Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Notu Gecikmeli Ödeme Uyarısına İtiraz Etme (KKB İTİRAZ)
Kredi Notu Gecikmeli Ödeme Uyarısına İtiraz Etme (KKB İTİRAZ)
Bu yazımda findeks.com üzerinden veya bankaların internet bankacılığı şubelerinden alınan kredi notu raporuna itiraz etme yolunu detaylı olarak anlatacağım. KKB...
Kredinizi Biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin (KOMİSYONLA KREDİ)
Kredinizi Biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin (KOMİSYONLA KREDİ)
Kredinizi biz çekelim taksitleri siz ödeyin nede hoş geliyor kulağa öyle değil mi? Peki nedir bu kredi çıkartılır firmalarının akıbeti?...
Anasayfa > Kredi Sicili > Findeks Banka Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Findeks Banka Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

kredi çekmek için kredi puanı kaç olmalı

Son yıllarda hayatımızın neredeyse her anında karşılaştığımız Findeks, aslında birçok tüketici tarafından hala detaylıca bilinmemektedir. Findeks banka kredi notu en az kaç olmalı adlı bu yazımız, bir bakıma “Findeks rehberi” olarak ta değerlendirilebilir. Çünkü hem Findeks hakkında bilgiler vereceğiz ve hem de Findeks ile kredi kullanımı arasındaki ilişkiyi analiz edeceğiz. Ancak başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var; Findeks, finansal ve iş hayatımızı etkileyen en önemli etkendir.

Findeks Nedir, Nasıl Kullanılır?

Findeks; devletin yetkilendirdiği ve tüketicilerin finansal statülerini değerlendiren, verilerini toplayan ve bu verileri ortak bir havuzda toplayan değerlendirme sistemidir. Bu veriler, Türkiye’de hizmet veren tüm bankalar ve lisanslı finansal kuruluşlara açıktır. Bankalara başvuran tüketiciler, öncelikli olarak Findeks havuzundaki bu verilere göre değerlendirilirler. Findeks, diğer bir deyişle bir finansal puanlama sistemidir.

Ya da daha halk diline inersek; “ finansal karne “ de denilebilir. Nakit ihtiyaçlarınız için her hangi bir bankaya başvuru yaptığınızda, bankanın sizin hakkınızda bilgi edinmek için bakacağı ilk alan Findeks havuzudur. Findeks kullanımı bankalar tarafından yapılır ama bireysel olarak ta ücretli bir şekilde öğrenilebilir. Sizin ihtiyacınız olan şey, Findeks notunuzu istikrarlı kılmaktır.

Kredi Kullanmak İçin En Uygun Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz finansal karne tanımlamasını daha net anlamak istiyorsanız, aşağıdaki tabloya göz atmalısınız. Kredi kullanabilmeniz için kredi notunuz Findeks.com veri tabanında aşağıdaki şekilde olması gerekir;

0-699 En Riskli: Bankaların hiç sevmediği müşteri profilidir. Finansal durumu en kritik olan gruptur

700-1099 Orta Riskli: Kredi kullanma şansı çok düşük olsa da, bazı istisnalar kapsamında kredi kullanabilir.

1100-1499 Az Riskli: Atsan atılmaz, satsan satılmaz grubudur:) Bu gruba kredi veren banka tüm sorumluluğu almış olur.

1500-1699 İyi: İdeal gruptur. Sorunsuz müşterilerden oluşur ve her bankadan kredi kullanabilir.

1700-1900 Çok İyi: Bankaların en çok sevdiği müşteri grubudur. Kapılar ardına kadar açıktır.

Çok Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Benim Kredi Notum Neden Sıfır?

Daha önce kredi kartı kullanmadıysanız, doğal olarak Findeks kredi notunuz da sıfır olacaktır. Çünkü Findeks, tüketici bilgilerini öncelikli olarak kredi kartı hareketlerine göre düzenler. Elbette farklı ölçütler de vardır ( aylık gelir, aylık gider, belgelenebilir net gelir, mal varlığı vs. gibi) ama ilk değerlendirmeye alınan veri, kredi kartıdır.

Findeks veri tabanında sizin adınıza bir kredi puanı oluşmasını istiyorsanız, önce her hangi bir bankadan bir kredi kartı başvurusunda bulunmalısınız. Bu işlemi yaptıktan 3 ay içinde, Findeks kredi puanı sorgulama işlemi sonrasında, sizin adınıza bir veri oluştuğunu görebilirsiniz.

İdeal Bir Kredi Notuna Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kredi notu, para ile satın alınan bir özellik veya ayrıcalık değildir. Kredi notunuzun istikrarlı olmasını istiyorsanız, finansal hareketlerinizi istenilen ölçülere çekmelisiniz.

