Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Akbank Tosla Kart Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?
Akbank Tosla Kart Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?
Tosla Kard, bu günlerde çok duyuyor olabilirsiniz, Ayrıca Tosla kartın ne olduğunu ve Tosla mobil uygulamasını nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız...
Dolar-Euro Gibi Döviz Bozan ATM’ler ve Bankamatikler ($-€)
Dolar-Euro Gibi Döviz Bozan ATM’ler ve Bankamatikler ($-€)
Döviz bozan ATM'Ler hangileri, Euro bozan ATM veya Dolar bozan bankamatikler için en yakın şube ve paramatik nasıl bulunur ve...
Anasayfa > Banka > EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer ve Hesaba Yatar?

EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer ve Hesaba Yatar?

eft geçme süresi

Elektronik para transferi olarak da bilinen EFT, parayı bir hesaptan diğerine taşıyan dijital bir sistemdir. EFT hedef hesapları aynı bankada veya iki farklı finans kuruluşunda olabilir. İşlemler, bilgisayarlı bir ağ üzerinden elektronik olarak yapılır.

EFT işlemlerinde her şey elektronik ortamda, kağıtsız yapılır, bu nedenle nakite veya çeke ihtiyacınız olmaz. Bu durum EFT yi çekici kılmakla birlikte, uzun bekleme süreleri bazen taraflar arasında zorluklara neden olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda EFT karşı tarafa bir türlü geçmez ve bizler EFT hesaba ne zaman geçer diye dövünür dururuz. Şimdi bu duruma açıklık getireceğiz.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT, banka tarafından belirlenen EFT süresi içerisinde yatırılacaktır. EFT saatleri 8.30’da başlar ve 17.00’da biter. EFT işlemleri bir iş günü yapılmaktadır. Resmi tatillerde ve hafta sonlarında yapılan elektronik para transferleri, alıcıya yalnızca ilk iş günü içinde alacaklandırılır.

Örneğin EFT ile aktarılan bir tutarın hesabınıza geçmesi için işlemin 8.30 ile 17.00 iş günü arasında gerçekleşmesi gerekmektedir. Resmi tatiller veya EFT saatleri dışındaki transferler, ilk iş gününde hesaba geçirilecektir.

Gün İçinde Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Eğer bir iş günü içerisinde transfer 17:00‘den önce başlamışsa, EFT aynı gün alacaklandırılacaktır. Tersine, bugün bir iş günü veya resmi tatil değilse veya 17:00’dan sonra bir işlem yapılırsa, bugünün EFT’si sayılmayacaktır. EFT’nin yatırılması için ilk iş gününü beklemeniz gerekecektir.

Acil bir durumda para transferi yapıyorsanız veya para talep ediyorsanız, EFT olmayan bir transfer yöntemi kullanmanızı öneririz. Örneğin para transferi yönetiminde para transferleri dakikalar içinde yapılır. Bilginiz için para transferi yönetimini kullanabilmek için her iki hesabın da aynı bankada olması gerekir.

Gece ve Akşam Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Mesai saatleri içinde yapılmayan elektronik para transferleri iş günü yapılır ancak ilk iş günü sabahı alacaklandırılır. Örneğin, saat 17:00’den sonra yapılan EFT’ler ilk iş gününde alacaklandırılacaktır.

EFT’nin aynı iş günü hesabınıza geçmesini istiyorsanız, 8.30 ile 17.00 arasında işlem yapmayı düşünebilirsiniz. Transfer bekliyorsanız gönderene haber verebilir ve işlemin aynı gün tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Yatar?

Hafta sonları veya resmi tatillerde yapılan elektronik transferler, ilk iş günü içinde alacaklandırılacaktır. Yarım iş günü içindeki EFT işlemleri 13:00’e kadar mevcuttur ve zaman dilimi içerisinde hesabınıza aktarılabilir.

