Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Enpara Kredi Kartı Nedir, Avantajları Nelerdir? AİDATSIZ !
Enpara Kredi Kartı Nedir, Avantajları Nelerdir? AİDATSIZ !
QNB Finansbank ürünü olan Enpara, son yılların en popüler bankacılık hizmetlerinden biridir. Şubesiz bankacılık kavramını ülkemizde ilk kez deneyen servis...
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi kartı hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı özellikle covid 19 pandemi zamanında daha çok işe yarar oldu, bu kullanımla beraber...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Olur? (Trink STOP)

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Nasıl Olur? (Trink STOP)

pos trink nasıl kapatılıyor

Covid 19 pandemi sürecinde hepimiz artık hiç bir şeye dokunmadan işlemlerimizi yapmak istiyoruz. Bu süreçte, sürekli para alışverişi yapmaktan uzak durduğumuz için kredi kartı temassız özelliği sayesinde ödemelerimizi yapıyoruz. Pandeminin biraz azalmasıyla kredi kartının bu özelliğinin riskli olabileceğini düşünen kullanıcılar kredi kartı kullanıcı kredi kartı temassız özelliği kapatma yoluna gidiyor.

Peki, temassız ödeme yöntemi nasıl kapatılır dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve hangi yollarla kapatılabilir sizlere açıklayacağım. Bunun yanında temassız ödeme özelliği güvenilir mi ve avantajları var mıdır. Gerçekten kapatmak gerekir mi bir bakalım.

Kredi Kartının Temassız Ödeme Yöntemini Kapatma

Kredi kartı temassız ödemelerin kapatılması öncelikli olarak kredi kartlarının şubeden ilk teslim alınma sürecinde yapılabilmektedir. Kredi kartı temassız ödeme kapatma ile ilgili banka personelleri tarafından yapılan yönlendirmeler ile dilekçe doldurulması, özelliğin kapatılması için yeterli olmaktadır.

Kredi kartlarının ilk teslim alındığı zamanlarda temassız özellikleri açık bulunmaktadır. Gerekli kapatma işlemlerinin yapılmaması durumunda da temassız özelliklerinin aktif olarak kullanılması mümkün olmaktadır.

Banka başvurusu esnasında kredi kartlarının temassız özelliğini kapatmayı unutanlar bu özelliğin kapatılması için ATM cihazlarından, internet bankacılığından ya da çağrı merkezi hattından gerekli talimatları vermeleri mümkün olmaktadır.

Temassız özelliğinin kapatılması için yapılan görüşmelerde bilgi güvenliği açısından bazı kişisel bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu sayede bir başkasının temassız özelliğini açma ya da kapaması gibi yetkileri bulunmadığından güvenlik sağlanmış olmaktadır.

Bankaların Çağrı Merkezi Üzerinden Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Bankaların çağrı merkezinden temassız ödeme özelliğini kapatma için öncelikli olarak kredi kartının ait olduğu bankanın çağrı merkezinin aranması gerekmektedir. Çağrı merkezlerinde bazı bankaların sesli yanıt sistemi bulunurken bazı bankalar yalnızca müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmeler sonrasında işlemlerin yapılmasına olanak sunmaktadır.

Bankaların aranmasından sonra sesli yanıt sistemi üzerinden temassız özelliği ile ilgili bir kategoriye yönlendirme yapılması halinde otomatik olarak özelliğin kapatılması mümkün olmaktadır. Fakat sesli yanıt sistemi olmaması durumunda müşteri hizmetlerine bağlanmak için beklenmesi gerekmektedir.

Bankanın müşteri hizmetleri olarak görev yapmakta olan personel tarafından öncelikle bilgi güvenliği açısından kimlikte bulunan bazı bilgilere dair soru yöneltecek ev işlemlere devam edebilmek için bu bilgilerin tam ve eksiksiz bir biçimde cevaplanması istenecektir.

