Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Bankalar Fiziki Gerçek Altın Bozar Mı? (ÇEYREK CUMHURİYET)
Bankalar Fiziki Gerçek Altın Bozar Mı? (ÇEYREK CUMHURİYET)
Herkesin sormuş olduğu soru olan bankalar altın bozar mı yada bankalar gerçek yani fiziki altın bozar mı alır, mı gibi...
Anasayfa > Yatırım > Bitcoin Nedir Diyenlere A’dan Z’ye Detaylı Bilgi Rehberi (BTC-ETH)

Bitcoin Nedir Diyenlere A’dan Z’ye Detaylı Bilgi Rehberi (BTC-ETH)

btc ne demek

Son zamanlardaki BTC çılgınlığı artarak kendinden bahsettirmeye devam ediyor. İlk kez duyanlar Bitcoin nedir nasıl alınır bu sistem nasıl çalışır gibi bir dizi soruyu peşi peşine soruyorlar fakat çokta fazla detaylı bilgiye erişemiyorlar. Bende bu yüzden Bitcoin (BTC) nedir, nasıl ortaya çıkmıştır ve bu kripto paraya dair tüm bilinmeyen ve merak edilenleri detaylı bir şekilde anlatacağım.

Öncelikle Bitcoin sahibi kim veya patron kim desek daha doğru olacak en çok merak edilen husus bu Bitcoin kimin, kim çıkardı sizde merak etmiş olmalısınız. Şimdi hemen merakınızı gidermek için yazımın detaylarına geçiyorum.

Bitcoin Nedir, Kim Çıkarmıştır?

2008 krizinden sonra Satoshi Nakamato adlı bir adam, uçtan uca bir elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin hakkında teknik bir makale yayınladı. Böylece Bitcoin, merkezi olmayan üçüncü dereceden kurcalamaya dayanıklı bir kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık bir ağ olarak kullanıldı. Bundan sonra Bitcoin, ilk başarılı kripto para birimi olarak “1. Nesil Blok Zinciri” seçildi.

Merkezi olmayan yapısı sayesinde günümüz finansal sistemlerine göre çok kısa sürede yükselmiştir. Bitcoin ağına gelen işlemleri takip etmek mümkün ancak işlemi kimin yaptığını bulmak imkansız. Bitcoin blockchain ağında onaylanan işlemler, zincirin yapısı nedeniyle geri alınamaz ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlenemediğinden veya kontrol edilemediğinden, bitcoin’in değeri sıfırdan binlerce dolara yükseldi. Bitcoin yükselişinin ardından birçok başka kripto para birimi ortaya çıktı. Bu para birimlerine “alternatif madeni para” veya “alt madeni para” denir. Alternatif kripto para birimleri oluşturma sürecinde, çeşitli noktalarda çeşitli işlevlerde rekabet avantajı kullanılmış ve yeni pazar türleri ortaya çıkmıştır. Bu tür farklılıkların örnekleri, üretilebilecek maksimum miktar, algoritmalar ve blok zinciri alt türleridir (özel / paylaşılan, onaylanmış / yetkisiz anlaşma).

Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum bitcoin miktarı 21 milyondur. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese aktarım sağlar ve blok oluşturma süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresi, kullanıcının platformdaki kimliğidir. İşlemi yapan kişi ile ilişkilendirilemez ve bu adreslerin anahtarlarının kaybolması durumunda adres üzerinde hak iddia edemezler.

Bitcoin Kaynağı Nedir, Nasıl Üretilir?

Bitcoin’in eyalet veya merkez bankalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Geleneksel madeni paralar gibi, altın gibi değerli metaller yoktur. Gerçek basılı parasal değer değil. Bitcoin, tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematiksel bir formüle sahip bir sistemdir. Bu matematiksel formül herkese açıktır ve bu sisteme herkes katılabilir. Bitcoin madencilik sistemine dahil olan tüm bireyler, sistemin güvenliğini içerir.

Bitcoin Madenciliği Ne Demek?

Bitcoin üretim ve blockchain sistemlerinin sürekliliği ve güvenliği için gerekli bir sistemdir. Başından beri çeşitli cihazlarla yapılan madencilik, rekabet ortamı arttıkça bu alanda daha fazla gelir getirecek yenilikleri sürekli olarak yönlendirmiştir.

Madencilik, şifreleme kodlarının şifresini çözerek sisteme yeni blokların eklenmesidir. Şifre çözme, bilgisayarınızın işlemci kapasitesine ve şifre uzunluğuna bağlıdır. Madenciler, şifre çözme yoluyla oluşturulan bloklar aracılığıyla bitcoin ile ödüllendirilir.

