduğuna karar vermektir. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Sizin bilginiz ve talebiniz dışında gerçekleştirilen bu işlem hakkında bankanın alacaklılarına bilgi veriniz.

  • Önce şifrenizi değiştirin. Kredi kartının yenisi ile değiştirilmesi uygun olacaktır.
  • Bundan sonra, banka bu işlemin sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığını araştıracaktır. Bu durum uzun süre devam ederse ve bilgi vermezseniz yasal bir hakkınız olduğunu hatırlatmak isterim.
  • Bireysel bir Tüketici Hakem heyetine başvurduğunuzda, garantili mali zarar, yasal hakkınız.

Kredi kartımdan nakit para çekilmiş diyorsanız bu hususları dikkatlice okumalı ve gereken yöntemi uygulamalısınız.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Para Çekilmiş

İnternet, nasıl kullanılacağını bilenler için çok uygun! Fakat bilmeyenler için sıkıntılar ve riskler oldukça fazla… Fakat sizlere bazı önemli bilgiler aktaracağım. Öncelikle bilmeniz gerekenler;

Tanımadığınız sitelerde alışveriş yapmayın (Https Güvenlik sertifikası olan siteleri tercih edin). Kredi kartı şifrenizi paylaşmayın, Yabancılardan gelen e-postalarda ek belge açmayın, Kredi kartı şifrenizi bilseniz bile başkalarıyla paylaşmayın. Banka kartıysa ve yurtdışında alışveriş yapmanız gerekmiyorsa, kredi kartınızı kapatın.

güvenlik sertifikasi

Size yaşamış olduğum bir sorundan bahsedece banka hesabımdan ve kredi kartımdan habersiz para çekilmiş olması hakkında, çekimler benim iznim olmadan yavaş yavaş gerçekleşti. Buna istinaden, kartımı kapatmak istedim ve bana yeni bir kart gönderdiler. Özellikle iznim olmadan mikro para çekme işlemi yapmışlar, bu yüzden uzun bir süre anlayamadım.

Banka bu parayı geri alamayacağımı söyledi. Fakat ve elbetteki itirazlar nedeniyle çekilen paralar da geri alınabiliyor. Gerekli itirazlar ve uzun uğraşlar sorunu soyguncular yakalandı ve bende paralarımı geri alabildim. Vatandaşlar bu soygunların kurbanı ve büyük paralar kaybediyorlar, çünkü birçok kişi tarafından bu kart kopyalama ve oltacılık yöntemleri ile hesaplar boşaltılabiliyor. Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz sitelerde alışveriş yaparken dikkatli olun ve tekrar düşünün.

Haberiniz Olmadan İşlem Yapılmaması İçin Alınacak Güvenlik Önlemleri

Dolandırıcılar alışveriş yaparken kredi kartlarını kopyalar ve belirli cihazların yardımıyla hareket ederler. Bundan kaçınmak için şüpheli işletmeler için alışveriş yapmayın ve kullanılmış POS cihazlarına dikkat edin. Kartlar ayrıca ATM’lerde kurulu cihazlara da kopyalanır. Başka bir şey olup olmadığını öğrenmek için kart yuvasında bir dolandırıcılık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Dolandırıcılığa başvurmanın bir başka yolu da sahte e-postalar göndermek ve banka adına kart bilgilerini istemektir. Banka bu bilgileri istemez. Okumadan önce bu e-postaları silmeniz gerekir. Banka internet bankacılığı için e-posta veya SMS girmeyin.

Alışveriş kodunuzu alışveriş yaparken başkalarıyla paylaşmayın. Eğer kredi kartınız kaybolur veya çalınırsa, kartın üzerindeki kodlar sayesinde doğum tarihinize göre şifreler kolayca tahmin edilebilir. Bu yüzden her kart veya kredi kartı için farklı bir şifre kullanmanız mantıklı olacaktır.

Banka ve Kredi Kartından Habersiz Para Çekilmesini Önleme Yolları 

Kredi kartı veya banka kartından habersiz para çekilen kişilerin yapılması gerekenler Sosyal medyayı kullanıyorsanız, dolandırıcılar sizin favorinizdir. Sahte ve banka isimleri kullanılarak açılan hesaplarla çeşitli sosyal medya platformlarında reklam sunmakta ve bu reklamları sürekli yayınlayarak kullanıcılara yol göstermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken ilk şey hesap adınızdır. Hesap adı, görünen ad banka ile aynı olabilir, ancak bunu hesap adından öğrenebilirsiniz (ör. @ İle başlayan bir ad). Bu adı, o bankanın varsayılan hesabına giriş yaparak doğrulamanız gerekir.

Günümüzde sosyal medya da güvenlik sorunlarını sıkı tutuyor. Doğrulanmış hesaplar bu güvenliği çok daha yüksek bir seviyeye taşır. Doğrulanmamış hesaplardan reklamlar görürseniz, bu hesap adının yanında mavi bir onay işareti görmelisiniz, eğer bu mavi tık işareti yok ise. Belki de bu sahte bir hesaptır! Dikkatli olun.

Habersiz İşlem Yapılmasını Engellemek İçin  3D Secure Yöntemi

Bu muhtemelen en doğru ve en doğru güvenlik prosedürüdür. 3D Secure ile alışveriş daha da güvenli olacak. Bu özellik, giderek daha fazla web sitesinde kullanılmaya başlanmıştır. Site bu özelliği işaretleyerek banka ile iletişim kurar ve telefona bir kod verir. Bu kodu girip onaylayınca, alışverişiniz ve ödemeniz güvenli bir şekilde biter. 3D güvenlik özelliği etkinleştirilmemişse, hemen açmak için bankanızla iletişime geçin.

Temassız Ödeme Yöntemini Kapatın

Temassız ödeme yöntemi özellikle Covid 19 pandemisi sırasında oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Evet mesafe ve temassız ödeme yöntemi kullanmak salgını önlemek için oldukça mantıklı. Fakat dolandırıcılara bu sayede bir kapı daha açmış oluyoruz. Eğer sizin için gereksiz ve nakit para kullanıyorsanız. Hemen temassız ödeme yöntemini kapatma yoluna gitmelisiniz. 

Çünkü mobil POS cihazları cebinizdeki kartlarınıza yaklaştırılarak temassız olarak küçük meblağlarda haberiniz olmadan para çekilebilir teknolojiye sahiptir.

Sanal Kart Kullanarak Hatalı ve Fazla Para Çekimini Önleyin

İnternet bankacılığını kullanıyorsanız, varsayılan kredi kartınızı kullanmak yerine güvenliğini sağlamak için sanal bir kart oluşturabilirsiniz. Bu sistemde oluşturulacak sanal kart, orijinal kart gibi bir kart numarasına, son kullanma tarihine ve güvenlik koduna sahip olacaktır. Bu karta ne kadar çok para koyarsanız, o kadar çok alışveriş yapabilirsiniz.

Yani 500 Tl. tutarında bir alışveriş yaparak bir şey satın almak istiyorsanız. Satın almadan önce kartınızdaki bu tutarı sanal bir karta yükleyebilir ve alışverişi bu şekilde yapabilirsiniz. Sanal kart kullanılmadığında para tutmaya gerek yoktur. Bu sayede kart bilgileri kopyalansa dahi bilginiz olmadan para çekme imkansız hale gelir, aşırı para çekme ve kötü durumların önüne geçilir. 

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git