Bilgilerin verilmesinin ardından temassız özelliğinin kapatılmak istendiğine dair sözlü olarak bir beyanda bulunulması durumunda müşteri temsilcisi doğrudan işlemi yapabilmektedir. Yapılan görüşme sonrasında kredi kartının temassız özelliğinin bir sonraki talimata kadar kapalı kaldığı bilinmektedir.

Mobil Bankacılık ile Kredi Kartı Temassız Özelliğinin Kapatılması

Mobil bankacılık ile temassız özelliğinin kapatılması kredi kartı kullanılan bankanın cep uygulamasının akıllı cihazlara indirilmesinden sonra olmaktadır. Bu nedenle öncelikle mobil uygulamanın indirilmesi ve müşteri temsilcileri kanalından mobil uygulamanın kullanılmasına ilişkin şifrenin alınması gerekmektedir.

Mobil uygulamaya giriş yapılmadan önce şifre alınma sürecinde kolay tahmin edilemeyen bir şifre belirlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda mobil bankacılığın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması söz konusu olacağından büyük ölçüde risk taşımaktadır.

Mobil uygulama içerisinde kart ayarları bölümüne giriş yapılarak temassız özelliği kapatılabilmektedir. Uygulama içerisinde temassız özelliğinin yanı sıra internet kullanımı ya da güvenli alışveriş gibi farklı onaylar da bulunmakta olup isteğe bağlı olarak ayarlar değiştirilebilmektedir.

Mobil bankacılık kullananların kart ile ilgili herhangi bir problem yaşamamak adına temassız özelliklerini yalnızca kullanım esnasında açmaları önerilmektedir. Bu sayede güvenliğe ilişkin bir problem oluşmadığı gibi ayarlar da güncel tutulabilmektedir.

Banka Şubelerinden Temassız Özelliği Kapatılır Mı?

Banka şubelerinden temassız özelliği kapatma kredi kartının ilk alındığı dönemden itibaren uygulanabilen bir adım olarak bilinmektedir. Kredi kartı başvurusundan sonra sözleşme imzaları sonrasında temassız özelliğinin de kapatılmasına dair bir sözleşme imzalanması mümkün olmaktadır.

Sözleşmeyi imzalamayanlar için ise herhangi bir zaman dilimi içerisinde banka şubelerine giderek başvuruda bulunmaları ve kısa süre içerisinde kartlarının temassız özelliğini kapatma taleplerini iletmeleri mümkün olmaktadır.

Kredi kartı temassız ödeme kapatma işlemleri içerisinde şubeye gitmek en uzun süreli olarak tercih edilen yöntemdir. Bunun yerine internet uygulamaları üzerinden çok daha kısa süre içerisinde temassız özelliğinin kapatılması mümkün olmaktadır.

Bankalara yapılan başvurularda aynı zamanda banka şubelerinde yoğunluk olması ya da uzun sıraların beklenmesi gibi olumsuz durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak internet uygulamaları üzerinden denenmesi önerilmektedir.

Kredi Kartlarındaki Temassız Ödeme Özelliği Güvenli Mi?

Kredi kartlarındaki temassız ödeme özelliğinin güvenilir olması konusunda pek çok tereddüt bulunmaktadır. Kredi kartlarının hiçbir şifre ya da onay istemeden yalnızca POS cihazına karşıdan gösterilmesi ile ödeme yapılması kartın sahibi dışında kullanılması gibi bir güvenlik açığı olabileceğini düşündürmektedir. Art niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda, bu kişilerin kredi kartı nakit alışveriş limitinizin temassız ödeme limiti kadar, kredi kartını nakite çevirme şansları var!

Temassız olarak kullanılmakta olan kartların herkes tarafından kullanılabilmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda POS cihazları üzerinde çok hızlı bir biçimde ödeme alındığı için riskli olduğu durumlar bulunmaktadır.

Fakat bu kredi kartlarında temassız olarak tek seferde yapılabilecek olan işlemler sınırlandırılmaktadır. Bu sayede olası bir risk durumunda dahi çok fazla zarar görmeden müdahale edilmesi de mümkün hale getirilmektedir.

