Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi kartı hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı özellikle covid 19 pandemi zamanında daha çok işe yarar oldu, bu kullanımla beraber...
Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Para Vermiyor?
Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Para Vermiyor?
Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerektiğinde, bazı sorunlar kredi kartınızdan nakit hizmetlerini çekmenizi engelleyebilir. Düzenli ödeme yapmazsanız veya yalnızca minimum ödeme...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartı Son Ödeme Tutarı En Geç Saat Kaça Kadar Ödenir?

Kredi Kartı Son Ödeme Tutarı En Geç Saat Kaça Kadar Ödenir?

ekstre son ödeme tarihi saat kaça kadar

Hepimizin cüzdanlarında en az 2 3 adet kredi kartı bulunuyor, tabi çok kredi kartı çok ödeme anlamına geliyor. Bu kadar çok kredi kartının geri ödemelerinde ekstre tutarının son ödeme tarihleri saat kaça kadar yapılır sorusu oldukça önem arz ediyor. Çünkü yapılan alışverişlerin geri ödemeleri ekstrelere yansıdığında bankalar tarafından size dönem borcunuz ve ekstrenizde ödemeniz gereken asgari ödeme tutarı bildiriliyor. Burada belirtilen asgari ödeme tutarının en son belirlenen tarihte ve saatte ödenmesi mutlak gereklidir. Eğer ödenmezse ne olur, kredi kartı son ödeme tutarı en geç saat kaça kadar yapılır, sizlere yazımın devamında tek tek ayrıntılarıyla açıklayacağım.

Fakat bir öneride bulunduktan sonra yazıma devam ediyorum. Hem çok kredi kartı kullanmak bütçenizi yorabileceği gibi hem de acaba kredi kartımın ekstresini hangi saatte ödeyeceğim, acaba hangi tarihte hangi kartımın son ödemesi vardı diye gereksiz bir strese kapılırsınız. Ayağınızı yorganınıza göre uzatarak çok fazla kart kullanmamanız tavsiyemdir. Şimdi gelelim detaylara…

Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaça Kadar?

Kredi kartı son ödeme tutarının ödenebileceği son saat, son ödeme tarihi olarak bilinen gün içerisinde 23.59 olarak bilinmektedir. 00.00 itibariyle bir sonraki günün işlemleri başladığı için gecikme faizleri işleyebilecektir. Kredi kartı son ödeme tutarı en geç saat kaça kadar ödenir sorusu için aynı zamanda tarihin de doğru takip edilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı ödemelerinin yapılacağı son tarih, kredi kartı başvurusu esnasında banka müşterileri tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle kişilerin kendi maaş dönemlerine uygun bir tarih belirlemeleri, ödemelerin de aksatılmaması açısından önemli olmaktadır.

Kredi kartı ödemeleri ile ilgili olarak belirlenen son ödeme tarihinin sonradan değiştirilmesi de mümkün olmaktadır. Müşteri temsilcileri tarafından ya da mobil uygulamalar üzerinden son ödeme tarihlerine ilişkin değişiklik yapılması söz konusu olmaktadır.

Yöntem Ekstre Son Ödeme Saati
Banka Şubelerinden En geç saat 17:00 ‘ a kadar.
ATM ve Bankamatiklerden  En geç saat 23:59 ‘ a kadar.
İnternet Bankacılığı Üzerinden En geç saat 00:00 ‘ a kadar.
Mobil Bankacılık Üzerinden En geç saat 00:00 ‘ a kadar. ( Günün her saati)
Hafta Sonu Olması Durumunda Hafta sonu tatilinden bir önceki gün saat 23:59 ‘a kadar.

Kredi kartı son ödemelerinin farklı platformlar üzerinden yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Mesai saati dışında bir ödeme yapılmak istendiğinde ATM cihazlarından ya da internet bankacılığı üzerinden işlem yapılması gerekmekte olup şubeler kanalından yalnızca mesai saatleri içerisinde işlem yapılabilmektedir.

Banka Şubelerinden Saat Kaça Kadar Kredi Kartı Ödemesi Yapılır?

Banka şubelerinden kredi kartı ödemesinin yapılabileceği son saat şubelerin kapanma saati olarak bilinen 17.00 olarak bilinmektedir. Bu saatin sonrasında yapılmak istenen ödemeler için şubeler tarafından herhangi bir işlem yapılması mümkün olmayacaktır.

