Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartı Ekstresinin Sürekli Asgari Tutarını Ödeme
Kredi Kartı Ekstresinin Sürekli Asgari Tutarını Ödeme
Kredi, güvene dayalı olarak verilir. Güven ise sözlerinin karşılığının verilmesi ile pekişir.  Kredi kartı da kökeninde kredili bir üründür. Bu...
Findeks Banka Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?
Findeks Banka Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?
Son yıllarda hayatımızın neredeyse her anında karşılaştığımız Findeks, aslında birçok tüketici tarafından hala detaylıca bilinmemektedir. Findeks banka kredi notu en...
Anasayfa > Kredi Sicili > Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapacağım, Kırmızı Kalem Yedim Mi?

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapacağım, Kırmızı Kalem Yedim Mi?

kırmızı kalem sorgulama

Kara liste sorgulama aramaları, kötü kayıtları olan kişilerin en çok merak ettiği sorunlardan biridir. Kredi ödemelerini erteleyenler hemen kara listeye alınmaz. Kara listeye alınabilmesi için borcun yasal işlemlerde, yani devam etmekte olması gerekir. Kara liste sorgulama, bankanın bir kredi ürünü için ödeme yapmaması durumunda ortaya çıkabilecek herhangi bir yasal işleminden hemen sonra uygulanan bir yöntemdir. Bankalar, kredi borcunun düzenli olarak ödenmesi konusunda çok dikkatli. Bankadan kredi alır ve ödemeyi geciktirerek ödeme yaparsanız, kredi notunuzun düşeceğini ve bankanızın tekrar tekrar arama yapacağını söylemek kolaydır.

Elbette bu, hemen kara listeye alınacağınız anlamına gelmez. Kara listeye girmek için birkaç adımdan geçmeniz gerekir. Örneğin, 3 ay üst üste borçlarınızı ödemezseniz kara listeye alınabilirsiniz.

3 ay üst üste ödenmeyen banka borçları, yasal takip prosedürlerine uygun olarak avukatlara gönderilir. Ödeme emirleri de bu aşamada ödemeniz için size gönderilecektir. Bu adımın sonunda alacaklı, dosyaya banka tarafından değil, banka tarafından atanan avukat olur.

Kara Listede Miyim, Kırmızı Kalem Yedim Mi, Nasıl Öğrenebilirim?

Banka, kredi başvurusunu onaylamaya karar verirken başvuru sahibinin önceki dönemdeki bankacılık işlemleri hakkında bilgi almak istemektedir. Bu ihtiyaçları karşılamak için Kredi Kayıt Bürosu, bankada işlem yapan herkesin işlem geçmişini kayıt altına alır. Bu kayıtta yer alan bilgilere göre herkesin kredi puanı vardır. Yüksek kredi notu, borcun düzenli olarak ödendiğini ve sorun yaşamadığını, düşük kredi notunun borcun ödenmediğini veya gecikmediğini ve birden fazla kredi borcunun veya yasal sürecin başladığını gösterir.

Hukuki takip, aslında kişinin kara listeye alındığının bir göstergesidir. Kredi borcunuzu bir veya iki gün ertelemek yalnızca kredi notunuzu düşürür, ancak art arda aylarca ödeme yapmamak artık avukatlara kredi sağlamada bir öncü olarak kabul edilebilir. Kara listede olup olmadığınızı nasıl anlayacağınızı açıklamadan önce, kara listeye alınabileceğiniz durumlara bir göz atalım.

1 Kredilerin sürekli olarak geç ödenmesi
2 Kredi borcunun üç ay yada daha fazla gecikmeye ödenmesi
3 Kredi kartı borcunun aksatılması veya ödenmemesi
4 Kredi kartı borcunun 3 ay süresince aksatılması

Yasal takibin başlatılabileceği durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda, bir avukata telefon ederek borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi öğrenin. Bankalar ve avukatlar, borçlarını hızlı bir şekilde tahsil etmek istedikleri için genellikle ödeme kolaylığı sağlarlar.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankaya kredi başvurunuz reddedilmeye devam ederse, bir merkez bankası kara listesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bir soruşturmadan sonra kredi notunuz çok düşükse veya yasal işlem başlatan herhangi bir dosya varsa, kara listeye alınmışsınız demektir.

Kara listeye alma genellikle borcun ödenmemesinden kaynaklanır. Borcunuzu 90 gün ödemezseniz, yasal takip başlar. Yasal takip, dosyanın bankadan çıkarılıp bir avukata verilmesi anlamına gelir. Borç şimdilik bir avukat aracılığıyla tahsil edilmeye çalışılacak, ancak sonuç çıkmazsa işlem eklenebilir. İlgili dosyaları avukatınıza iletin ve bu kişi otomatik olarak kara listeye alınsın.

Kara listeyi sorgulamak için uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. En doğru yol bir Findeks raporu istemektir. Kara listede olup olmadığınızı kontrol etmek için https://www.findeks.com/ üzerinden Findeks Rapor uygulaması yazarak kredi notunuzu kontrol edebilirsiniz. Findeks puanınız 200-300 gibi çok düşükse ve yasal borç bilgileriniz varsa kara listeye alındığınızı düşünebilirsiniz. Fakat düşük bir kredi notu kesinlikle bir kara liste göstergesi değildir.

Kredi Notum 0 Gözüküyor, Kara Listede Miyim?