Temassız ödeme işlemlerinin sonrasında aynı zamanda kayıtlı cep telefonu numarasına da mesaj gönderimi yapılabilmektedir. Kredi kartından işlem yapmadığını düşünenlerin de böyle bir mesajla karşılaşmaları durumunda hızlı bir şekilde temassız özelliğini kapatmaları mümkün olmaktadır.

Temassız ödeme özelliğinin limit sınırlaması olması bazı durumlarda ihtiyaçların tam olarak karşılanmamasına da neden olduğu için isteğe bağlı olarak tek seferde yapılacak olan temassız ödeme tutarının yükseltilmesi de bankaya yapılan beyan sonrasında mümkün olmaktadır.

Temassız Kredi Kartlarının Kullanım Avantajları Var Mıdır?

Temassız kredi kartlarının kullanım avantajları öncelikli olarak kullanıcısına hız kazandırması olarak bilinmektedir. Şifreli kredi kartları kullanılırken kasa ödemelerinde çok daha uzun süreler beklemek gerekirken temassız kredi kartı ile anında ödeme alınabilmektedir.

Temassız kredi kartı aynı zamanda salgının artış gösterdiği bir dönemde bir başkasının kredi kartına dokunması nedeniyle virüs ya da mikrop bulaşması gibi durumların da oluşmasının önü geçtiği için son dönemlerde daha sık tercih edildiği bilinmektedir.

Bu kredi kartlarının kullanılması durumunda şifre problemleri ile de karşılaşılmamaktadır. Şifrenin unutulması ya da POS cihazlarında oluşan arıza nedeniyle şifrenin girilememesi gibi olumsuz durumlara karşın temassız kart sayesinde şifresiz işlemler yapılabilmektedir.

Temassız kartlar yalnızca kredi kartları için değil aynı zamanda bankamatiklerde kullanılan kartlarda da özellik olarak tanımlanmaktadır. Bu sayede farklı ATM cihazlarında yapılacak işlemlerde de temassız özelliği sayesinde hız kazandırılmış olmaktadır.

Temassız Kartların Kaybedilmesi Durumunda Ne Olur?

Temassız kredi kartlarının kaybedilmesi durumunda öncelikli olarak mobil uygulama üzerinden kredi kartının temassız özelliğinin hızlı bir biçimde kapatılması sağlanmalıdır. Temassız ödemelerde şifre istenmediği için bir başkasının eline geçmesi durumu göz önünde bulundurularak temassız işlem durdurulur.

Temassız kredi kartını kaybeden kişilerin bir sonraki kapatacağı özelliğin ise internet bankacılığı işlemleri olması gerekmektedir. İnternet bankacılığında da herhangi bir şifre istenmediği için pek çok mağduriyet oluşabilmekte bu nedenle mobil uygulama üzerinden kapatılması sağlanmalıdır.

Uygulama içerisinden kartın aktif durumlarının kapalı hale getirilmesinden sonra bankanın müşteri temsilciliğinin aranması gerekmektedir. Bu sayede müşteri temsilciliği kanalından kart bulunana kadar geçici süre kullanımı durdurma kararı verilebilmektedir.

Kredi kartlarının kaybolması durumunda doğrudan kartın kapatılarak yeni bir kart istenmesi daha güvenilir bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu nedenle geçici kapatmadan ziyade kartın kullanıma kapatılması önerilmektedir. Kullanıma kapatılan kartlar tekrar bulunsa bile işleme açılamayacağından hiçbir tehlike oluşmayacaktır.

Kredi kartı temassız ödeme kapatma özelliği ya da internet kullanımına kapatma özelliği ise kart ile yapılacak bütün işlemleri engellemeyeceği için kayıp kartlara yönelik geçici bir çözüm olarak bilinmekte olup mutlaka müşteri yetkililerine bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git