Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
İş Bankası Günlük Kazandıran Hesap (24 Saatte Gelir Hesapta)
İş Bankası Günlük Kazandıran Hesap (24 Saatte Gelir Hesapta)
Parasına para kazandırmak isteyenler için İş bankası günlük kazandıran hesap nedir bu hesabın özellikleri nelerdir ve hesap açmak istersek  ne...
Ziraat Bankası Bankomat Kartı Hesabı Nasıl Açılır?
Ziraat Bankası Bankomat Kartı Hesabı Nasıl Açılır?
Ziraat banka hesap kartı hesabı nasıl açılır, bu makalemizde, konunun ayrıntılı açıklamasıyla ilgili tüm ayrıntıları bulacaksınız. Ziraat Bankası, paranızı güvende...
Anasayfa > Banka > Dolar-Euro Gibi Döviz Bozan ATM’ler ve Bankamatikler ($-€)

Dolar-Euro Gibi Döviz Bozan ATM’ler ve Bankamatikler ($-€)

blank

Döviz bozan ATM’Ler hangileri, Euro bozan ATM veya Dolar bozan bankamatikler için en yakın şube ve paramatik nasıl bulunur ve bozdurma işlemi nasıl yapılır sizlere detaylıca açıklayacağım. Dolar ve Euro, özellikle kurdaki artış sonrasında vatandaşlarımız tarafından tercih edilen döviz para birimleri haline geldi. Durum böyle olunca dolar alma, euro ve dolar alma ve döviz bozdurma işlemleri de tahmin edeceğiniz üzere hız kazandı. Bu hız neticesinde, vatandaşlar daha çok bankalar aracılığı ile işlem yapmak istediği için ATM ve banka şubelerinden döviz bozmak da önemli konular arasında yer alıyor. Normal bir döviz bürosuna göre daha yüksek kur makası açıyor olsalar da, anında işlem yapabileceğiniz gibi ATM’den de döviz çekebilirsiniz.

Bankalardan döviz bozdurmak istiyorsanız ilk etapta dikkat etmeniz gereken nokta ilgili ATM’de döviz (dolar, euro) logosunun olmasıdır. Bu logoyu gördüğünüz tüm ATM’lerden ilgili döviz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda internet bankacılığı ve mobil uygulamayı kullanarak da exchange işlemi yapabilirsiniz. TL hesabınızdan dolar, dolar hesabınızdan TL hesabınıza para transferi (exchange) yapabilirsiniz.

ATM, Bankamatiklerden Dolar ve Euro Gibi Dövizleri Bozmak Mümkün Mü?

ATM ve Bankamatiklerden dolar ve euro bozdurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken püf noktalar var. Bir ATM’de dolar veya euro logosunun bulunması o ATM’nin exchange yaptığı anlamı taşımıyor. Dolar ve euro yatırıp çekebiliyorsunuz ve bu durumda da bankada döviz hesabınızın olması şart. Eğer daha önce böyle bir işlem yapmadıysanız müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Ancak ATM kullanarak döviz bozdurmak, exchange yapmak istiyorsanız ATM üzerinde “X Change” veya “ExChange” logosunun olması gerekmektedir. Bu demek oluyor ki üzerinizde bulunan bir para birimini, farklı bir para birimi ile takas edebilirsiniz. Eğer bu logo yoksa ve dolar euro işareti bulunuyorsa ATM’den sadece dolar ve euro yatırıp çekebilirsiniz.

ATM’den Döviz Bozmak İçin Ne Yapmalıyım?

ATM kullanarak dolar veya Euro bozdurmak istiyorsanız ilk olarak ExChange işlemi yapan bir ATM bulmalısınız. Daha sonra paralarınızı hazırlayıp, alttaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • ATM’de kartsız işlemler menüsüne giriş yapılır
 • Kartsız işlemlerden ExChange (Döviz İşlemleri) menüsü seçilir
 • Burada yapmak istediğiniz işlem sorulacak
 • Değiştirmek istediğiniz para birimlerini seçelim
 • Daha sonra para ünitesi açıldığında paraları yatıralım
 • ATM otomatik olarak TL karşılığını verecektir

Bu işlemleri uyguladıktan sonra isterseniz ATM dekontu da talep edebilirsiniz.

Eğer ATM’den EURO veya farklı para birimlerini bozdurmak, değiştirmek ya da satın almak istiyorsanız ATM’nin o para birimlerine uyumlu olması gerekiyor. Bunu öğrenmek için de bankanızı arayabilir veya bankanın internet adresinden ATM bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Size en yakın döviz bankamatiğini bularak anında işlem yapabilirsiniz.

Euro ve Dolar Gibi Döviz Bozan ATM’ler Hangi Bankalarda Var?

Artık hemen hemen tüm bankalar ATM’lerine ilave özellikler ekliyor. 2020 Türkiye’sinde teknolojik gelişmeler ile birlikte ATM ve bankacılık uygulamaları da hayli hız kazanmış durumda. Bu durumu ele aldığımızda, hemen hemen tüm bankalar aynı hizmetleri sunuyor. Genel olarak döviz bozdurabileceğiniz banka atmleri şunlardır;

 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • QNB Finansbank
 • VakıfBank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Halk Bankası
 • HSBC
 • Garanti BBVA
 • ING Bank
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • PTT (Sadece bazı şubeler)

Garanti BBVA Döviz ATM’den Euro veya Dolar Bozdurma

Garanti BBVA Atm’lerinde de döviz bozdurma özelliği bulunuyor. Size en yakın döviz bozabileceğiniz atm’yi bulmak istiyorsanız Garanti BBVA mobil uygulamasını kullanarak yakınınızdaki ATM’leri konumdan bulabilirsiniz. Filtreleme bölümünden yapmak istediğiniz işlemi seçerek size en yakın döviz bozduran ATM’sini bulabilirsiniz. Sizlere alttaki resimde kırmızı ile işaretlediğim alandan nasıl döviz ATM’si arayacaksınız gösterdim.

garanti döviz atm ara

Hemen aramak için buradan ilerleyiniz.

