Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Para Vermiyor?
Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Para Vermiyor?
Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerektiğinde, bazı sorunlar kredi kartınızdan nakit hizmetlerini çekmenizi engelleyebilir. Düzenli ödeme yapmazsanız veya yalnızca minimum ödeme...
Kredinizi Biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin (KOMİSYONLA KREDİ)
Kredinizi Biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin (KOMİSYONLA KREDİ)
Kredinizi biz çekelim taksitleri siz ödeyin nede hoş geliyor kulağa öyle değil mi? Peki nedir bu kredi çıkartılır firmalarının akıbeti?...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartı Ekstresinin Sürekli Asgari Tutarını Ödeme

Kredi Kartı Ekstresinin Sürekli Asgari Tutarını Ödeme

sürekli minimum tutarı ödeme

Kredi, güvene dayalı olarak verilir. Güven ise sözlerinin karşılığının verilmesi ile pekişir.  Kredi kartı da kökeninde kredili bir üründür. Bu nedenle krediden farksızdır. Kredi için geçerli olan pek çok kural, kredi kartı için de geçerlidir. Çünkü, ikisi de aynı ailenin evlatları gibidir. Kredi, kredi kartının ağabeyi gibidir.

Kredilerinin gecikebilmesi gibi kredi kartının ödemeleri de gecikebilir. Böyle bir durumda, kredi kartı ödemesini geciktiren vatandaşlarımız ise  asgari tutarı ödeyerek en az hasarla kredi ödemelerini sürdürmek durumunda kalmaktadır. Peki, kredi kartı ekstresinin sürekli olarak asgari tutarını ödemek durumunda kalınınca ne olur?

Yüksek enflasyon yaşamı zorlaştırırken bireylerin işleri yolunda gitmeyebiliyor. Herkesin hayatı her zaman tıkır tıkır giden araba gibi ilerlemeyebilir. Zorluklar yaşanabilir, bu durum oldukça doğaldır. Kredi ödemelerinizi veya kredi kartı ödemelerinizi aksatabilirsiniz. Ancak ödemelerinizi aksatmanız halinde başınıza nelerin geleceğini öğrenerek çözüm yoluna gidebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstresi Asgari Tutar Nedir?

Kredi kartı ekstresindeki asgari ödeme tutarı şu anlama gelir, kartınızdan bir dönem harcama yaparsınız ve ay sonu bu harcamanın bir bölümü harcamaların yaklaşık % 20 sinin en az ödeme tutarı, yani asgari ödeme olarak ekstrenizde yansıtılır ve bu ödeme tutarını ödemezseniz biraz başınız ağrıyabilir. Bknz.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir ve Hesaplanır?

Tutar, kişiye özel olarak belirlenmez. Asgari Ödeme Tutarı, kişilerin kart limitlerine göre değişmekle beraber BDDK’nin belirlediği yüzdelik limitin kart tutarınıza yansıtılması ile bulunur. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, bu oranı %20 olarak belirlemiştir.

Örneğin; harcama limitiniz 2000 TL ise %20’si olan 400 TL sizin asgari ödeme tutarınız olacaktır. Sizin harcama limitiniz 10 000 TL ise asgari ödeme tutarınız 10 Bin TL’nin %20’si olan 2000 TL olacaktır. Sizin harcama tutarınız 5000 TL ise asgari ödeme tutarınız 1000 TL olacaktır. Belirttiğimiz üzere oran BDDK tarafından belirlenir.

Asgari ödeme tutarının oranı, 30.03.2020 tarihlinde ilan edilen karar ile 'Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu' tarafından belirlenmiştir. Asgari Ödeme Oranı, geçmiş yıllarda %35 olarak da uygulanmıştı. BDDK, ekonominin durumuna göre zaman zaman bu oranı indirip yükseltebilir. Bu nedenle, size oranı direkt olarak vermek yerine olayın mantığını vermek istiyoruz.

Yukarıda bulunan örneklere ek olarak, kart limitinizin %20’si asgari ödeme limitiniz demek değildir. Sizin kart limitiniz 10 bin TL olabilir. Ancak siz toplamda 5000 TL harcama yaptıysanız ekstreniz 5000 TL olarak gelir. Bu durumda da asgari ödeme tutarınız 1000 TL olacaktır. Kısaca aktarmak gerekirse, harcadığınız tutarın %20’si asgari ödeme tutarı olarak size yansıyacaktır.

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarı Ödenirse Ne Olur?

Öncelikle hiç ödememektense asgari tutarın ödenmesini çok doğru buluyoruz. Çünkü, asgari tutar ödenirse yalnızca ödenmeyen harcamalarınız için hesabınıza faiz uygulanacaktır. Diğer seçenek olan asgari tutarın hiç ödenmemesi halinde ise hem bütün harcamalarınıza faiz işleyecektir hem de ekstre kesim tarihiniz olan süre ile son ödeme tarihi arasında geçen 10 günlük sürenin faizi hesabınıza yansıtılacaktır.

Bu nedenle, en kötü ihtimalle sürekli olarak asgari tutarın yatırılması gerekmektedir. Şimdi gelelim, “kredi kartının sürekli asgari tutarı ödenirse ne olur?” sorunuza. Bu durumu bir örnekle açıklayalım. Sizin kredi kartı limitiniz 5 bin TL olsun. Bütün kart limitinizi kullanarak harcama yaptığınızı varsayalım.

