Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Adıma Kredi Çekilmiş Olabilir Mi Şüpheleniyorum? (Sorgulama)
Adıma Kredi Çekilmiş Olabilir Mi Şüpheleniyorum? (Sorgulama)
Adıma kredi çekilmiş mi diye merak mı ediyorsunuz? Aslına bakarsanız bu oldukça önemli bir konudur. Son dönemlerde öyle çok dolandırıcılık...
Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Listesi (Engelsiz Kredi)
Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Listesi (Engelsiz Kredi)
Sizlere bu yazımda engelli maaşı alanlar kredi çekebilir mi, yada engelli maaşına kredi veren bankalar var mı diye soranlar ve...
Anasayfa > Kredi > Başkası Adına Kredi Çektim Ödeme Yapmıyor, Ne Yapabilirim?

Başkası Adına Kredi Çektim Ödeme Yapmıyor, Ne Yapabilirim?

başkası adına kredi çektim

Başkasına yakılarıma, dostuma veya arkadaşıma kredi çektim kefil oldum ama borcunu ödemiyor diyorsanız bu yazımız tam sizin gibi dost kazığı yiyenler için hazırlanmıştır. Bazen eş dost arkadaşlarımız bankalardaki kredi puanı düşük olduğu için kredi alamaz ve bizlere, benim adıma kredi çeker misin, diyerek bizi sıkıştırırlar. Peki, başkasının adına kredi çekmek ne kadar doğru yasal mı veyahutta borcunu ödemesse ne olur? Hiç düşündünüz mü?

Eğer düşünmeden böyle bir maceraya atıldıysanız işte size bir rehber neler yapmalısınız, neden bu duruma düştünüz ve bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz, tek tek anlatacağım. Bu makaleyi okuduktan sonra çok sıkıştım kredi çekemiyorum acil para lazım diyen hiçbir yakın ve dostunuza bu iyiliği yapmadan önce bir kez daha düşüneceksiniz.

Başkası İçin Kredi Çektim Kredi Borcunu Ödemiyor Ne Yapacağım?

Başkası adına kredi çektim ama ödeme yapmıyor, gibi bir durumla karşılaşanlar için öncelikli olarak kredi çekilen kişi ile ilgili olarak ne yapılabileceğinin konuşulması gerekmektedir. Başkası adına kredi çektim ödeme yapmıyor demeden önce bu kişi ile bir yazılı anlaşma yapılıp yapılmadığının da gözden geçirilmesi önemli olmaktadır.

Başkası adına çekilen kredilerde yasal olarak sorumluluk kredi çeken kişide bulunmaktadır. Bankalar krediyi başvuru yapan kişiyi teminat alarak verdikleri için bu kredinin ödenmemesi durumunda da yaptırımlarını bu kişilere uygularlar.

Bir başkası adına kredi çekmeden önce herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için oldukça tedbirli davranılmalı ve devamında kredi ödemelerinde olası risk durumlarıyla karşılaşmamak için de yazılı bir sözleşme ya da teminat alınması önerilmektedir.

Yazılı bir kağıt olması durumunda ise krediyi ödemeyen kişi için yasal alanda farklı adımlar atılması mümkün olmaktadır. Öncelikli olarak bu kredi işlemleri bünyesinde ödeme teminatı olduğu için kredi ödemelerin alınması gibi olumlu sonuçlarla karşılaşılması mümkün olmaktadır.

Başkası Adına Çekilen Kredilerde Yazılı Belge Olmaması Durumunda Ne Yapılır?

Başkası adına çekilen kredilerde yazılı belge olmaması durumunda farklı belgelere de ulaşılması mümkün olmaktadır. Örneğin bu kişi ile yapılan bir Whatsapp görüşmesi ya da telefon görüşmesi olması durumunda bu yazışmalar da belge olarak kabul edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra sosyal medya ağları üzerinden yapılan farklı yazışmaların da kanıt olarak mahkemelere sunulması mümkün olmaktadır. Bu nedenle yapılan işlemlerin de kanıta dayalı olması sayesinde daha kolay sonuca ulaşması mümkün olmaktadır.

Bu evrakların ya da belgelerin olmaması durumunda telefon konuşma kayıtlarına da ulaşılabilmektedir. Bu kayıtlara ulaşılması için ancak yasal yollar ile gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir. Yasal olmayan yollardan edinilen bilgiler ile mahkemeye belge sunulması mümkün olmamaktadır.

Başkası adına kredi çekilmesi durumunda herhangi bir kanıt bulunmaması halinde ise dava açılması durumunda da herhangi bir sonuç alınması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için öncelikli olarak kredi çekme durumunda yazılı bir belge beyan edilmesi, olası ödememe durumlarına karşı güvence sağlayacaktır.

Başkası Adına Çekilen Kredilerde Ödeme Dekontları Belge Kabul Edilir Mi?

Başkası adına çekilen kredilerde ödeme dekontları resmi belge olarak kabul edilebilmektedir. Fakat bunun için ödeme zamanlamalarının ya da ödeme tutarlarının da kredi ödemeleri ile eşleştirilmesi gerekmektedir.

Aylık kredi taksitleri ile adına kredi çekilen kişi tarafından gönderilen paraların tutarlarının aynı olması durumunda belgenin geçerliliği güçlendirilmektedir. Bunun yanı sıra yapılan ödemelerin aylık ve düzenli bir biçimde yapılması da aynı şekilde belgenin doğruluğunu güçlendiren bir diğer faktör olarak gösterilmektedir.

Başkası adına çekilen kredilerin ödenmemesi durumunda bu kişiye yönelik yasal bir işlem başlatılması ya da ödemelerin tahsil edilmesi için dekontlar geçerli olsa da bu dekontların yanı sıra farklı yazışmaların da gerçekleşmiş olması dava sürecini olumlu yönde etkileyebilecektir.

