Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Adıma Kredi Çekilmiş Olabilir Mi Şüpheleniyorum? (Sorgulama)
Adıma Kredi Çekilmiş Olabilir Mi Şüpheleniyorum? (Sorgulama)
Adıma kredi çekilmiş mi diye merak mı ediyorsunuz? Aslına bakarsanız bu oldukça önemli bir konudur. Son dönemlerde öyle çok dolandırıcılık...
Faturalı Sabit Hatta Kredi Yalanı (TTNET Turkcell Vodafone)
Faturalı Sabit Hatta Kredi Yalanı (TTNET Turkcell Vodafone)
Son yıllarda tartışılan ve her ağızdan farklı bir sesin çıktığı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi GMS operatörlerinin faturalı hatta...
Anasayfa > Kredi > Eski Kredi Ödemesini Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)

Eski Kredi Ödemesini Kapatıp Yeni Kredi Çekme (Kredi Yenileme)

kredi borcu kapatma

Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek farklı bankalar aracılığıyla alınan kredilerin tek bir çatı altında toplanarak kapatılmasından sonra yeniden bir kredi işleminin başlatılması olarak bilinmektedir. Eski kredi kapatıp yeni kredi çekme işlemi isteyenlerin de bankalara yapılandırma için başvurmaları mümkün olmaktadır. Eski kredinin kapatılması için borç kredisi olarak bilinen bankalar tarafından verilmekte olan bu kredinin alınmasından sonra eski borçlar sıfırlanmaktadır. Yeni krediler ise belirlenen güncel faiz oranları ile ödeme planlamaları yapılmış olmaktadır.

Yeni bir kredi çekmek için borç kredisine başvuru yapmanın yanı sıra yapılandırma olarak bilinen mevcut bir kredinin güncel olarak tekrar taksitlendirmesi de mümkün olmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak banka ile görüşülerek kredinin kapattırılmak istendiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Kredi borçlarının kapatılması için yeni bir kredi çekilmesi durumu aynı zamanda farklı bankalarda olan borçların tek bir çatı altında toplanması olarak da bilinmektedir. Bu nedenle birden fazla borcun tek taksitlendirme ile ödenmesi için borç kredisi başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Eski Kredi Borcunu Kapatmak İçin Yeni Kredi Çekmek Mantıklı Mı?

Eski kredi borcunu yeni kredi ile kapatmanın tercih edilmesi taksitlendirmelerin daha avantajlı olduğu durumlarda söz konusu olmaktadır. Taksit vadesinin uzatılması ya da daha kolay ödeme olanağının sunulması durumunda tercih edilebilmektedir.

Yeni kredi ile eski borçların kapatılması yönteminin tercih edilmesi için bir diğer kriter ise faiz oranlarıdır. Yeni çekilecek kredi faiz oranının eski krediden düşük olması, ödemelerin daha hesaplı olmasını sağlayacaktır. Yeni kredinin faizlerinin daha yüksek olması durumunda ise bu kredi kullanımının tercih edilmemesi gerekmektedir.
Bir diğer kriter ise toplam oluşan borç tutarının eski borç tutarından yüksek olmamasıdır.

Bu kriter sayesinde yapılmakta olan ödemelerin kar getirmesi sağlanmaktadır. Fakat toplam tutarın daha fazla olması durumunda ise herhangi bir avantaj sağlamayacağı için yeni kredinin kullanılması tercih edilmemektedir. Yeni bir kredi kullanımının tercih edilmesi için aynı zamanda bankalar tarafından sunulmakta olan şartların da sağlanmış olması gerekmektedir. Bu şartların başında ise kredi taksitlerinin gelir durumu ile birlikte karşılanabilir olması olarak bilinmektedir.

Kullanılacak olan yeni kredinin taksitlerinde eğer maaş ile karşılanmıyorsa hem bankalar onay vermeyecek hem de bu şekilde borç kapatma kredisi kullanmanın herhangi bir getirisi olmayacaktır.

Bankalardan Aynı Anda Birden Fazla Kredi Kullanılır Mı?

