Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kuryenet Takip Numaramı Bilmiyorum, Ne Yapacağım? (Takip No)
Kuryenet Takip Numaramı Bilmiyorum, Ne Yapacağım? (Takip No)
Bir Türk bankası olan Kuryenet, kredi kartlarının dağıtımda en çok kullanılan şirketlerden biri olduğunu daha önceki yazımızda söylemiştik. Genellikle bu...
Kredi Kartımdan Rızam Olmadan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?
Kredi Kartımdan Rızam Olmadan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?
Kredi kartımdan habersiz para çekilmiş şimdi ne yapılmalı, Şu anda hemen hemen herkesin sahip olduğu ve bugün bir temel alışveriş...
Anasayfa > Kredi Kartı > Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?

Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?

garanti bankası limit arttırım talebi

Kredi kartları için belirlenen kullanım limitleri, son yıllarda artık tek bir merkezden kontrol edilmeye başlandı. Eskiden limit artırma süreci ve hatta kredi kartı başvurusu yapmak çok kolaydı. Yoldan çevirip zorla kredi kartı verilen günleri çoğumuz hatırlıyoruz. Yaşanan borç batağı ve kredi kartlarının tamamına yakınının patlaması da bu düzensiz dağıtım yüzünden oldu. Neyse ki işin farkına varıldı ve önlem alınmaya başlandı. Bankalar artık kredi kartı limit artırma işlemlerini büyük bir özen içinde yapmaktadır. Türkiye’nin en çok kullanıcıya sahip bankalarından biri olan Garanti Bankası da bu işleyişe dâhil oldu ve Garanti Bonus kredi kartı limit artırımı için belli kurallara bağlı olarak işlem yapmaya başladı. Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlamadan önce, kredi kartı limitinizi doğru şekilde kullanabilmeniz için birkaç ufak tavsiyede bulunmak isteriz.

Öncelikle şunu unutmayın; cebinizde taşıdığınız kredi kartı size ait olan bir varlık değildir. Size verilen borçtur ve geri ödemesi fazlasıyla sizden alınmaktadır. Yani limitinin çok yüksek olması, harcama kontrolünü kaybetmenize sebep olur. Bu yüzden çok dikkatli kullanmanızda fayda vardır. Hesap kesim tarihinde, ay boyunca harcadığınız miktarı geri ödeyeceğinizi hatırlatalım.

Kredi Kartı Limit Artırma Nedir?

Tüm bankalarda geçerli olan bir işlemdir. Mevcut kredi kartınızın limiti, aylık harcamalarınızı karşılamıyor ve yetersiz kalıyorsa, bankanızdan kredi kartı limit artırma talebinde bulunabilirsiniz. Her bankada başvuru süreci farklı olsa da, genellikle bu talebinizi internet bankacılığı, mobil uygulama, SMS veya müşteri hizmetleri aracılığı ile yapabiliyorsunuz.

BDDK kurumunun son almış olduğu karar ile bundan sonra her müşterinin tek limiti olacak ve sahip olduğu tüm kredi kartlarına bu limit pay edilecektir. Örneğin müşteri limitiniz toplam 15.000 lira ise ve 3 farklı bankadan kredi kartına sahipseniz, bu 3 kredi kartının toplam limiti 15.000 lirayı aşamayacak. Her kredi kartınızın limiti 5000 TL olabilir veya bir kredi kartınızın limiti 10.000 lira ise, diğer 2 kredi kartınızın limiti 2500 TL olabilir.

Bu hesaplama örnektir. Müşteri limitinize göre, bankalar kullandığınız kredi kartlarına limit belirler. Kredi kartınızın limitinin yüksek olması, nasıl bir müşteri olduğunuza bağlıdır. İstikrarlı, bütçe dengesini koruyan ve borçlarına sadık bir müşterinin aylık geliri yüksek ve düzenli ise zaten otomatik olarak limitleri de yüksek olacaktır. İsteğe bağlı olarak limit artırımı yapılmaz. Bu durum tamamen sizin finansal statünüz ile ilişkilidir. Limit artırma talepleri, ortak havuzdaki verilere göre yanıtlanır.

Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri

Her bankanın farklı kredi kartı limit artırma yöntemleri olduğundan bahsettik. Şu an Garanti Bankasını ele aldığımız için, Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri konusunda size birkaç bilgi vereceğiz. Aşağıda sıralanan yöntemler, kredi kartınızın limitini artırmanız için size yardımcı olacaktır. Sadece bir kanaldan işlem yapın. Birden fazla kanaldan başvuru yapmanız hiçbir işe yaramaz. Çünkü talebiniz aynı havuzdan değerlendirilmektedir, sadece başvuru yöntemleri farklıdır. Talebinizi iletmeden önce mutlaka aşağıdaki kıstasların sizin için uygun olduğundan emin olun:

  • Kredi notunuzu kontrol edin ve yapacağınız limit artırma talebini karşılayacağından emin olun
  • Talep edeceğiniz yeni kredi kartı limitinin aylık düzenli gelirinizi aşmadığından emin olun.
  • Yeni talep edeceğiniz kredi kartı limitinizin, mevcut kredi kartı limitinizden en fazla %50 daha fazla olmasına dikkat edin. Çok astronomik yeni limit talepleri kabul görmeyebilir.
  • Ve en önemlisi; bu yeni limitin sizde harcama çılgınlığı yaratmayacağından emin olmalısınız.

Dilerseniz şimdi limit arttırma yöntemlerini detaylı olarak inceleyelim.

