Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi kartı hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı özellikle covid 19 pandemi zamanında daha çok işe yarar oldu, bu kullanımla beraber...
Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?
Garanti Bonus Kredi Kartı Limit Yükseltme Nasıl Yapılır?
Kredi kartları için belirlenen kullanım limitleri, son yıllarda artık tek bir merkezden kontrol edilmeye başlandı. Eskiden limit artırma süreci ve...
Anasayfa > Kredi Kartı > Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar (% 80 Limit)

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar (% 80 Limit)

teminatlı kredi kartı

Bankalar, bireylere para vererek para kazanıyor gibi görünmesine rağmen yapısı gereği aslında ‘güven’ alıp satarlar.  Ticaret güven ile yürür. Sizin bankalara güvenmeniz bankaların maddi yönden kârını artırır. Aynı zamanda bankaların müşterilerine güvenmesi ise işlerin sürekliliğini sağlar. Özünde bütün kredi sistemi güvene dayalıdır. Bu nedenle, bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar hangileri diye merak eden bireyin öncelikle teminatın kelime anlamına odaklanması daha doğru olabilir. Teminat, sözlük karşılığı olarak ‘güvence’ anlamına gelmektedir. Bakın, konunun nasıl da güvene geldiğini gördünüz değil mi?  

Ticaretin özü, güven esasıdır. Ticari bankaların da varlık sebebi güveni yöneterek ve güveni yönlendirerek kâr sağlamaktır.  Bir bireyin de bankaya para yatırması aynı nedenle gerçekleşir. Mevduat faizi almak için bankaya para yatıran bir insan, güvendiği için parasını bankada bırakır.

Aynı durum bankaların güven alıp satması ile eşdeğerdir. Çünkü, bankalar da güven karşılığında para verirler. Bankalar güven karşılığında para verdiklerine göre, neredeyse bütün ticari bankalar teminat karşılığında bloke teminatı ile kredi kartı verir. Bu noktada da teminatınızın maddi değeri ve daha doğru tabirle likiditesi önemli bir rol oynar 

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Ne Demektir?

Bloke teminatlı kredi kartı nedir, aslında bütün sistem, “güven” üzerine kuruludur. Bir fabrikada yapılan üretimden bir bankada verilen hizmete kadar hepsi güvence ile yürür. Bu nedenle, bankalar öncelikle sizden mevduat hesabınızı açtırmanızı isteyecekler. Eğer blokeli kredi kartı almak istiyorsanız öncelikle kredi kartınızı almak istediğiniz bankada mevduat hesabı açtırmalısınız.

Bu işlem bankanın sizi tanımasını ve tanımlamasını sağlayacaktır. Sonrasında ise hesabınıza bir miktar para yatırarak o miktara bloke koydurmanız gerekecektir. İşlemi tamamladıktan bu limite istinaden size belli bir oranda limiti olan kredi kartı tanımlanacaktır. Genellikle bu oran bloke koyulan tutarın % 70 gibi olacaktır. 

Blokeli kredi kartı veya bloke teminatlı kredi kartı almanız sizin banka gözünde yeniden kredi notunuzun oluşmasını sağlayacaktır. İşlemlerinizi düzenli yürütüp ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde gün geçtikçe kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuz yükselip iyi bir profile eriştiğinizde blokenizi kaldırma imkanına ve kredi limitinizi blokesiz biçimde arttırmanızın önünde bir engel kalmayacaktır.

Neden Bloke Teminatlı Kredi Kartı İhtiyacı Duyulur?

Teminatlı kredi kartı veren bankaları incelediğinize göre kredi notunuz pek parlak görünmüyor olabilir. Hatta bankaların en riskli bulduğu grup içerisinde olabilirsiniz. Ancak asla dert etmeyin. Siz düzenli olup düzenli harcama ve düzenli ödeme alışkanlıkları geliştirdiğiniz sürece her şey düzelebilir. 