0 Kredi derecelendirmeleri kara listelerin öncüsüdür, ancak her durumda değil. Hiç bir kredi kartı veya banka kredisi kullanmadan bir bankada çalışmamış birinin sıfır kredi notuna sahip olması şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, kredi notu sıfır olan biri için kara listeye almak doğru değildir. Kredi notunuzun düşük olduğunu düşünüyorsanız avukatta herhangi bir borcunuz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Eğer kredi notunuzun hatalı olarak 0 olarak gözüktüğünü düşünüyorsanız kredi notuna itiraz etme yollarını denemelisiniz.

TC Kimlik No ile Kara Liste Analizi Nasıl yapılır?

Son zamanlarda e-devlet ağ geçidi üzerinden TC kimlik numarası ile risk raporları almak mümkün hale geldi. Sistem üzerinden risk raporu talebi yapıldığında, önceki döneme ait tüm bankacılık işlemleri tek bir raporda görüntülenebilir. Hukuki süreç dosyaları söz konusu olduğunda, büyük olasılıkla kara listeye alınacaklardır. Dilerseniz bu aşamada bir Findeks danışmanı ile de çalışabilirsiniz.

TC Kimlik numarasının kısa mesaj olarak gönderilmesi ve SMS ile kara listeye alınması maalesef mümkün değildir. Kara liste süreci, tüm bankalardan gelen tüm işlemleri kapsar, bu nedenle genel bir rapor hazırlamanız gerekir. Bu, yukarıda belirtilen risk raporları ve Findeks raporları ile mümkündür.

E-Devlet üzerinden banka sicil bilgileri sorgulamak için lütfen bağlantıyı takip ediniz.

https://www.turkiye.gov.tr/tuzla-belediyesi-sicil-sorgulama

Kara Liste İnceleme Yöntemleri Nelerdir?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan en çarpıcı ve çarpıcı olanı tahmin edebileceğiniz gibi yasal bir takip dosyanızın olması. Bankanızın kredi kartı veya kredi kartı borcunuzu 90 gün içinde ödememesi durumunda yasal işlemlerin başlayacağını netleştirebilirsiniz. Bu adımın sonunda kara listeye alınacaksınız.

Kara listeye girdiğinizde, diğer bankalarla olan çalışmalarınız da olumsuz etkilenecektir. Kara listeye girildiğinde kayıt durumu diğer bankalar ile paylaşılır ve KKB‘ye kaydedilir. Kara liste hakkında pek çok yanlış bilgi var, ancak bu sürecin sandığınız kadar kolay olmadığını bilmelisiniz. Aşağıdaki yöntemi kullanarak kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz;

Findeks.com Üzerinden Riskli Kredi Notu Raporu Temin Ederek sorgulamak
Merkez Bankası üzerinden kırmızı kalem ve kara lite sorgulama
Banka üzerinden kara liste sorgulama yoluna gitmek
E-devlet üzerinden risk raporu almak

Kara Listede Gözüküyorum, Kara Listeden Çıkabilir Miyim?

Kara listeden çıkmak için borçlarınızı ödemelisiniz. Borç geri ödemesi bitmese bile uzun taksitleri atlamaz ve yeni kredi başvurusunda bulunmazsanız merkez bankasının görünen imajı değişecektir. Ancak bu sabır ve zaman gerektirir. Maalesef kara listeden çıkmak ve çok kısa sürede yeni bir kredi almak kolay değil. Kredi notunuzu hızlı bir şekilde artırmak için, bankaların kara listeye alınmış kişilere sunduğu Engellenen Teminat Kredi Kartları adlı makaleye bakın.

Kredi Sicil Affı Yasasından Nasıl Yararlanabilirim?

Şimdi şöyle söylemeliyim ki, kredi sicil affı yasasından yararlanarak kara listeden adımı sildiririm veya temizleme yoluna giderim diye bir düşünceniz varsa bunu aklınızdan çıkarın çünkü yasa kısaca özetle şunu söylüyor.

Kişiler borçlarından dolayı bankalara borcunu ödeyememiş olabilir, bu yüzden bu kişilerin borçlarını taksitlendirme ve vadelendirme yoluna gidebilirsiniz. Fakat bu sizin isminizin kara listeden çıkacağı anlamına gelmiyor. Borcunuzu vadelendirmiş olacaksınız ve düzenli taksit ödemeleri yaparsanız ve yeni kredi başvurusu yapmanız durumunda değerlendirme ve kredi verip vermeme tamamen bankanın insiyatifine bırakılmış oluyor.

Aslında yukarıda yazdıklarıma ek olarak birşey yapmanıza gerek bulunmuyor, bu nedenle bu kanundan yararlanmak için borçlarınızı kapatmak dışında herhangi bir özel işlem yapmanıza gerek yoktur. Vadesi geçmiş borcu ne kadar erken öderseniz, banka krediye karar vereceği esnada sizin için verilecek neticede o kadar iyi rol oynar. Borcunuzu önceden ödeyemiyorsanız, bunu düzenlemek ve yapılandırmak için bankanızla görüşebilirsiniz.

Yasa, bireylerin ve işletmelerin borçlarını altı ay içinde geri ödemesini veya yeniden yapılandırmasını gerektiriyor. Dolayısıyla, borçlarınızı 6 ay içinde ödemek, bankanızı kredi alırken daha rahat hale getirebilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git