Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
ATM Kartları Üzerindeki AA YY Nedir, Ne İşe Yarar?
ATM Kartları Üzerindeki AA YY Nedir, Ne İşe Yarar?
AA YY'nin bulunduğu bir banka kartının ne anlama geldiğini ve bir kredi kartında AA YY'nin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız,...
Banka Hesabına Konulan Bloke Kaldırma (Çabuk Çözüm)
Banka Hesabına Konulan Bloke Kaldırma (Çabuk Çözüm)
Banka hesabı bloke kaldırma için öncelikle bloke işleminin kimin tarafından yapıldığının tespit edilmesi gerekmektedir. Blokeyi koyan kişi tarafından gelecek talimat...
Anasayfa > Banka > T.C Devlet Bankaları Hangileri, Detaylı Anlatım (TMSF BDDK)

T.C Devlet Bankaları Hangileri, Detaylı Anlatım (TMSF BDDK)

devlet bankaları listesi

Ülkemizde bulunan Devlet Bankaları yani sahibinin ve sermayesinin Devlete ait olduğu bankalar hangileri ziyaretçilerimiz ve vatandaşlarımız tarafından tam olarak bilinmiyor. Bu yüzden bu içeriğimde sizlere Devlete ait kaç banka var bu bankaların temel hizmet özellikleri ve bağlı olduğu kurumlar hakkında detaylı bilgilerle anlatım yapacağım.

Öncelikle sizlere Devlet bankalarının tam bir listesini sunacağım daha sonra bu listeyi biraz daha detaylandırarak tablolar halinde sermayeleri kuruluş amaçları ve verdikleri hizmetler hakkında açıklamalar yapacağım. Öncelikle dilerseniz sermayesi Devletimiz tarafından karşılanmış kamu bankalarını sıralayarak yazımıza başlayalım.

Ülkemizde Bulunan Devlet Bankaları Listesi (11 Banka)

Devlet bankalar sermayesi devlet tarafından karşılanan ve devlet güvencesinde olan bankalardır. Özel bankalar ise sermayeleri özel ve tüzel kişiler tarafından oluşturulmuş ve yönetimi yine bu kişiler tarafından yapılan mevduat ve katılım ve kalkınma bankalarından oluşur. Peki, Ülkemizde kaç adet devlet bankası vardır?

T.C içerisinde devlete ait olan bankaların sayısı 11 dir. BDDK bünyesinde ve TMSF bünyesinde bulunan devlet bankaları aşağıdaki şekilde sıralanır.

Türkiye Devlet Bankaları Banka Cinsi Bağlı Olduğu Kurum
Halkbank Mevduat Bankası BDDK
Vakıfbank Mevduat Bankası BDDK
Ziraat Bankası Mevduat Bankası BDDK
İller Bankası Yatırım ve Kalkınma Bankası BDDK
Türk Eximbank Yatırım ve Kalkınma Bankası BDDK
Türkiye Kalkınma Bankası Yatırım ve Kalkınma Bankası BDDK
Adabank Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF
Birleşik Fon Bankası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF
Emlak Katılım Bankası Katılım Bankası BDDK
Vakıf katılım Bankası Katılım Bankası BDDK
Ziraat Katılım Bankası Katılım  Bankası BDDK

Saymış olduğumuz bu 11 kamu bankasının her birinin farklı kuruluş amacı vardır. Her biri devlete ait bir kurum tarafından denetlenir ve düzenlenir. Devlet bankalarını 4 Ana grupta sınıflandırabiliriz. Dilerseniz devlet bankalarını biraz daha açalım.

Devlet Bankaları Kaç Grupta Sınıflandırılır?

Kamu yani devlet bankalarını daha önce de dediğimiz gibi dört farklı başlık altında toplanmaktadır bunlar ise şöyledir;

  • Mevduat Bankaları
  • Yatırım ve Kalkınma Bankaları
  • TMSF Bünyesindeki Bankalar
  • Kalkınma bankaları

Evet Türkiye’deki devlet bankaları bu ana başlıklarda hizmet vermektedir. Her gruptaki bankanın hizmet alanı farklıdır. Tüm gruplardaki bankaların sermayeleri kamu yani devlet tarafından karşılanmış olup devlet güvencesindedir. Şimdi her grubu kendi içinde sınıflandırarak bu bankalar hakkında daha detaylı bilgiler aktaralım.

Kamu Tarafından Sermayelendirilmiş Mevduat Devlet Bankaları Hangileri?

Aşağıdaki tabloda yazmış olduğum bankalar devlet mevduat bankalarıdır. Mevduatlarınızı ve bankacılık işlemlerinizi güvenle yapabileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz güvenilir bankalardır. Şimdi mevduat bankaları hangileri bakalım;

Sermaye Tipi Banka Adı Banka Sahibi Aktifler Toplam Şube Sayı Piyasa Kapsamı
Kamusal Sermaye Halkbank  devlet tc Türkiye 458 MİLYAR TL 1008 % 11
Kamusal Sermaye Vakıfbank  devlet tc Türkiye 420 MİLYAR TL 934 % 10
Kamusal Sermaye Ziraat Bankası  devlet tc Türkiye 650 MİLYAR TL 1728 % 16,50

Sırayla gidecek olursam Halkbank bankasının % 76 sı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim şirketi’ne bağlı % 23,70′ ü ise halka açık diğer kalan küçük kısmı ise diğer kaynaklara aittir.

