Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
İş Bankası Günlük Kazandıran Hesap (24 Saatte Gelir Hesapta)
İş Bankası Günlük Kazandıran Hesap (24 Saatte Gelir Hesapta)
Parasına para kazandırmak isteyenler için İş bankası günlük kazandıran hesap nedir bu hesabın özellikleri nelerdir ve hesap açmak istersek  ne...
İş Bankası Telefon Numarası Değiştirme (4 YÖNTEM)
İş Bankası Telefon Numarası Değiştirme (4 YÖNTEM)
İş Bankası müşterileri için bankaya kayıtlı telefon numarası değiştirme ve güncelleme işlemlerinizi nasıl ve kolay yapabilirsiniz, bunun için 4 farklı...
Anasayfa > Banka > Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Nasıl Yapılıyor?

Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Nasıl Yapılıyor?

cepbank nasıl yapılır

Cebe havale yani Cepbank nedir ve nasıl yapılır tüm detayları ile anlatacağım sizlere. Bankacılık sisteminin teknoloji ile bütünleşmesi ve işlemlerin uygulama yöntemlerinin daha fazla pratikleşmesi, tüketicilere oldukça fazla konfor sağlamaktadır. Eskiden para transferleri 1 ila 3 gün arasında sürebilmekteydi ve sadece banka şubelerinden yapılmaktaydı. Ama son yıllarda gelişen internet teknolojisi sayesinde, tüm işlemler şubesiz ve ışık hızında yapılmaya başlandı. Bu yeniliklerden biri de hiç şüphesiz Cepbank seçeneğidir. Cebe havale nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce, Cepbank – cebe havale – işlemini kısaca tanımlayalım ve bankaların bu işlem için belirlediği bazı kurallardan bahsedelim.

Cebe Havale Nedir?

Cep bank, diğer adı ile cebe havale, adından da anlaşıldığı üzere hesap numarasına gerek olmadan direkt cep telefonu numarasına gönderilebilen para transferidir. Alıcının cep telefonu ve TC kimlik numarası ile yapılabilen bu işlem, şu an neredeyse tüm bireysel bankalar tarafından sağlanmaktadır.

Yanlış hatırlamıyorsam bu uygulamanın mucidi Garanti Bankası idi. Garanti Cepbank uygulamasından sonra, diğer tüm bankalar da bu hizmeti vermeye başladılar. Cebe havale çekim işleri, bankanın tüm ATM’ lerinden yapılabilmektedir. Alıcı, cep telefonuna gelen para çekim şifresini kullanarak, TC numarasını, para tutarını ve alıcı ismini ATM’de ilgili alanlara girerek, nakit olarak para çekimi yapabilmektedir.

Cebe Havale Yöntemi CEPBank Nasıl Yapılır?

Bunu basit bir örnek ile açıklamak istiyorum. X bankadaki hesabınızdan cebe havale yapabilirsiniz. Bunun için 3 farklı seçeneğiniz var; internet bankacılığı, mobil uygulama ve bankanın müşteri hizmetleri. Bu kanallardan cebe havale yapabilirsiniz. Mobil uygulamayı ele alarak, cebe havale nasıl yapılır sorusunu örnekleyerek yanıtlayalım;

 • Para transferleri bölümüne girin,
 • Cep Bank transfer seçeneğini seçin,
 • Cebe havale yapmak istediğiniz alıcının cep telefonu ve TC kimlik bilgilerini yazarak, transfer etmek istediğiniz tutarı yazın,
 • Transfer miktarını, bankanın belirlediği günlük işlem limitlerine göre girmeniz önemlidir,
 • Transfer işlemi tamamlandıktan bir süre sonra, sistem size bir kod üretecek. Bu kod aynı zamanda alıcının cep telefonuna kısa mesaj olarak gidecek,
 • Alıcı, aynı bankanın her hangi bir ATM’sinden kartsız işlem menüsünden gönderilen parayı bu bilgiler ile çekebilecek.
 • Bazı bankalarda işlem limitleri vardır. Mesai saatleri içinde işlem yapılmasına izin veren bankalar olabilmektedir ve günlük para transferi limitleri vardır. Bu limitleri, müşteri hizmetlerini arayarak güncelleyebilirsiniz.

Cebe Gelen Havale ATM’den Nasıl Çekilir?

Cepbank hemen geçer mi diyenlere şunu söylemeliyim ki dakikalar içinde ulaşacaktır. Size gelen Cepbank – cebe havale transferini nakit olarak çekebilmeniz için, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir;

 • İlgili bankanın her hangi bir ATM’sinden, cebe havale çekim işlemini yapabilirsiniz.
 • ATM’de kartsız işlem seçeneğine girin. Eğer bu seçenek yok ise, direkt giriş düğmesine tıklayın,
 • Para Çekme düğmesine basarak, cebe gelen transfer seçeneğini seçin,
 • Alıcı telefon numarası, TC kimlik numarası, gönderen telefon numarası ve gelen transfer tutarını yazın
 • Cep telefonunuza gelen ya da alıcının size ilettiği para çekim kodunu girerek işlemi tamamlayın
 • Paranızı ATM’den nakit olarak çekebilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar, genel olarak her bankada aşağı yukarı aynıdır. Belki menü seçeneklerinde veya işlem isimlerinde ufak tefek farklılıklar olabilir. Zaten ATM başına gittiğinizde, ATM sistemi sizi yapmanız gereken işlemler için yönlendirecektir. Adımları takip ederek, işlemi tamamlayabilir ve paranızı anında çekebilirsiniz.

