Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Maximum Kart Maxipuan Geçen Yerler ve E-Ticaret Siteleri
Maximum Kart Maxipuan Geçen Yerler ve E-Ticaret Siteleri
Kartınızda çok fazla maxipuan var ve harcama yapmak için bu puan geçen yerler neresi ve online olarak hangi  internet siteleri...
Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Teslim Edilir? (YOL REHBERİ)
Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Teslim Edilir? (YOL REHBERİ)
Kredi kartı başvurusu yapmanın pek çok yolu vardır ancak maalesef bu başvuru sonucunda onaylı kart almanın tek yolu vardır, oda...
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer? (Onay Beklemede)

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer? (Onay Beklemede)

provizyon bekleyen işlemler sorunu

Bekleyen bir provizyon ne kadar sürer, bazen bir kredi kartına yapılan harcama beklemede bir provizyon olarak görünüp devam eder, bu durum bazen can sıkıcı olabilir, bu yüzden bekleyen provizyonun sebebi ne olduğunu ve ne kadar süreceğini ele alacağız. Öncelikle, işlem bekleyen bir provizyon içinde kalırsa, bunun ne anlama geldiğini öğrenelim

Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı oldukça yüksek, hemen hemen kullanım oranı 190 ile 205 milyon arasında diyebiliriz. Bu nedenle işlem sayısı oldukça fazladır. Kredi kartı kullanan hemen hemen herkes, bir işlemden sonra bekleyen bir provizyon beyanıyla karşılaşması pek muhtemeldir. Peki bu ne anlama geliyor?

Kısaca ve hızlı bir şekilde açıklamanız gerekiyorsa, işlemin banka tarafından denetlendiği ve incelendiği anlamına gelir. Bu makalede, birçok kişinin yaşadığı provizyon bekleme olarak bilinen ödeme bekleme süreleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bekleyen Provizyon Nedir?

Aslında bekleyen provizyon ön onay anlamına gelir, onay aşamasındadır ve harcama için kullanılan bir tanımdır. Çevrimiçi işlem olmadığında daha çok kullanılır. Kartın işleme uygun olduğundan emin olmak için doğrulama gerekir. Başka bir deyişle, bu hüküm şu anlama gelir; İşlem tutarı kart limitinden düşülür ve işlem kapatılana kadar iade edilmez. Bazı durumlarda provizyon süresinin dolması bir haftayı bulabilir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer ve Bekler?

Gün içinde yapılan işlemler genellikle gün sonuna kadar teklif edilir. İşlemin önceden onaylanmış olması, harcama tutarının karttan çekilmediği anlamına gelmez.

Harcanan tutar karttan düşülür, ancak önceden yetkilendirme üzerine harcama dönemine yansıtılır. Bu süreçte bağlı olduğunuz bankaya bağlı olarak maliyetleri erteleyebilir ve ek taksitlendirme yapabilirsiniz.

Harcama ile ilgili herhangi bir güvenlik endişesi yoksa, hazırlanan işlem ertesi gün teyit edilerek karta kaydedilir. Genellikle teklif süresi 1 gündür. Ancak kullandığınız kartın bulunduğu POS ve banka farklı ise teklif süresi 2 günü bulabilir. Bu durumda işlem hakkında detaylı bilgi almak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

kredi kartı bekleyen provizyon

Provizyonda bekleyen işlemler Nasıl İptal Edilir?

Açık provizyon kullanılarak yapılan işlemlerde harcamalar kart limitinden düşülür ancak vade hesap karşılıkları kapatılıncaya kadar hesaplarda gözükmeye devam eder. Bekleyen işlem size ait değilse, iptal talebinde bulunmak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Bekleyen Provizyonlar Kredi Kartı Ekstresinde Gözükür Mü?

Aslında bu durum o kadar ilginç ki, provizyon bekleyen işlem şu anda ekstrede yansımayacak ancak mobil bankacılığa girildiği zaman kredi kartı harcama işlemi raporlamasına bakarsanız karşınıza çıkmayacaktır. Gün içi açık işlemler menüsü altında  da görüntülenir. Tipik olarak, açık ve bekleyen işlemler bu alanda sıraya alınır, son harcama onayı üzerine bir harcama işlemine dönüştürülür ve ardından kredi kartı ekstresi işlemleri arasında görünür.

Provizyon Beklemede Olan İşlem İçin Kredi Kartı Limitim Azalacak Mı?

Genel olarak yapılan provizyon işlemleri güvenlik ve doğrulama amaçlıdır. Gerekli incelemeden sonra işlem onaylanır ve ekstre hesabına aktarılır. Sağlanan kredi kartı ile ödeme beklemek, bu tutarın kart limitinizden düşülmeyeceği anlamına gelmez. İşlem onaylandığında işlem tutarı örneğin 250 TL kart limitinden düşülür.

Ödeme Yaptım Ürün Geldi İşlem Bekleyen Porvizyon Sürüyor Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda Akbank, Garanti ve Ziraat Bankası gibi bankalardan kullanıcılar şikayet ederek ürünümün ödemesini yaptım ürün de elime geldi fakat işlem halen bekleyen provizyon olarak gözüküyor ne yapmalıyım diye dert yanmaktadır.

Bu durumun açıklamalarını üst kısımda sizlere yaptım ama kesin ve net bir çözüm istiyorsanız ve süreç çok uzadıysa banka şubenize giderek veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bu yarım kalan veya bankanın gözünden şüpheli olarak tanımlanan işlemin sonuçlandırılmasını talep edebilirsiniz.

Dilerseniz bir önceki konum olan kredi kartı kaç günde gelir başlıklı makalemi inceleyebilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git