Vakıfbank T.A.O ise ortaklarını sıralayacak olursak ( Ortakları: %37,46 T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, %35,99 Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi, %16,15 halka açık, %10,31 Vakıfbank Mem. ve Hizm. Em. ve Sağ. Yard. San. Vakfı, %0,07 diğer mülhak vakıflar, %0,04 diğer gerçek ve tüzel kişiler) olarak geçmektedir.

Ziraat Bankası A.Ş. Ortaklarını merak edecek olursanız, (Ortakları: %1,0 Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dilerseniz ziraat bankası hesap açma başlıklı makalemizi inceleyerek bankanın hemen müşterisi olabilirsiniz.

Sahibi Devlet Olan Yatırım ve Kalkınma Bankaları Hangileridir?

Yatırım ve kalkınma bankaları, sermaye piyasalarının gelişmiş olduğu ülkelerde atıl fon tutan kurumsal yatırımcılara aracılık eden, menkul kıymet satışında fon yatırımı yapan, işletmelere doğrudan borç vermeden aracılık yapan finansal kuruluşlardır. İşletmenin uzun vadeli finansman ihtiyacı Bu tür bir banka mevduat kabul etmemektedir. 

Sermaye Tipi Banka Adı Banka Sahibi Aktifler Toplam Şube Sayı Piyasa Kapsamı
Kamusal Sermaye İller Bankası  devlet tc Türkiye 37 MİLYAR TL 19 % 0,80
Kamusal Sermaye Türk Eximbank  devlet tc Türkiye 163 MİLYAR TL 20 % 3,80
Kamusal Sermaye Türkiye Kalkınma Bankası  devlet tc Türkiye 19 MİLYAR TL 1 % 0,03

Ancak, ticari bankacılık faaliyetlerinde bulunmazlar ve katılımcı bankaların dışında faaliyet gösterirler. Türkiye’de üç kalkınma ve yatırım bankası var. Bu bankalar İller Bankası, Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasıdır. Aynı zamanda ülkemizde 7 özel kalkınma ve yatırım bankası ile 4 yabancı sermayeli kalkınma ve yatırım bankası bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Yönetimindeki TMSF Bünyesinde Bulunan Devlet Bankaları Listesi

Devlet bankaları arasında TMSF bünyesinde bulunan bankalarda vardır. Bu bankalar ne iş yapar ve kapsamları nelerdir hemen açıklayalım.Tasarruf Hesabı Sigorta Fonu (TMSF), tasarruf sahiplerinin haklarını yolsuzluğa ve yolsuzluğa karşı korumak için kurulmuş bir devlet kurumudur. Eski T.C. Halen merkez bankasına bağlı başkanlığa bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Sermaye Tipi Banka Adı Banka Sahibi Aktifler Toplam Şube Sayı Piyasa Kapsamı
Kamusal Sermaye Adabank  devlet tc Türkiye 59 MİLYAR TL 1 % 1,40
Kamusal Sermaye Birleşik Fon Bankası  devlet tc Türkiye 3 MİLYAR TL 1 % 0,10

TMSF, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu, 6758 Sayılı Kanun, 6758 Sayılı Olağanüstü Hallerde Uygulanan Bazı Hükümlerin Değiştirilmesi ve Kabulü Hakkında Kanun ve ilgili diğer kanunlar kapsamında kendisine tanınan yetkileri kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmektedir. 

Devlete Ait Katılım Bankaları Hangisi?

Devlete ait katılım bankaları iki tür hesap türü ile para yani fon toplarlar, cari ve katılımcı olarak. Müşterilerin talep ettiği katılımcı bankalar esaslarına göre mal, hizmet veya hakları peşin satın alarak veya kiralayarak, taksitle satarak veya kiralayarak veya bir fona bağlı olarak kâr sağlayan banka türüdür.

Ana faaliyetleri, fonlama ve finansmanın yanı sıra kasa kiralama, banka havaleleri, kıymetli evraklar ve fatura tahsilatı gibi bankacılık hizmetlerini kendi prensipleri çerçevesinde çalışmaktadır. Forex ve menkul kıymet ticareti gibi birçok işleme de aracılık eder.

Sermaye Tipi Banka Adı Banka Sahibi Aktifler Toplam Şube Sayı Piyasa Kapsamı
Kamusal Sermaye Emlak Katılım Bankası  devlet tc Türkiye Belirsiz 23 Belirsiz
Kamusal Sermaye Vakıf Katılım bankası  devlet tc Türkiye Belirsiz 118 Belirsiz
Kamusal Sermaye Ziraat Katılım  devlet tc Türkiye Belirsiz 102 Belirsiz

Katılım bankalarında temel ilke faizsiz çalışmaktır, bu yüzden faizsiz bankacılığı tercih edecek kişiler için bu 3 devlet katılım bankası tereddüt etmeden tercih edilebilir. Sizlere devlet güvencesi altında bulunan 3 katılım bankasını tablomuzda sundum.