Madencilerin sayısını artırarak ve sistemin sadece 10 dakika içinde blok oluşturmasına izin vererek, madencilik kar elde etmek için zor bir durumda. Ek olarak, bitcoin sayısının sınırlandırılması, madenciliği olumsuz yönde etkileyen bir faktör olmasına rağmen, bitcoin para birimlerinin enflasyonunu önler.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Artar veya Azalır?

Dolaşımdaki bitcoin sayısı sınırlı olduğu için Bitcoin fiyatları sadece arz-talep ilişkisine göre değişiyor.Arz-talep dengesi, belirli bir ürünün fiyatı hakkında alıcı ile satıcı arasında karşılıklı bir karardır.

Bitcoin fiyatını belirleyen faktörler, insanların bitcoin satın almaya başlaması (dolaşımdaki bitcoin miktarı sınırlı olduğu için), değerinin artmaya başlaması ve satmaya başladıklarında değerlerinin düşmeye başlamasıdır.

Bitcoin Güvenilir Mi, Kripto Paralara Yatırım Yapılır Mı?

Bitcoin belirli bir protokole bağlı olduğundan, tüm işlemler baştan sona şifrelenir. Şifreli zincirdeki tüm işlemler kaydedilir. Sistemde cüzdan bilgilerinin kaybolması veya bilgisayar korsanlığı gibi kullanıcı hataları dışında herhangi bir güvenlik açığı bulunmamaktadır.

Bitcoin değerinin çifte satışını engelleyen bir sistem sayesinde bilginiz olmadan ya da hileli transfer yapılmasına izin verilmez.Belirli bir merkezin olmaması ve tüm işlemlerin başka bir bilgisayarda onaylanması gerektiği gerçeği Bitcoin sistemini güvenli kılmaktadır.

Bitcoin İle Ödeme Yapılır Mı?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu parayı kişiden kişiye, yani adresten adrese transfer etmektir. Bu yöntem, bazı akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla uygulanabilir. Ancak, sadece bu amaç için tasarlanmış ticari uygulamalar vardır. Bu uygulamalar QR kodlarının okunmasına dayanmaktadır.

Bitcoin Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bildiğiniz gibi her yatırım aracının kendi doğasında bir riski veya avantajı bulunmaktadır. Avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da vardır. Peki, BTC bitcoin alacak ise öncelikle bu yatırım aracının ne gibi avantajları ve dezavantajları bulunuyor bilmemiz gerekiyor işte o artı ve eksileri şimdi sizlerle paylaşacağım.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Çeşitli risklere ek olarak, bitcoin kullanmanın birçok faydası vardır. Başlıca avantajları düşük enflasyon ve çöküş riski, basit, güvenilir ve izlenemez * (anonim). Para transferlerinin geleneksel yöntemlere göre daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in önemli bir avantajıdır.

Cüzdanınıza eriştiğiniz her yerden milyonlarca liralık Beatty Coin’e ulaşabilirsiniz. Bu kadar parayı nakit veya başka bir şekilde taşımanın kolay bir yolu yoktur. Yapılan işlemler ve hesap bakiyelerinizin şahıslar / şahıslar veya devletler ve bankalar tarafından bilinmemesi ve kontrol edilmemesi de çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Takip edilememek bazı durumlarda fayda sağlar, ancak sakıncalar yarattığı durumlarda mevcuttur. Yasadışı ürünlerin işlemlerde kullanılmasına ve kara para aklama amacıyla kullanılmasına izin verir. Sistemin diğer dezavantajlarından biri de bu teknolojide uzmanlaşan insan sayısının az olması, kayıp riski ve kullanabileceğiniz sınırlı sayıda platform olmasıdır.

Altcoin Kavramı Nedir, Altcoinler Ne İşe Yarar?

Bitcoin’e alternatif olarak oluşturulan bir kripto para birimidir. Bitcoin ilk nesil kripto para birimi olduğu için rekabet şiddetli, ancak altcoinler Bitcoin’den daha az popüler. Alternatif paralarda, Bitcoin’de yaygın olarak kullanılan SHA-256 algoritması veya Scrypt algoritması kullanılır. Bunun dışında X11, X13, X15, NIST5 gibi diğer algoritmalara sahip altcoinler de var. İlk altcoin Namecoin’dir.

Güncel En Çok İşlem Gören Altcoinler Hangileri?

Dijital para birimi altın ve gümüş bitcoin, gümüş ve hafif madeni paradır ve petrol Ethereum’dur.