  • Kredi kartı ve kredi borçlarınızı 1 gün bile geciktirmeyin. Borçlarınıza sadık olun
  • Hesap özeti ödemelerinizi 2 ay üst üste ödememezlik yapmayın. Çünkü üçüncü ayın sonunda kara listeye girmiş olursunuz.
  • Kredi kartınıza mutlaka otomatik fatura ödeme talimatı verin. Bu sizin düzenli bir müşteri olduğunuzu gösterir
  • Daha fazla harcama yapmış gibi göstermek için, kredi kartınızı illegal yollardan çevirmeyin. Bankalar artık bu gibi hareketleri kolayca takip edip belirleyebiliyor.
  • Kısaca; borcunuzu zamanında ödeyin, gelir gider dengesini koruyun ve son ödeme tarihlerini asla geçirmeyin.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Her ne kadar bir şehir efsanesi olsa da, sürekli kredi veya kredi başvurusu yapmanın kredi notunu düşürdüğü iddia ediliyor. Örneğin X bankaya yaptığınız kredi ya da kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlandığında, hemen diğer bankaya başvuru yaparsanız, bu durum kredi notunuza olumsuz etki ediyormuş. Açıkçası biz bu bilgiyi teyit edemedik henüz ama genel görüş bu yöndedir. Kredi notunu düşüren faktörler listesinin başında, borç gecikmesidir. Kredi kartı hesap özetinin en azından asgari ödemesini mutlaka düzenli yapmalısınız. Ayrıca çektiğiniz krediyi erken ödediğiniz zaman da, kredi notunuz düşebilir. Bu da bir iddia ve gerçekliği henüz teyit edilmedi.

1100, 1200 ve 1300 Kredi Notuna Kredi Alınabilir Mi?

Az riskli grup içinde yer alan 1100, 1200 ve 1300 Kredi Notuna sahip kişiler, bankalardan belirli şartları sağladıkları zaman kredi kullanabilirler. Bu grup için, bazı ek teminatlar gerekebilir. 2 adet düzenli gelire sahip olan sağlam kefil, mevduat hesabı veya gayrimenkul gibi teminatların ipotek edilmesi talep edilebilir. Aslında bu biraz da, kredi başvurusu yaptığınız banka şubesinin yetkilisine bağlıdır.

Çünkü bankalarda bu gruba verilen kredilerin tahsilatı, çoğu zaman yetkili sorumluluğundadır. Verilen kredinin tahsilinde sorun çıkarsa, genellikle krediye onay veren şube yetkilisi sorumlu tutulabilir. Bundan 5 sene öncesine kadar bu gruba kolayca kredi verilebiliyordu ama şu an şartlar daha da zorlaştı ve bankalar ince eleyip sık dokumaya başladılar. Şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce mutlaka şubeniz ile görüşmenizi öneriyoruz.

800 ve 900 Gibi Düşük Puana Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Yani 800 ve 900 puan gibi ortalama kredi notu skorunun altında kalan bireylerin sahip oldukları puanlar ile kredi almaları oldukça güçtür çünkü bu kişiler riskli grupta yer almaktadır.

Şimdi bu başlıkta Düşük kredi notuna kredi veren bankalar listesi yaparsak, yukarıda yazdıklarımız ile çelişmiş oluruz. Çünkü tüm bankalar, müşteri verilerini ortak havuzdan çekmektedir ve her bankada değerlendirme aynıdır. Ancak birkaç öncelik ve ayrıcalık söz konusu olabilmektedir.

Örneğin Aktifbank, Enpara, Burgan Bank gibi bankalar, bir tık daha esnektir ve daha rahat kredi vermektedirler. Başvuruları internetten yapılmaktadır ve kredi notunuz düşük olsa da bile diğer bankalara göre daha kolay değerlendirilmektedir. Tabi bu kesin sonuç verecek anlamına gelmez. Başvurunuz onaylanmayabilir. Bu tamamen bankanın değerlendirmesine göre değişir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

3 ila 6 ay arasında kredi notu güncellenmektedir. Bazı durumlarda 2 ayda bile değişiklikler olabilmektedir. Eğer kredi notunuz çok düşük ise ve uzun süre düşük kalmış ise, yeniden düzelmesi biraz daha zaman alabilir. Örneğin kara listeden yeni çıkmışsanız ve yeni bir finansal hayata başlamışsanız, değerlendirme biraz uzayabilir. Ama sıradan bir tüketici iseniz ve finans hareketleriniz istikrarlı ise bu süre ortalama 3 aydır.

Size önerimiz, kaç ayda yükselir konusuna takılmayın. Siz düzenli olarak hesap hareketlerinize devam edin ve standart sürenin tamamlanmasını bekleyin. Bu sizin elinizde değildir. Yani daha çok kredi kartı kullanarak süreyi 1 aya indiremezsiniz. Sabırlı olun ve öngörülen kıstaslara göre devam edin.

Kredi Notu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Kredi notu, bankalar ile olan iletişimde en önemli faktördür. Buraya kadar okuduklarınızdan bunu net olarak anladığınızı umuyoruz. Son olarak sizlere, halk dilinde efsane olan birkaç doğru bilinen yanlıştan bahsetmek istiyoruz. Örneğin kara listede olanlar bile kredi çekebilir sözü yanlıştır.

Bunu önceki yazılarımızda anlattık. Kredi notu, kredi kartı kullanmadan da artırılabilir. Bu da yanlış bilinen bir söylemdir. Kara listeden çıktığınızda kredi notunuz hemen çalışmaya başlar. Bu da yanlıştır. Çünkü ortalama 3 ila 5 sene arasında rölanti dönemi gerekir. Kredi notu bankadan düzeltilir. Bu en çok doğru bilinen yanlıştır. Kredi notu sadece ortak havuzdaki verilere göre düzenlenir.

Sizlere son olarak uzun uğraş vererek yazmış olduğum aidatsız kredi kartı enpara.com‘ başlıklı yazıma göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git