Bazı bankalar, muhteşem profilde müşterilerle çalışmak isterken bazıları ise daha yüksek faizle olmak koşuluyla daha kötü kredi notu olan müşterilere kredi vermeye meyilli olmaktadır. Bloke teminatlı kredi kartının istenmesi aslında bir tercih değil mecburiyettir.

Bunun sebebi zamanında bankalar ile olan alışverişin düzenli olmaması ve kredi notunuzun düşük olması sebebi ile normal yollardan kredi kartı başvurusu yapamamanızdan dolayıdır. Çünkün bankalar düşük kredi skoru sahibi kişilere kredi kartı vermezler. Bu yüzden bu sıkıntıyı yaşayan bireyler bloke teminatlı kredi kartlarına yönelirler.

Blokeli Kredi Kartı Nasıl Alınır ve Başvuru Nasıl Yapılır?

Bloke teminatlı kredi kartı almak istiyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken diğer kredi kartı başvuruları gibi internetten ve mobil bankacılık üzerinden başvuru yapamazsınız. Bu tarz bloke işlemleri bankaların fiziki şubelerinden yapılmaktadır. Ayrıca sizin nakitiniz olsa dahi blokeli kart alabilmeniz için bazı şartları taşıyor olmanız gereklidir.

Banka müşteri temsilcisi sizden belli başlı belgeler isteyecektir, ayrıca başvuru yapacağınız bankada bir vadesiz hesabınız yoksa vadesiz hesapta açmanız bu şartların arasında yer alır. Bu şartlardan ve gerekli belgelerden hemen yazımın devamında bahsedeceğim. Ama blokeli kredi kartı almak için ve başvuru yapmak için ilgili bankaya gitmenizin mutlaka gerektiğini tekrar hatırlatmamda fayda var. Bakalım bu şartlar neler?

Nakit Blokeli Kredi Kartı Almak İçin İstenilen Şartlar ve Belgeler Nelerdir?

Bu şartları sıralamadan önce her bankanın işleyiş tarzının aynı olmadığını belirtmek isterim ama genel prosüdür hemen hemen aynıdır.

  • Öncelikle ilgili banka şubesine gidilerek teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunmak istediğinizi belirtmelisiniz.
  • İlgili müşteri temsilcisi bankada vadesiz bir hesabınız olup olmadığını kontrol edecek ve olmaması durumunda sizden kimlik bilgilerinizi ve bazı özel bilgilerinizi alarak bir vadesiz hesap açacaktır. Eğer bankanız İş Bankası ise günlük kazandıran hesap başlıklı yazımızı okuyarak hesabınızı açtırmanızda fayda var.
  • Daha sonra sizin ne kadar bir limite sahip bir kredi kartı istediğinizi öğrenecek ve daha sonra bunun için bloke için yatırmanız gereken tutarı size iletecektir.
  • 10.000 TL bir kredi kartı limiti istiyor iseniz açılan banka hesabınıza en az 8.000 TL para yatırmanız istenecektir. ( Tutar değişkenlik gösterebilir.)
  • Yine banka bu işlemlerin yanında SGK belgenizi ve gelir belgenizi isteyebilir.

Tüm istenilen bilgileri ve evrakları tamamladığınızda başvurunuz kabul edilecek. Teminatlı kredi kartı başvrunuzun sonucu SMS ile tarafınıza bildirilecektir. Bazı bankalar anında başvuru sonucu vererek teminatlı kredi kartınızı şubelerden teslim edebilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı  Veren Bankalar Hangileri?

Piyasada sıkça adı geçen güçlü bankaların daha seçici olduğunu söylemekle birlikte bankalar arasında kıyaslama yapmanın oldukça zor olacağını belirtmeliyiz. Çünkü, her bireyin içinde bulunduğu koşullar farklı olduğu için ve her bireyin doğası farklı olduğu için öncelikle sizin nasıl bir profiliniz olduğunu bilmemiz gerekebilir.

Bu noktada da bankaların blokeli kredi kartı verme sebeplerini görmüş oluyoruz. Bir arkadaşınıza borç verme isteği duyarken bir başka arkadaşınıza asla borç vermem diyebileceğinizi biliyorsunuz. Aslında kredi üzerine olan bütün konuları aynı arkadaşlarınız örneği ile incelenebilir.