Ethereum;

Yazılım geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturması için bir platformdur. Bitcoin’den sonra en büyük piyasa büyüklüğüne sahip kripto para birimidir. ICO’lar söz konusu olduğunda, yani borsayı açmadan önce rezerv talebi toplayan madeni paralar, bağışlar ve talepler çoğunlukla Ethereum tarafından kabul edilir.

Litecoin; Transfer süreci Bitcoin’den daha hızlıdır.

Ripple; bir ödeme ağı ve kripto para biriminin bir çeşididir. Her işlem 4 saniye sürer. Bu işlem Ethereum’da 2 dakikadan fazla, Bitcoin’de 1 saatten fazla ve geleneksel işlemlerde günler sürer. Ek olarak, Ripple dakikada 1500 işlemi işleyebilir.

Polkadot; Polkadot ölçeklenebilirdir ve çeşitli blok zincirlerinin değer dahil güven olmadan mesaj iletmesine izin verir. Heterojen, çok zincirli ve özel bir teknoloji platformudur. Birden fazla özel blok zincirini tek bir birleşik ağa bağlayan yeni nesil bir blok zinciri protokolü olarak adlandırılabilir.

Cardano (ADA); Cardano ADA, kripto para göndermek ve almak için kullanılabilen ADA şifreleme sistemine sahip bir platformdur. Bu kripto para birimi, paranın geleceğini temsil eder ve kriptografi ile güvence altına alınmış hızlı ve doğrudan transferler sağlar.

Chainlink (LINK); Chainlink, gerçek uygulamalara, verilere ve API’lere bağlanabilen merkezi olmayan bir blok zinciri Oracle (uzman) platformudur. Chainlink, başlangıçta SmartContract olarak adlandırıldı ve blockchain ile eski sistemler arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlıyor.

Zincir işlemenin, bir hizmet seviyesi sözleşmesinde (SLA) belirtilen parametrelere sahip akıllı bir sözleşmesi vardır. Kurcalamayı önlemek için Oracle, verileri toplar, doğrular, blok zincirinde saklar ve LINK aracılığıyla Chainlink’in yerel Ethereum tokenini ödüllendirir En önemlisi, bu veriler akıllı sözleşmeler için kullanılabilir.

Ethereum Nedir?

En basit haliyle, Ethereum blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan bir platformdur. Kurucu Vitalik Buterin’dir. ICO’lar söz konusu olduğunda, yani borsayı açmadan önce rezerv talebi toplayan madeni paralar, bağışlar ve talepler çoğunlukla Ethereum tarafından kabul edilir.

Ethereum ve Bitcoin’in İlişkisi ve Farkı Nedir?

Ethereum ayrıca Bitcoin gibi merkezi olmayan bir blockchain platformudur. İkisi arasındaki temel fark, kullanıcının yetenekleri ve kullanım amacıdır.

  • Bitcoin; Dağıtılmış, anonim ve şeffaf. Ethereum’un en önemli özelliği akıllı sözleşme sistemidir.
  • Bitcoin platformunda blok oluşturma süresi 10 dakikadır, ancak Ethereum’da her 15 saniyede bir blok oluşturulur. Bu nedenle işlem onay süreci Ethereum platformunda daha hızlıdır.
  • Bitcoin madenciliği işlemci performansına bağlıdır ancak Ethereum madenciliğinde ASIC ve CPU yerine GPU adı verilen bir sistem sayesinde üreticiler arasında denge sağlanır.

Sanırım aralarındaki farkları şimdi daha iyi anladık.

Akıllı Sözleşme Ne Anlama Gelir?

Akıllı sözleşmeler, komut dosyası kodu içeren dosyalardır. Bu nedenle Ethereum’a programlanabilir para da deniyor. Koşul karşılandığında, belirli bir işlem otomatik olarak gerçekleşir.

Bitcoin transfer ettiğiniz kişi sizi tanıyorsa ve bitcoin adresinizi biliyorsa, transfer ortakları arasındaki transferi takip edebilirsiniz.

BTC ve Altcoin Alabileceğim İnternet Siteleri Hangileri?

Size bazı sitelerden bahsedeceğim fakat bunu kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olarak algılamayın ve bu konularda fazla tecrübeniz yok ise büyük miktarlarda para kaybedebilirsiniz. Herkes tarafından bilinen bu siteler şu şekilde sıralanabilir.

aslında çok daha fazla var ama hali hazırda en çok bilinen Bitcoin satan internet sitelerini bu şekilde sıralayabiliriz.

Bonus! Size birde çok güzel anlatımlı bir video ekleyerek yazımı sonlandırmak istedim.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git