Beş bin TL olan harcamalarınızın % 20’si olan 1.000 TL’yi yatırdığınız zaman kredi kartınızın asgari tutarını ödemiş olacaksınız. Sonrasında 4.000 bin TL’lik kısma faiz işleyecektir. Bu durumun süreklilik arz etmesi durumunda 4.000 TL’ye faiz işlediği için borcunuz büyüyecektir. Ancak siz bu noktada sürekli olarak asgari tutarı ödeyeceğiniz için borcunuzun bitmesi mümkün olmayacaktır.

ekstre asgari ödeme tutarı

Hiçbir Zaman Bitmeyecek Bir Borç Yükü Belinizi Büker!

Kartın sürekli asgarisini ödemek psikolojik olarak da sizi yoracaktır. Borçlu birey, borcunu ödemediği zaman hem zihnen hem fiziken kendini yorgun hissedebilir.

Borç, yalnızca belini bükmez. Aynı zamanda zihninizi de bükebilir. Sürekli olarak borcunuzun nasıl biteceğini düşünebilirsiniz. Kendinizi stres altında hissedebilirsiniz. Borcun sizi üzmemesi için bir plan yaparak borçlarınızı kapatma yoluna gitmeniz sizin faydanıza olabilir.

Limitinizin Büyük Bir Bölümü Kullanılamaz Durumda Olur!

Siz yorulurken limitiniz azalmaya ve bankalarla aranız bozulmaya başlar. Bir bankadan aldığınız borcu ödemediğiniz zaman diğer bankaların da bundan haberi olur. Çünkü, bankalar kredi verirken bireyin kredi sicilini inceler. Bankalar birbiriyle yaptığı anlaşma dolayısıyla bu bilgileri paylaşırlar. Borcu çok olduğu halde kredi almaya çalışan kimselerin bankalardan para bulması bir hayli zor olur. Bankalar, risksiz kullanıcılara para vermeye daha meyillidir.

Aynı zamanda kredi kartınızın limitinin büyük bir bölümü borçlu olduğundan çok küçük bir kısmı asgari ödeme tutarı ile açılan limit kadar bir harcama limitiniz olacaktır. Örnekle açıklamam gerekirse 5.000 TL borcunuz varsa ay sonu 1.000 TL asgari ödeme tutarınız olacaktır. 1.000 TL yi ödediğiniz zaman 4.000 TL olan limitiniz halen borçlu olacaktır.

Eğer Sürekli Asgari Tutarı Öderseniz Dönem Borcunuza Düzenli Faiz İşler

Kredi kartı asgari tutarı ödenirse faiz işler mi sorusunu soran kullanıcılarımıza kötü bir haberimiz var, en kötü durumda dahi asgari tutarı ödemeniz faydalı olmakla birlikte kalan borcunuza faiz işlemesi durumundan sizi kurtarmayacaktır. Dönem borcunuza faiz işleme süreci, asgari tutarı ödeseniz bile devam edecektir. Çünkü, siz o parayı geçmiş bir tarihte kullandınız.

Paranın ise zaman değeri bulunmaktadır. Aslında önceden yaptığınız ve kullandığınız para, ilerleyen süreç içerisinde aynı satım alma gücüne sahip olmamaktadır. Bu nedenle, kredi kartı kullanmak avantajlıdır. Çünkü, şimdi harcadığınız parayı 40 gün sonra ödeme hakkına sahip oluyorsunuz.

Ancak borcunuzu ödememeniz halinde ise ödemediğiniz tutara faiz işleyeceğini biliyorsunuz. Bunun nedeni de kredi kartının bir kredili ürün olmasıdır. Kredi kartında bulunan tutar aslında sizin kullanabileceğiniz kredi miktarınızdır. Kredi kartı, size tanımlanan bir kredili üründür. Tekrar vurgulamak gerekirse son ödeme tarihi geçtiği halde ödemediğiniz tutara daima faiz işler.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Bir Dönemde 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kartlarınızla yapmış olduğunuz harcamaları 3 ay boyunca hiç ödemezseniz bankaların tacizleri ile karşı karşıya kalacaksınız demektir. Banka size birinci planda borcunuzu ödemeniz için bir süre verecektir. Eğer siz halen borcunuzu ödemekte direniyor ve ödemiyorsanız. Kartınız kullanıma kapatılacak ve yasal takip süreci için bankanın avukatlarına kredi kartı hesabınız devredilecektir.

Yasal takip sürecinde avukatlarla anlaşma yoluna gitmez iseniz bankaların kara listesine alınırsınız ve belli bir süre sonra 5 yıl süre ile hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı kullanamazsınız. Daha sonra kredi kartı kullanmak için bankaya belli bir miktar parayı bloke ettirerek teminatlı kredi kartı başvurusu yapmak zorunda kalırsınız.

Kredi Kartına Sürekli Asgari Tutarı Ödemenin Findeks Notuna Etkisi Nedir?

Sürekli asgari ödeme yapmanız sizin kredi notunuzu önemli derecede etkilemez neden derseniz bankalar sürekli borçlu olan müşterileri daha çok sever 🙂 Buradaki önemli husus kredi kartı ödemelerinizi geciktirmemenizdir. Eğer asgari tutarı 1 gün bile geciktirseniz kredi notunuz olumsuz etkilenir.

Bu geç ödeme olarak tüm bankalara bildirilir ve bir dönem gecikmede olduğunuz findeks üzerindeki tüm bankalar üzerinden takip edilir dolayısı ile her geç ödeme kredi puanınızı aşağı doğru çekecektir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git