Banka şubelerinden kredi kartı ödemesi yapılmak istendiğinde kimlik belgesi ile birlikte şubelere başvuruda bulunulması gerekmektedir. Şubelerde bilgi güvenliği açısından kimlik gösterilmesi zorunlu tutulmaktadır.

Kimlik belgesi yanında bulunmayanlar için bankamatiklerden kart ile işlem yapılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle kullanılan banka kartlarına ödeme miktarınca para yatırılması ve bu tutar üzerinden işlem yapılması gerekmektedir.

Banka şubelerinde işlemlerin yapılmaya başlandığı saat ise 09.00 olarak bilinmektedir. Bu nedenle ödemelerin gün içerisinde en erken bu saat aralığında yapılması mümkün olmakta olup daha erken ödemeler için ise internet bankacılığı ve bankamatik cihazlar kullanılabilmektedir.

Banka şubelerinden gişe yetkilileri ile işlem yapılması mümkün olmaktadır. Gişe yetkilileri için bankalardan sıra fişi alınarak beklenmesi gerekmektedir. Bazı çalışma saatlerinde yoğunluk olduğu için daha fazla beklenmesi gerekli olabilmektedir.

ATM Cihazlarından Kredi Kartı Son Ödemesi Ne Zamana Kadar Yapılır?

ATM cihazlarından kredi kartı son ödemesi için herhangi bir mesai saati sınırlaması bulunmamaktadır. Hafta içi ve hafta sonu günün her saatinde ödeme yapılması mümkün olmaktadır.

ATM cihazlarından yapılan ödemelerin kartlı işlemler menüsünden ya da kartsız işlemler menüsünden yapılması için olanak sunulmaktadır. Kartsız işlemler menüsünde bilgi güvenliği açısından T.C kimlik numarası ya da telefon numarası gibi bilgilerin verilmesi ile işlem yapılabilmektedir.

Kartlı işlem menüsünden işlem yapmak için kart içerisinde yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir. Herhangi bir gecikme olmaması adına ödemeler için belirlenen minimum tutarın yatırılması gerekmektedir.

Kartlı işlemler menüsüne giriş yapıldıktan sonra kredi kartı işlemlerine girilmesi gerekmektedir. Bu menünün içerisinde aynı zamanda kredi kartı ödemesi sekmesi bulunmakta ve bu sekmenin içerisinde giriş yapılacak tutarın girilmesi gerekmektedir.

Ödeme yapılmak istendiğinde belirlenen tutarın ekranda olmaması durumunda ise diğer seçeneğinin içerisine yatırılması istenen tutarın girilmesi ile birlikte hızlı bir biçimde ödeme yapılması mümkün olmaktadır.

Kredi kartı son ödeme tutarı en geç saat kaça kadar ödenir sorusu olanlar için de bankamatikler üzerinden ödemelerin yapılması oldukça iyi bir seçenek olarak bilinmektedir. Son ödeme saati olarak bilinen 23.59 zaman dilimine kadar ödeme yapılabilmektedir.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Ödemeleri Saat Kaça Kadar Yapılır?

İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı ödemelerinin yapılması için de tıpkı bankamatik cihazlarında olduğu gibi herhangi bir mesai saati sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle mesai saati dışında ödeme yapacaklar için internet bankacılığının tercih edilmesi mümkün olmaktadır.

İnternet bankacılığı ile yapılacak işlemlerde mevduat hesabı üzerinden de eşleştirme yapılması mümkün olduğu için en hızlı biçimde ödemelerin yapılması mümkün olacağı için müşteri hizmetleri kanalından internet bankacılığı şifresinin alınması ile işlem yapılması önerilmektedir.İnternet bankacılığın giriş yapılması için bankanın resmi web sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Web site içerisinde sol üst kısımda bulunan bireysel işlemler menüsünden müşteri numarası ve şifresi ile giriş yapılması mümkün olmaktadır.