İnternetten Limit Arttırma Başvurusu

Garanti Bonus Kredi kartı limit artırımı için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. İnternet bankacılığına giriş yaparak sırasıyla;

> Kredi Kartlarım > Bonus Kredi Kartı > Limit artırma

seçeneklerini takip ederek, talep formuna ulaşabilirsiniz. Formu eksiksiz olarak doldurup sorulara doğru yanıt vererek talebinizi iletebilirsiniz. Normal şartlarda tüm limit artırma talepleri 24 saat içinde yanıtlansa da, bazı olağandışı durumlarda 72 saati bulabilmektedir. İstenilen şartlara uygunsanız, başvurunuz onaylanacaktır.

ATM’den Limit Yükseltme Talebi

İnternet bankacılığını tercih etmeyenler, ATM’den kredi kartı limit artırma başvurusu yapabilmektedir. Kredi kartınızı ATM’ye yerleştirip şifrenizi girdikten sonra, kredi kartı menüsünden limit artırma talebi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Talep ettiğiniz yeni limiti yazıp başvurunuzu ATM aracılığı ile yapabilirsiniz. Talep başvuru sonucu, tarafınıza SMS olarak iletilecektir. Tüm başvuru kanallarının değerlendirme süreçleri aynıdır. Hiçbir kanalın diğerine göre avantajı yoktur. Bu başvuru yöntemleri, sadece bankanın kullanıcılarına sunduğu pratik seçeneklerdir.

Bonus Flaş Uygulaması Aracılığıyla Kart Limiti Arttırma

Garanti Bonus kartı sahipleri için hazırlanan Bonus Flaş uygulamasını kullanıyorsanız, kolay bir şekilde kredi kartı limit artırımı için talepte bulunabilirsiniz. Bunun için uygulamaya girerek Ayarlarım – Kart Limitim ve Limit Artırma Başvurusu linklerini takip edebilirsiniz. Bu limit artırma yöntemi de diğer seçenekler gibidir. Onay veya ret süreci aynıdır. Tüm başvurular aynı ölçütlerde değerlendirmeye alınır. Hangisi sizin için daha kolay ve pratik ise, o yöntemi kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

SMS İle Limit Arttırma Talebinde Bulunma

Aynı zamanda telefonunuzun kısa mesaj bölümünü kullanarak da Garanti Bonus kredi kartınızın limitinin arttırılmasını isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken;

Garanti BBVA bankasında adınıza tanımlı bulunan cep telefonu numaranızdan, ARTIR (boşluk) İSTENİLEN LİMİT (boşluk) KART SON 6 HANE (boşluk) AYLIK NET GELİR olacak şekilde yazarak 3340' a mesaj atmanız yeterlidir. Burada önemli olan bilgiler arasında bir boşluk bırakmak talebinizin doğru iletilmesini sağlayacaktır. Eğer Türkiye'den değil de yurt dışından talepte bulunacak iseniz SMS'nin gönderileceği numara 0532 752 33 40 olmalıdır.

Limit yükseltme talebinize cevap olarak yine banka tarafından kısa süre içerisinde telefonunuza mesaj gönderilecektir.

Periyodik Limit Onayı İle Limitiniz Düzenli Olarak Artsın!

Düzenli limit artış talebinizi müşteri hizmetlerine veya direkt müşterisi olduğunuz banka şubesine iletebilirsiniz. Bu sayede, başvuru yapmanıza gerek kalmadan belli süreçlerde kredi kartı limitiniz otomatik olarak artırılacaktır. Bankanız bunun için sizden onay almayacak ve uygun görüldüğü limitler kapsamında, kredi kartınızın limiti güncellenecektir.

Düzenli banka müşterisi iseniz, kredi kartınızı yoğun şekilde kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız, sizin için en uygun seçenek budur. Düzenli limit artırma seçeneğini, istediğiniz zaman müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilir ve limitinizi sabitleyebilirsiniz.

Limit Artırma Başvurunuz Ret Edilirse Ne Yapmalı?

Buraya kadar okuduklarınız, . Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme sürecinin tamamını kapsamaktadır. Başvuru talepleriniz genellikle 24 – 72 saat arasında yanıtlanır ve size SMS – eposta olarak bilgi verilir. Her başvuru olumlu sonuçlanmayabilir. Bu durum birçok etkenle ilişkilidir. Eğer limit artırma talebiniz ret edilirse, yapmanız gereken birkaç aksiyon vardır. Bu hamleler elbette yine sizinle ve finansal durumunuz ile ilgilidir. İşte bu durumda sizin için önerebileceğimiz birkaç tavsiye:

  • Limit artırma talebiniz ret edilmiş ise bunun birden fazla sebepleri olabilir. Mevcut limitinizden çok daha fazlasını talep etmişsinizdir, kredi notunuz veya aylık geliriniz bunun için uygun değildir ya da toplam müşteri limitinizi aşıyor olabilirsiniz. Yeniden başvuru yapmadan önce, bu 3 seçeneği detaylıca araştırın.
  • Ret edilme sebeplerini analiz etmeden ve bunları iyileştirme yoluna gitmeden yeni başvuru yapmayınız. Üst üste yapılan ve olumsuz sonuçlar başvurular müşteri notunuzu düşürebilir. Toplam müşteri limitinizi öğrenin ve kullandığınız diğer bankaların kredi kartlarını kapatın. Böylece Garanti Bonus kredi kartınızın limiti açılır ve kullandığınız kart limitini artırmak için yeni talep oluşturabilirsiniz.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra kredi notunuzu yükseltmeyi deneyin. Örneğin otomatik fatura ödeme talimatı verin, mevcut borçlarınızı kapatın ve 3-4 ay boyunca düzenli olarak kredi kartınızı kullanın. Kredi puanınız artarsa, limit artırma başvurunuzun değerlendirme şekli de buna göre değişir.

Garanti BBVA Bankası ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz Garanti Cepbank Nasıl Yapılır, başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git