Kredi çekme işlemlerinde başvuruda bulunan kişinin imzası ile onay alındığı için banka tarafından her durumda ödemeler başvuru sahiplerinden alınmaktadır. Fakat yasal olarak bir dava açılması ve sonuçlanması durumunda ödemelerin mahkeme yoluyla ilgili davacıyla verilmesi mümkün olmaktadır.

Başkası adına kredi çektim ödeme yapmıyor diyenlerin tüm bu yöntemler ile birlikte alanında etkin bir avukata başvurmaları gerekmektedir. Yasal olarak takip edilen süreçlerin incelenmesi durumunda da sonuçlar kısa süre içerisinde beyan edilmektedir.

Başkası Adına Kredi Çekmenin Cezası Var Mıdır?

Başkası adına kredi çekmenin cezası yasal olarak bulunmamaktadır. Bankalar birisine kredi verirken, bunun bir başkası adına olup olmadığı ile ilgilenmezler. Kredi çeken kişinin gelir durumu üzerinden onay ya da ret vererek süreci takip ederler.

Bir başkası adına kredi çekildikten sonra ödemelerin yapılmaması durumunda ise işleme dair herhangi bir talepte bulunulması ya da borcun reddedilmesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Bu nedenle birisi adına kredi çekilmesi durumunda borçlunun krediyi çeken kişi olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Kredi borcunu ödemeyen ikinci şahıslarla ilgili borçların ödenmemesi durumunda eğer yazılı bir anlaşma yapıldıysa yasal yollara başvuru yapılarak davaların olumlu biçimde sonuçlanması mümkün olmaktadır.

Kredi Çekerek Dolandırıcılığa Maruz Kalanlar Ne Yapmalı?

Kredi çekilerek dolandırıcılığa maruz kalanlar öncelikli olarak işlemin hangi platform üzerinden yapıldığı ve ne şekilde bir dolandırıcılık sisteminin içinde olduklarını savcılık birimlerine beyan etmeleri gerekmektedir.

Son günlerde kredi çekme işlemleri ile ilgili olarak telefon hattı üzerinden kredi çekilme işlemleri yapılabilmektedir. Bu nedenle telefon hattı üzerinden kişisel bilgilerin istenmesi durumunda herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmaması bu dolandırıcılık süreçlerinin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Başkası adına kredi çektim ödeme yapmıyor ya da benim adıma kredi çekilmiş gibi olumsuz beyanlarla karşılaşılmamak için kredi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmekte olup buna ilişkin yasal bilgilerin de takip edilmesi gerekmektedir.

Başkası Adına Kredi Çekmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başkası adına kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak kredi çekilecek kişiye güven duyulması olarak bilinmektedir. Güven duyulmayan biri için kredi çekilmesi durumunda mağduriyet yaşanması daha yüksek ihtimal olarak bilinmektedir.

Kredi çekme işlemlerinin bir başkası adına yapılması durumunda hangi gerekçelerle kredi çekildiğine dikkat edilmesi önemli olmaktadır. Bankaların kredi vermediği kişiler genellikle önceki kredi ödemelerinde problem yaşayan kişiler oldukları için yeni ödemelerde de sorun yaşanacağı düşünülerek dikkatli olunması gerekmektedir.

Kredi çekme işlemlerinde başvuru yapan kişi bankanın asıl muhatabı olarak bilinmektedir. Bu nedenle herhangi bir ödeme aksatılması olması durumunda sizin banka kredi sicilinizde bozulma olacağının düşünülmesi gerekmekte ve bu doğrultuda kredi çekmek yerine alternatif yöntemlere başvurulması önerilmektedir.

Kredi çekme işlemleri yapılırken öncelikli olarak kredi çekilecek kişinin gelir durumuna da bakılması gerekmektedir. Gelir durumunun uygun olmaması durumunda kredi ödemelerinin sorunlu olacağı düşünülerek, başvuru yapılmaması önerilmektedir.

Bir Başkasının Kredi Borcuna Kefil Oldum, Borcunu Ödemiyor Ne Yapabilirim?

Bir başkasının borcuna kefil oldum, borcunu ödemiyor diyenlerin de bu borç için sorumlu olduklarının bilinmesi gerekmektedir. Borç ödenmemesi durumunda öncelikli olarak banka tarafından ipotek edilen mal ya da mülk için el koyulma işlemleri söz konusu olabilmektedir.

Borcunu ödemeyen kişinin herhangi bir mal ya da mülkü olmaması durumunda ise yapılacak işlemler ikinci adım olarak borcun kefil olan kişiden tahsil edilmesi olarak bilinmektedir. Tıpkı borçlu gibi, borçların kefil üzerinden de yasal yollar ile tahsil edilmesi mümkün olmaktadır.

Borcunu ödemeyecek kişilere kefil olunması durumunda her borç gecikmesinden haberdar olunmayacağı için, ödenmemiş borçlara ilişkin tahsilat süreçlerinde de olumsuz bir sürprizle karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle kefil olunan borcun ödemelerinin takip edilmesi oldukça önemlidir.

Borçların ödenmemesi gibi durumların ön görülmesi durumunda yakın bir kişi olsa da kefil olunmaması önerilmektedir. Kefil olma süreci aslında bir başkası adına kredi çekme sürecine benzer olarak zorlayıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

Bir bankanın kredi vermek için kefil isteme durumları, kredi başvurusu yapan kişinin kredi sicilinin yeterli olmaması durumunda karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra kredi tutarının yüksek olması durumunda da kefil istendiği bilinmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git