İnternet bankacılığı içerisinde ödemeler kısmında kredi kartı numarası girilerek farklı bankaya ait kredi kartı ödemelerinin de yapılması sağlanabilmektedir. Bu nedenle internet bankacılığı ödemelerin kolay bir biçimde yapılmasının etkili bir yolu olarak bilinmektedir. Tabi burada son ödeme tarihi 31.12.2020 ise en geç saat 23:59 ‘a kadar yapmanız gerekir aksi taktide gecikmeye düşecek ve geç kalacaksınız.

Mobil Bankacılık Uygulamalarından Kredi Kartı Ödemelerinin Yapılması

Mobil bankacılık uygulamalarından kredi kartı ödemelerinin yapılması için öncelikli olarak uygulamanın akıllı cihazlara indirilmesi gerekmektedir. Her bankanın kendi uygulaması bulunmakta ve farklı işletim sistemine sahip cihazlara indirilmesi mümkün olmaktadır.Mobil bankacılık işlemlerinde de internet bankacılığında olduğu gibi kullanıcı şifresinin alınması gerekmektedir. Bu şifreler güvenlik bakımından uygulamanın kullanılması ile birlikte değiştirilmesi gerekmektedir.

Mobil uygulamalara giriş yapıldıktan sonra ödemeler kısmından otomatik ödeme talimatının verilmesi de mümkün olmaktadır. Bu sayede son ödeme günün beklenmesine gerek kalmadan her ay düzenli olarak ödemeler yapılabilmektedir.Mobil bankacılık uygulamaları yalnızca kredi kartı kullanan kullanıcılar için de aktif olabilmektedir. Fakat bu özellik her banka için uygun olmamakta yalnızca belirli bankalar tarafından yürütülmektedir.

Ayrıca mobil bankacılık üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek kredi kartı ekstrenizi son gününde otomatik olarak vadesiz hesabınızdan çekilerek ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden bir saat handikabı da yaşamayacaksınız.

Kredi Kartlarının Son Ödeme Tarihin Hafta Sonu Olması Durumunda Ne Yapılır?

Kredi kartlarının son ödeme tarihinin hafta sonuna denk gelmesi durumunda da gecikme faizleri uygulanabilmektedir. Bu nedenle son ödeme tarihi beklenmeden bir gün öncesinde ödemenin yapılması gerekmektedir.

Son ödeme tarihinin hafta sonu olması durumunda mesai saati sınırlaması olmayan yöntemlerin de kullanılması mümkün olmaktadır. Bankamatik cihazları ya da internet platformları bu yöntemlerin başında gelmektedir.

Kredi kartı ödemelerinin yapılması için son ödeme tarihlerinin beklenmesi durumunda 23.59 saatinin geciktirilmemesi önemli olmaktadır. Bu saatten sonra yapılan ödemelerde bankanın uygulamasına bağlı olarak farklı faiz oranları uygulanabilmektedir.

Gecikmeli ödemenin yapılmasından sonra banka kredi notlarında da olumsuz yansımalar olabilmektedir. Bu nedenle gecikmeye düşmeden ödemelerin yapılması kredi kullanımları için avantaj sağlanabilmektedir.

Kredi kartı ödemelerinde gecikme faizi uygulanmaması için aynı zamanda en az minimum tutar kadar ödeme yapılması gerekmektedir. Bu tutardan daha az ödeme yapılması durumunda ise ödeme yapılmamış gibi gecikme faizi uygulanabilmektedir. Bu nedenle ödeme yapılacak tutara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi ve Saati Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartı ödemelerinin gecikmesi durumunda KBB bürosu tarafından müşteri siciline yansıması olmaktadır. Oluşan bu yansıma neticesinde kredi kullanılmak istendiği durumlarda sicili kötü olanlar için bankalar kredi vermemektedir. Kredi kartı ödemelerinde gecikmenin bir gün olması bile oldukça etkilidir. Aynı zamanda gecikme süresinin uzaması halinde de sicil puanları daha fazla düşeceği için kredi kullanım durumu da riskli hale gelmektedir.

Kredi kartı son ödeme tutarı en geç saat kaça kadar ödenir bilgisinin ve son ödeme tarihlerinin bilinmesi bu nedenle oldukça önemlidir. Bir saatlik gecikme dahi bir gün olarak yansıdığı için doğru zamanlarda ödeme yapılması önemli olmaktadır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git