Para çekme aşamasında sorun yaşarsanız, alıcıya ulaşın ve işlemi kontrol etmesini belirtin. Çünkü bu işlem sadece gönderici tarafından düzenlenebilir. Bankanın müşteri hizmetlerine ulaşmak gerekiyorsa, bunu sadece gönderici yapabilmektedir. Para çekimi sadece Türk Lirası olarak yapılabilir. Döviz çekimleri şu an için yapılamamaktadır.

Başka Bankaya Cepbank Nasıl Yapılır?

Her ne kadar Başka Bankaya Cepbank Nasıl Yapılır sorusu, arama motorlarında sıkça aransa da, maalesef bu soruya olumsuz yanıt vereceğiz. Çünkü şu an için hiçbir bankada Cep bank EFT uygulaması bulunmamaktadır. Sadece işlem yaptığınız bankanın ATM’lerinden cebe havale ile gelen paralar çekilebilir. Yani X bankasından Y bankasının ATM’sine para transferi yapamazsınız.

X bankasından cebe havale yaptıysanız, alıcının ödemeyi yine X bankasının bir ATM’sinden çekmesi gerekmektedir. Belki yakın bir zamanda bu özellik aktif edilebilir. Çünkü bunca ileri teknolojinin kullanıldığı bankacılık sisteminde, bu eksikliğin kısa süre içinde giderileceğini düşünüyoruz. İleriki dönemlerde böyle bir uygulama başlarsa, yine bu sayfadan sizlere bilgi vereceğiz.

Cepbank Para Transferi İptali Nasıl Yapılır?

Sadece Cepbank iptali için değil, farklı bankaya para transferi ( EFT) işleminde de aynı prosedür uygulanır. Cebe havale transferlerinde alıcı parayı çekmeden, mobil şube – internet şube ya da müşteri hizmetlerini arayarak bu işlemi iptal ettirmeniz mümkündür.

EFT işlemlerinde ise gönderilen tutar karşı hesaba ulaşmadan iptal edilebilmektedir. Alıcı, gönderilen tutarı çektikten sonra kesinlikle işlemin iptal edilmesi mümkün değildir. İşlem tamamlanmadan önce iptal etme şansına sahipsiniz. Ayrıca 7 gün içinde gönderilen para, alıcı tarafından çekilmez ise otomatik olarak iptal olup hesaba geri gelmektedir. Bazı bankalarda bu süre 3 gün ile sınırlıdır. Ama işlemin aktiflik süresi yaklaşık 1 haftadır.

Cepbank Limitleri Ne Kadar?

Arada küçük farklılıklar olsa da, bankaların cebe havale limitleri 2020 yılında neredeyse aynıdır. Aşağıda sizin için güncel bir tablo hazırladık. Bu işlem limitleri direkt olarak bankaların web sitelerinden derlenmiştir. En sık kullanılan birkaç bankanın işlem limitlerini paylaşıyoruz. Diğer bankaların da işlem limitleri hemen hemen aynı olduğu için, hepsine yer vermek istemedik;

 • Garanti BBVA cebe havale günlük limiti 500 liradır. Günde maksimum 2 işlem yapılabilir. Haftalık 1000 TL ve aylık 1500 TL işlem limitleri vardır. Aylık işlem limitiniz 6’dır.
 • Akbank cebe havale günlük limiti 1000 liradır. Günlük işlem limiti 2 olup, haftalık cep bank transfer limiti 2000 liradır ve ayda en fazla 4 defa bu işlemi yapabilirsiniz. Aylık toplam işlem limiti 3000 TL olarak belirlenmiştir.
 • QNB Finansbank cep bank günlük limiti 500 TL olup, günde sadece 2 işleme izin verilmektedir. Haftalık 1000, aylık 1500 TL limitlere sahip olan cebe havale yöntemini ayda 6 kez kullanabilirsiniz.
 • Yapı Kredi bankası cebe havale limiti de hemen hemen aynıdır. Günlük 500 TL ( 2 işlem limiti ), haftalık 1000 TL ve aylık 1500 TL olarak belirlenmiştir. Ay içinde en fazla 6 defa cep bank kullanabilirsiniz.

Müşteri bazında cebe havale limitlerinin maksimum limitleri vardır. Bu limitler olağanüstü durumlarda azaltılabilir veya artırılabilir. Limit artırma işlemleri için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Belirlenen üst limitler, cep bank havale için genellikle güncellenmiyor, bilginiz olsun. Standart para transferi limitlerinizi artırabilirsiniz ama cep bank limitlerini yükseltmeniz çok zordur. Bazı bankalarda bu her müşteri için aynıdır.

Bu arada dip not olarak hemen bir uyarıda bulunalım.

Cep bank işlemlerini illegal aktivitelerde kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bankalar son zamanlarda oldukça sıkı önlemler almaya başladılar ve sıkça yapılan cebe havale işlemleri mercek altına alınmaya başlandı.

Bu sebepten dolayı son zamanlarda tüketicilerden hesabının kapandığına dair çok sayıda şikâyetler duymaya başladık. Bahis başta olmak üzere diğer yasa dışı işlemlerde kullanmayın cebe havale aldığınız kişilerin güvenilir olduklarından emin olun.

Cepbank İle Para Göndermek Güvenli Mi?

Cepbank ile para göndermek elbette güvenli bir işlemdir. Bunun sebebi elektronik ortamda gönderilen bu havale parasını çekmek için karşı tarafın telefonuna SMS mesajı gittiğinden dolayı başkasının bu numarayı öğrenme ve bilme şansı yoktur. Ancak bu şifre girilerek para çekilebileceğinden dolayı cepbank ile cep telefonuna para gönderme güvenli bir transfer işlemidir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git