En Güvenilir ve Avantajlı Devlet Bankası Hangisidir?

Şimdi söze şöyle başlamalıyım aslında en güvenilir devlet bankası diye bir şey yoktur, devlet bankalarının hepsi güvenlidir. Burada önemli olan husus size göre daha iyi hizmet veren devlet bankasını seçmiş olmanızdır. Bunu nasıl belirleyebilirsiniz. Teknolojiyi takip eden mobil bankacılığı ve internet bankacılığı size göre daha kullanışlı olan şube sayısı fazla olan gibi kriterleri kendinize göre belirleyerek en avantajlı olanı seçebilirsiniz.

Biliyorsunuz bu pandemi döneminde Covid-19 virüsü ile boğuşuyoruz ve bir çok banka dijital mecraya taşınmaya hız verdi bu yüzden size sıcak gelen ve sizin için daha avantajlı hizmetler sunduğunu düşündüğünüz banka sizin için tercih sebebi olacaktır. Güven konusuna dönecek olursak tüm devlet bankaları devletin güvencesi altındadır. Bu yüzden korkmadan ve çekinmeden tümü ile çalışabilirsiniz.

Katılım Bankalarından Gerçekten Faizsiz Kredi Alabilir Miyim?

Bu çok sorulan bir sorudur işte katılım bankaları faizsiz kredi sunuyor gibi bir algı var evet asıl politika faizsiz bankacılık hizmeti vermektir. Devlet katılım bankaları gerek faiz oranları gerekse katılım kar payları oldukça düşüktür. Katılım bankaları verdikleri hizmetlere karşılık bir kar payı almaktadır. Siz buna ister faiz diyebilir ister kar payı diyebilirsiniz.

Ama verilen her bir hizmetin bir bedeli olacağını unutmamalısınız. Bir kredi çekerken tüm bankalardaki kredi faiz oranlarını ve katılım bankalarındaki kar payı oranlarını tespit ederek ve analiz ederek son kararınızı vererek kredinizi çekmelisiniz.

Yatırım ve Teşfik Kredisini Hangi Devlet Bankasından Alabilirim?

Eğer bir şirket yatırımı veya mevcut şirketinize alacağınız bir makina veya şirketinizi geliştirmeye ve büyütme amaçlı bir kredi kullanacaksanız size yukarıda isimlerini vermiş olduğumuz devlet garantili yatırım ve kalkınma bankalarına başvurarak alacağınız makina ve yatırım projesi karşılığında kredi kullanabilirsiniz.

Yatırım ve teşvik kredisi altında devlet bankalarının oldukça fazla imkanı bulunmaktadır. Bu bazen 6 ay ödemesiz kredi bazen ise hibe kredi olarak karşınıza çıkabilir. En güvenli yol sizlere açıklamış olduğum 3 bankadan güncel teşvik kredileri ile ilgili kampanyaları inceleyerek size en uygun olanına başvurmaktır.

Devlet Bankası Batar Mı, Batarsa Parama Ne Olur?

Gelelim can alıcı noktaya bir devlet bankası batarsa ne olur? Bu soruya cevap veremden önce devlet bankası batar mı, bunu sorgulamak gerekir. Arkadaşlar bir devlet bankası çok düşük bir ihtimal de olsa batabilir ama dediğim gibi bu çok küçük bir ihtimaldir. Çünkü sonuçta bu bankaların arkasında devlet bulunmaktadır.

Diyelim ki yüklü bir paranızın olduğu devlet bankası battı ne olacak;

Devlet bankası batarsa bilmelisiniz ki paranızın son kuruşuna kadar geri alabilirsiniz. Çünkü Devlet garantisi hiç bir şeyin üstünde değildir. Batan bankadaki tüm hesaplar toplanır ve paralar belirlenir belirli kaideler ve hususlar tamamlandıktan sonra herkese ödemeleri yapılır.

Burada özel bankalar batarsa ne olur onunla da alakalı küçük bir not vererek yazımı tamamlamak istiyorum. Eğer özel bir bankada paranız var ise ve banka batarsa ne olur ? Burada yapılacak işlem biraz farklıdır;

Özel bankaların batması durumunda paranızın belli bir miktarı size devlet tarafından ödenir. Fakat bunun bir sınırlandırması bulunmaktadır. Örnekle açıklamam gerekirse özel bir bankada 90.000 TL paranız var ve bu özel banka battı. Devlet size bu paranın tamamını ödeyecektir. Fakat yine bir özel bankada 300.000 TL' niz var ise devlet size bu paranızın ancak 150.000 TL'sini ödeyecektir. Çünkü devlet özel bankaların batması durumunda ödeyeceği maximum kota 150.000 TL olarak belirlenmiştir.

Sanırım devlet bankaları hangisi ve bu bankalar ne iş yapar detayları nelerdir sizlere aktarmaya çalıştım. Sorularınızı alttaki yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Hoşçakalın.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git