ATM’den isterseniz kartınızla, isterseniz kartsız işlemleri menüsünü kullanarak döviz bozdurma işlemi yapabiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de hesabınızdan yapacağınız işlemler olmalıdır. Eğer hesabınızda bulunan bir tutarı bozdurmak veya almak istiyorsanız, kartınız mutlaka yanınızda olmalıdır. Döviz işlemleri hesabınızdan yapılacağı taktirde maalesef kartsız işlemler menüsü kullanılamıyor.

Güncelleme: Garanti BBVA yaptığı güncelleme ile ATM işlemleri QR kod ile de yaptırıyor. Yani kartınız yanınızda olmasa bile, internet bankacılığı kullanıyorsanız mobil uygulamadan giriş yaparak tüm döviz, para yatırma ve çekme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası ATM’den Döviz Bozdurmak 

Türkiye İş Bankası da aynı şekilde ATM’den döviz bozdurabileceğiniz bankalar arasında yer alıyor. Türkiye’de ilklerin bankası olarak anılan Türkiye İş Bankası, aynı zamanda ülkemize ATM kavramını ilk kez getiren bankadır. Zamanında Amerika’dan ithal edilen elektronik para yatırma çekme makinelerini ülkemize kazandıran Türkiye İş Bankası, ATM ile birçok işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz bankalar arasında yer alıyor.

Bankamatik olarak da anılan ATM’leri kullanarak tüm döviz, dolar, sterlin, euro ve tanımlı para birimi işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için İş Bankası internet sitesi veya mobil uygulamasını kullanarak size en yakın ATM’yi bulabilirsiniz. Yine bu banka ile alakalı size en yakın döviz bozan ATM listesine nasıl ulaşırsınız fotoğrafını ve banka url adresini paylaştım.

iş bankası döviz bozan atm arama

Hemen arama yapmak için, Bknz

Diğer bankalarda olduğu gibi Türkiye İş Bankasında da hesabınızdan işlem yapmak isterseniz kartınız yanınızda olmalıdır. Bildiğiniz üzere banka ile döviz al sat işlemi yapabilmek için uygun para birimine ait banka hesabınız olmalıdır. Bunu internet bankacılığından açabileceğiniz gibi, müşteri hizmetleri ile de halledebilirsiniz.

Dolar veya Euro hesabınıza para yatırıp çekmek istiyorsanız kartınız yanınızda olmalıdır. Aynı zamanda mevcut vadesiz hesap kartınıza da tüm döviz hesaplarınızı tanımlatmanız gerekiyor. Tanımlatmadığınız taktirde kartınız ile işlem yapmanız mümkün değildir.

TC Ziraat Bankası ATM’den Döviz Bozdurma

Ziraat bankası ATM’den döviz bozdurma işlemi diğer bankalarda olduğu gibi oldukça kolay ve pratik. Bu yolu seçmemizin sebebi döviz bürolarına ekstra bir ücret ve kesinti ödemeden ATM üzerinden hızlıca Dolar veya elimizdeki Euro olan dövizleri bozdurmak istiyoruz. Ziraat Bankası müşterisi iseniz aşağıdaki adımları izleyerek ATM’den döviz bozudrabilirsiniz.

 • İlk işlem bu adresten size en yakın Döviz bozan ATM listesini çıkarmak.
 • İkinci işlem bankamatiğe gittiğinizde Türkçe dil ve ardından kartsız işlemleri seçmek,
 • Daha sonra karşımıza gelecek ekranda “döviz” başlığını seçiyoruz, bir sonraki adımda hangi döviz cinsini bozduracağınız soruluyor Dolar veya Euro seçerek ilerliyoruz. Bir sonraki aşamada size döviz kuru gösterilecektir. Göreceğiniz bu kur bankanın döviz tutarınızı bu kur üzerinden bozacağı TL fiyatıdır. Eğer kuru onaylıyor iseniz onay tuşuna basınız daha sonra döviz cinsiniz her ne ise dolar veya euro olarak para haznesine koyunuz.
 • Son aşama ATM dövizinizi alıp işlemleri tamamladıktan sonra size  TL olarak ödeme yapacaktır.

Not : Bankamatiklere kesinlikle metal döviz koymayınız!

Denizbank Bankamatiklerinden Dolar, Euro Bozdurma İşlemleri

Denizbank ATM’den döviz bozdurma işleminizi denizbank banka kartınız ile kolay bir şekilde şifreli olarak bankamatikler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. ATM’ye şifreniz ile giriş yaptıktan sonra döviz adımından ilerleyerek ilgili döviz kurları üzerinden döviz satışı yani bozdurma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nüfusun yoğun olduğu bölüm istanbul bölgesinde olduğu için sizler için Denizbank döviz bozan ATM’ler hangileri aşağıda bir kaç tanesini listelemek istedim.

MARS LOJİSTİK(Şube Dışı ATM) Orta Mah. Atayolu Caddesi NO : 28/A Tepeören / TUZLA
METRO ŞİŞHANE 2 İSTİKLAL YÖNÜ(Şube Dışı ATM) Evliyaçelebi Mahallesi  Beyoğlu / İSTANBUL
METRO MENDERES(Şube Dışı ATM) Menderes Mahallesi Esenler

Daha fazla döviz bozan atm listesine Denizbank resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git