Bankalardan aynı anda birden fazla kredinin kullanılması herhangi bir sınırlaması olmamakla beraber şartların sağlanması halinde mümkün olmaktadır. Bir banka kredi verirken geri ödemelerin yapılıp yapılamayacağına ve daha önceki borç ödeme kalitesine bakarak kredi vermektedir.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda kredi verilirken bir başka bankada kredisinin bulunması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yalnızca bir diğer bankada olan kredi borçlarının zamanında ödenmemesi ya da gecikmiş borçların bulunması engel oluşturmaktadır.

Bankalarda düzenli ödenen kredi borçlarının olması aynı zamanda diğer bankanın da kredi vermesini kolaylaştırmaktadır. Fakat diğer ödemeler ile birlikte mevcut ödemenin yapılıp yapılamayacağının da matematiksel olarak hesaplanması gerekmektedir.

Bazı durumlarda bankaların müşterileri diğer bankalardan almış oldukları krediler ile bir diğer bankanın borcunu ödeyebilmektedirler. Bu durum da gecikmiş ödeme olmaması göz önünde bulundurularak tercih edilebilmektedir.
Banka kredilerinin yanı sıra kredi kartı ödemelerinin de bu kredi kullanımlarında geçerli olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde ödemeleri tam ve doğru bir biçimde yapılmayan kredi kartı kullanımları da bir başka bankadan kredi alınmasını engellemektedir.

Eski kredi kapatıp yeni kredi çekmek isteyenlerin de bu doğrultuda ödenmemiş borçlarının olmadığının tespit edilmesi ve sonrasında yeni borç kredisine başvurmaları gerekmektedir.

Farklı Bankalardan Aynı Anda Kredi Çekilir Mi?

çekilmesi doğrudan müşterinin ödeme olanaklarına ve kredi puanına bağlı olarak belirlenmektedir. Bir bankaya kredi başvurusu yapılmasından sonra diğer bankaların da ödemeleri kontrol edildikten sonra müşterinin ödeme durumları belirlenerek kredi başvuruları sonuçlanmaktadır.

Bankaların kendi içlerinde belirlemiş oldukları farklı kredi kullanma kriterleri de bulunmaktadır. Bu kriterler üzerinden bir bankanın kredi onayı çok kısa süre içerisinde gerçekleşirken bazı bankaların ise kredilerinin onaylanması için belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Bankaların bir başka bankanın iç işleyişini görme imkanı yoktur. Fakat kendilerine başvuruda bulunan bir müşterinin kredi ödeme durumlarını ya da mevcut kredi işlem bankalarını görmeleri mümkün olduğu için incelemeler de bu doğrultuda yapılmaktadır.

Borç Transfer Kredisi Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Borç transfer kredisi kullanmak için bankaların sunmuş oldukları şartların eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartların başında kredilerin geri ödemesini yapabilecek bir gelir durumuna sahip olmak bulunmaktadır. Borç transferi aynı zamanda birden fazla banka tarafından kullanılmakta olan kredileri de birleştirmesi nedeniyle ödemelerde pek çok kolaylıklar sağlayacak ve bu şekilde yapılan ödemeler ile kredi borçları kısa süre içerisinde ödenecektir.

Borç transfer kredisi tutarları belirlenirken tüm borçların eksiksiz bir biçimde kapatılacağı şekillerde belirlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda diğer kredi tam kapanmayacağından ödemelerde zorluk oluşabilmektedir. Borç transfer kredisi alabilmek için tüm kredilerin tek bir banka tarafından alınmış olmasına gerek bulunmamaktadır. Aynı zamanda hiçbir kredi işlemi yapılmamış farklı bir bankadan da borç transfer kredisi alınabilmektedir.

Borç transfer kredisi kullanabilmek için aynı zamanda kredi notlarına da bakılmaktadır. Kredi notu düşük olanlar için bankalar tarafından güven sağlanamaması nedeniyle borç transfer kredisi verilmesi mümkün olmamaktadır.Bknz.

Borç transfer kreşinin alınma sürecinde faiz oranlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Yüksek faiz oranları olması durumunda alınan borç transfer kredisinin ödemelerinde genel toplamda zarara uğranabilmektedir. Önceki kredi borçları için uygulanan kredi oranlarından daha düşük kredi faizi olması halinde ise avantajlı bir ödeme olanağı elde edilmiş olmaktadır.