Hafta sonu başlatılan EFT işlemleri aynı gün veya resmi tatillerden sonra gerçekleştirilemez. Örneğin Cumartesi günü yapılan EFT, Pazar günü hesaba aktarılmayacaktır. Bu örnekte, EFT yalnızca Pazartesi günleri kredilendirilir. Dolayısıyla iki günlük bekleme süresi kaçınılmazdır.

EFT Neden Hesaba Geçmez?

Yaygın inanışın aksine, EFT işlemleri bir merkez bankası tarafından kontrol edilmez. Bankalararası transferlere aracılık eden merkez bankası ödeme sistemi, transfer işlemini kuyruğa eklemeden bir saniyeden daha kısa sürede transfer gerçekleştirir.

Merkez bankacılığı sistemi üzerinden yapılan havaleler, havale bankasının hesap bakiyesinin yeterli olması durumunda derhal alacaklıya iletilir. Özetle bu durumlarda işlem TCMB ödeme sisteminde tutulmamakta ve onay sürecine dahil edilmemektedir.

Ancak havale ve alıcı bankanın çalışma saatlerinden dolayı müşteri hesabına para transferinde gecikme yaşanmaktadır. EFT yatırılmazsa, havale ve alıcı banka ile iletişime geçmelisiniz. Öte yandan, iletim durumunu kontrol etmek için bir EFT sorgusu gerçekleştirebilirsiniz. EFT sorgusu yazmak için ilgili bağlantıya göz atabilir veya EFT sorgu numaranız varsa doğrudan bankayı arayabilirsiniz.

EFT Hesaba Geçmezse Ne Olur?

EFT işlemlerinde yapılan bazı hatalarda bazen yapılan EFT işleminin karşı tarafa geçmesini engeller bunlardan bir tanesi hatalı iban numarası girmek, hadi bu işlemi artık bankalar teyid ediyor fakat, ama yine de halen hatalar yapılabiliyor. IBAN numarası doğru girilse dahi isim soyisim hatalı girilirse işte o zaman EFT hesaba geçmez peki EFT hesaba geçmezse ne olur diyorsunuz gibi, EFT herhangi bir hatadan dolayı hesaba geçmez ise sizin hesabınıza para iadesi olarak geri gelir.

Bankaların EFT Saatleri Kaçtır?

Her banka EFT zamanını kendi belirler. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar için EFT saatleri aşağıdaki gibidir;

BANKA EFT SAATİ
AKBANK 09:00 – 17:00
ALTERNATİF BANK 09:00 – 17:00
ALBARAKATÜRK 09:00 – 17:00
ANADOLUBANK 08:00 – 17:15
BURGAN BANK 09:00 – 16:30
DENİZBANK 08:00 – 16:30
QNB FİNANSBANK 09:00 – 17:00
GARANTİ BANKASI 09:00 – 17:15
HALKBANK 08:00 – 17:15
HSBC 09:00 – 17:00
ING BANK 08:30 – 17:15
KUVEYTTÜRK 09:00 – 17:20
ODEABANK 08:30 – 17:00
ŞEKERBANK 09:00 – 17:15
TEB ( Türkiye Ekonomi Bankası ) 09:00 – 17:15
TÜRKİYE FİNANS 09:00 – 17:15
İŞ BANKASI 09:00 – 17:00
VAKIFBANK 09:00 – 17:15
YAPI KREDİ 09:00 – 16:45

EFT hesaba Geçmez İse FAST Kolay Adrese Gönderim Yapın!

Bir ödemenize veya borcunuza karşı yanlış hesaba EFT gönderdiniz fakat hesaba bir türlü geçmiyor para geri size iade oluyor ne yapmalısınız size bir altın ipucu vereceğim. Yeni çıkan FAST sistemi ile çok kolay bir şekilde para transferinizi hem kolay hem de hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz.

Ama burada dikkat etmeniz gereken FAST limitiniz şuan için limit 1.000 TL ama saniyeler içerisinde karşı hesaba geçiyor. Karşı taraftan kolay adresi istemeniz yeterlidir. Bu arada FAST tanımını da açıklamam gerekirse Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına gelir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git