Bütün tanıdıklarınıza borç verir misiniz? Yoksa birilerine asla vermem derken birilerine ise kesinlikle veririm mi diyorsunuz? İşte siz de bir nevi kredi notu uygulamış oluyorsunuz. Kredibilitesi yüksek arkadaşlarınıza rahatlıkla kredi kartı vermek isterken kredi sicili kötü olanlara ise kredi kartı vermeme yönünde tutum sergiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Şubeden Başvuru Kart Çeşitleri
Kuveyt Türk Katılım Bankası Şubeden Başvuru Nakit Yönetimli Kartlar
QNB Finansbank Şubeden Başvuru Kredi Kartı Seçenekleri
Garanti Bankası Şubeden Başvuru Seçebileceğiniz Kartlar
Akbank Şubeden Başvuru Kart Özellikleri

bankalar arasında özellikle Kuveyt Türk teminatlı kredi kartı veren bankaların en öne çıkanlarından olarak görünüyor. Bunu TEB ve dönem dönem Ziraat Bankası izleyebiliyor. Şimdi bu bankaların çağrı merkezlerini arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Buna ek olarak şubelere giderek bilgi alabilirsiniz. 

Teminatlı Kullanılan Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Teminatlı olarak kullanmış olduğunuz bi kredi kartının blokesini kaldırmak istiyorsanız. Bu durumda size yardımcı olacak tek mercii bankanızın müşteri hizmetleridir. Bu durumda ya kredi kartınız iptal olacaktır, yada banka tarafından uygun görülmesi halinde size artık bloke gerektirmeyen düşük limitli normal bir kredi kartı tanımlanacaktır.

Tabi bu blokenin kaldırılması için kredi kartınıza herhangi bir borcunuzun olmaması gerekir. Peki ya borcumuz varsa işte o zaman bloke kaldırılmayacaktır. Ancak borcunuzu ödemenize istinaden kartınızdaki bloke kaldırılacaktır.

Peki, para karşılığı blokeli kredi kartımızı kullanıyoruz ama bu durumun avantajları ve dezavantajları nelerdir borcumuzu ödemezsek ne olur? Birde o durumları inceleyelim…

Blokeli Kredi Kartı Kullanmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Tabi normal şartlarda kullanılan bir kredi kartı yerine bloke teminatlı bir kredi kartı kullanmanın bazı avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Öncelikle bizim için poiztif olan yönlenrinden bahsedecek olursak, hiç bir bankadan kredi kartı alamaz durumdayken bir kredi kartı kullanma şansımız oluyor, kötü görünen kredi notu durumumuzu bu  kart ile daha yükseltme durumuna sahip oluruz ve bir kredi kartından beklenen herşeyi yapmış oluruz.

Eksi yani negatif yönlerinden bahsedecek olursak elimizde hazır kullanacağımız bir nakit tutarı bankaya rehin vermek zorundayız üstelik % 20 lik bir kısmı tamanen blokeli ve kart limitimize bile dahil değil, diğer eksi bir yanı ise ne kadar para yatırabilirsek okadar oradan limitimizin olabileceğidir.

Teminatlı Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Zaten teminatlı yani blokeli olarak bu kartın size verilmesindeki asıl amaç kart borcunuzu ödemediğinizde bankanın kendini güvene alması demektir. Blokeli olan kredi kartınızdan harcama yaparak borcunuzu ödemezseniz, borç tutarınız blokeli paranızdan otomatik olarak kesilecek ve kart borcunuz ödenecektir.

Buna istinaden blokeli olarak yatırmış olduğunuz para miktarı düşeceğinden limitinizde otomatikman düşecektir. Bu sürecin süreklilik alması halinde banka tüm borcu tahsil ederek kredi kartınızı iptal edecektir. Bu yüzden ister blokeli olsun ister normal bir kredi kartı bankalara olan tüm borçlarınızı düzenli olarak ödemelisiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git