Kredi Yapılandırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırması bankalar özelinde borçların ödenmesinde zorluk yaşanması durumunda mevcut faizlerin düşürülerek yeni bir kredi sunulması olarak bilinmektedir. Bu sayede kredinin yeni taksit tutarları ile daha kolay ödenmesi sağlanabilmektedir.

Kredi yapılandırmasının yapılması esnasında bankanın mevcut ihtiyaç kredisi için vermiş oldukları faiz oranları kullanılmaktadır. Bu oranlar üzerinden yapılan indirimler ile eski faiz oranları da güncellenmiş olacağı için kolaylık sunulması mümkün olmaktadır.

Tutar Faiz Oranı Kesintiler (Sigorta ) Kalan Nakit Toplam Geri Ödeme
Eski Kredi 10.000 TL
Yeni Kredi 25.000 TL % 1,41 652,00 TL 14,342 TL 33.586,75 TL

Örnek olarak bir tablo paylaştım sizlere, eski kredinizden 10.000 TL kalan borcunuz olduğunu varsayarak, yeni çekilecek kredinin de 25.000 TL olduğunu düşündüm böyle bir durumda mevcut borç düşüldükten sonra elinize kalan nakit ve toplam geri ödeme tablosundan fikir edinebilirsiniz.

Eski kredi kapatıp yeni kredi çekmek isteyenler için yapılandırma alternatifi de bulunmaktadır. Bu alternatif ile birlikte yeni kredi çekmede uygulanacak faiz oranları da karşılaştırıldığında en makul olan seçenek ile karar verilmektedir.

Kredi Yapılandırmasından Sonra Yeni Kredi Kullanılabilir Mi?

Kredi yapılandırmasından sonra yeni kredinin kullanılması bankalar için tek bir kriter olarak belirlenmediği için sonucu değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak yapılandırma sonrasında kredi notunda düşüş olacağı için kredi kullanımında da sorunlar oluşabilmektedir.

Kredi notunun düşük olması bankalarda kredi kullanımı için en temel kriter olarak bilinmektedir. Fakat bazı bankalar tarafından yapılandırma nedeniyle oluşan düşüşlerde daha düşük miktarlarda da olsa kredi verilmesini sağlamaktadır.

Kredi kullanmak için başvurular yapılmadan önce kredi notunun öğrenilmesi ve bu sayede yapılacak işlemlerde de başvuru sonucuna dair bir ön görüde bulunulması kredi kullanımı noktasında bilgilendirici olabilmektedir.

Eski Kredi Borcunu Kapatıp Yeni Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eski kredi borcunuzu kapatıp daha sonra yeni bir kredi çekerek refaha ermek istiyorsanız bunun için bazı hususlara dikkat etmelisiniz ki bu işlem sizi finansal olarak bir rahatlığa kavuştursun. Şimdi bu hususları sizler için maddelemek istiyorum.

  • Eğer hali hazırda ödemiş olduğunuz kredi taksitlerinizin bir çoğunu ödediyseniz, böyle bir şey yapmanız mantıklı değil zaten eski kredinin bir çok faizini ödemişsiniz demektir. Geriye ana para kaldığından dolayı yeni kredi ile eski borcu kapatmak mantıklı değildir.
  • Yeni çekilecek olan kredinin eski kredi faiz oranından daha düşük bir faiz oranına sahip olması önemlidir.
  • Yeni krediyi çekmek size artı bir faiz yükü ve yeni bir borçlanma getireceğinden, geliriniz bu yükü karşılayabilecek mi bunu iyi analiz  etmelisiniz!
  • Eski kredinizi kapattığınızda eski kredinize dair daha önce ödediğiniz hayat sigortası ve benzeri sigortaların geri ödemelerini tahsil etmeyi unutmayın, bu yasal hakkınız!
  • Artık yeni kredi çekerken sigortalı ve sigortasız olarak bir seçeneğiniz bulunuyor faiz oranlarını karşılaştırarak uygun olan kredi seçeneğini değerlendiriniz.

Eğer bu yukarıdaki tüm maddelere dikkat ederseniz eski kredinizi kapatıp yeni kredi çekerek hem eski kalan borcunuzu kapatmış olursunuz ve elinizede bir miktar nakit para geçmiş olur.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git