Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Maaşım Yüksek Ama Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?
Maaşım Yüksek Ama Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?
Maaşım oldukça yüksek sigortam yok kredi çekmek istiyorum kredi çekebilir miyim, diyenler için olacak bu makalem bu şekilde dert yanan...
Elden Senetle Taksitli Motor Satan Yerler (KUBA-HONDA)
Elden Senetle Taksitli Motor Satan Yerler (KUBA-HONDA)
Senetle motor satan yerler, özellikle kredi kartı ile taksitlendirme yapamayan kişilerin taksitli motor almak için başvurduğu yerlerdir.  Eğer kredi kartınız...
Anasayfa > Finans > Bankalar Fiziki Gerçek Altın Bozar Mı? (ÇEYREK CUMHURİYET)

Bankalar Fiziki Gerçek Altın Bozar Mı? (ÇEYREK CUMHURİYET)

bankalar altın alır mı

Herkesin sormuş olduğu soru olan bankalar altın bozar mı yada bankalar gerçek yani fiziki altın bozar mı alır, mı gibi altın bozan bankalar için sorulan tüm sorulara cevap arayacağız bu makalemizde. Altın, günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından sadece biridir. En güvenli yatırım aracı olarak kabul edilen, halk arasında “Zarar Ettirmez” olarak tabir edilen, hatta “Param olsa Altına yatırırım” gibi sohbetlere konu olan bir yatırım aracıdır. Bu gibi güvenli olarak kabul edilen bir yatırım aracı olduğu için vatandaşlarımız da altınlarını bozdurmak için kuyumculardan başka bozdurma yöntemleri aramıyor değil. En çok merak edilen konuların arasında da “Bankalar fiziki altın bozar mı?” sorusu yer alıyor. Biz de bu yazımız ile altınlar nasıl satın alınır, bankada altın işlemleri nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz.

Mevcutta birçok altınınız olduğunu düşünelim. İlerleyen süreçte bu altın yatırımından kazanç elde ettiğinizi düşünebilir veya ihtiyaçlarınız sebebiyle bozdurmak isteyebilirsiniz. Doğal olarak da bozdurma işlemini yaparken hem güvenli, hem de en çok kazanç elde edebileceğiniz araçları seçmek mantıklı olacaktır. Kuyumculardan altın bozdururken nasıl pazarlık şansınız bulunuyorsa, altınlarınızı bankaya götürdüğünüzde de böyle şansınız olduğunu unutmamalı ve mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Bankada Fiziki Altın Bozdurulur Mu?

Elinizdeki altınları bozdurmak ve kazanç elde etmek istiyorsanız, ilk aklınıza gelen bozdurma yöntemi elbette kuyumcular olacaktır. Hatta tabiri caizse zaten altınları kuyumcudan aldığınız için, bozdurmak istediğinizde de ya aldığınız yere, ya da tanıdığınız bir kuyumcuya götüreceksiniz. Peki ya aynı yöntemleri bankalarda da uygulayabilirsiniz desem?

Evet yanlış duymadınız, bankalarda da tıpkı kuyumcuda olduğu gibi altınlarınızı bozdurabilirsiniz. Bunu her banka yapıyor olsa da, altın bozma işlemi her şubede olmuyor. İsterseniz işe ilk olarak mevcut şubenizde altın eksperi olup olmadığını öğrenmek ile başlayabilirsiniz. Altın eksperi olan bir şube bulduğunuzda adımlar şöyle ilerliyor;

 • Altın eksperi altınlarınızı inceliyor
 • Gram ve ayar konusunda gruplama yapıyor
 • Daha sonra güncel gram altın fiyatından bir değer biçiyor
 • (Bu fiyatlar üzerinden pazarlık şansınız var.)

Tıpkı kuyumcularda olduğu gibi, bankalarda da pazarlık şansınız var. Altın miktarı arttıkça, pazarlık şansınız da bir o kadar artıyor. Bankalar da bu işten para kazandığı için altınlarınızı almak isteyecek ve mutlaka pazarlığınıza karşılık verecektir.

Altın Bozan Bankalar Hangileridir?

Altın bozan bankaları merak ediyor olabilirsiniz sizler için altın alan ve bozan bankalar listesini şu şekilde düzenledik;

Fiziki altın alan bankalardan bazıları şunlardır;

 • Kuveyttürk
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • HalkBank
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA

Bankalar Aracılığı ile Altın Bozdurmak Güvenilir Mi?

Elbette son derece güvenilirdir. Hatta bir çok kuyumcudan daha iyi fiyat verebileceğini bile göz önünde bulundurabilirsiniz. Sadece kuyumcudaki ile arasında kağıt işlemi farkı vardır. Bankada yapılan tüm işlemler kayıt altına alındığından, para vadesiz hesap üzerinden size transfer edilebilir veya isterseniz dekont karşılığı nakit ödeme yapılabilir.

Eğer bankalara güvenmiyor veya aklınızda şüphe varsa, daha öncesinde herhangi bir kuyumcudan fiyat alabilirsiniz. Hatta altınlarınızı tarttırabilir, bunun üzerinden bir fiyat çıkartarak bankanın vereceği fiyat ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Hangi Bankalarda Altın Bozdurabilirim?

Üstte listelediğimiz bankaların tamamında altın bozdurabilirsiniz. Hatta bunun haricinde kendi bankanızın altın bozup bozmadığını da müşteri hizmetlerini veya direkt olarak şubeyi arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar altın bozarken şube personeli ile de yardımcı olamıyor. Altın ayırt edici cihazlar sayesinde şube personeli de tartı işlemi yapabiliyor.

Bazı bankalarda da altın bozdurmak için düzenli kampanyalar yapılıyor. Bu kampanyalardan en bilineni ve vatandaşlar tarafından en sık kullanılanı VakıfBank Altın Günleri kampanyasıdır. VakıfBank, altın günleri kampanyası yaparak sizden altınlarınızı topluyor ve belirli bir süre geçtikten sonra size nakit ödeme yapabiliyor. Elbette bu ödeme altının güncel fiyatından yapılıyor fakat daha sonrasında altın olarak alamıyorsunuz.

Yani altın günü kampanyasına dahil olduğunuzda bir nevi altınlarınız bozdurmuş oluyorsunuz. Daha sonrasında almak istediğinizde sadece nakit talep edebiliyorsunuz.

bankalar altin alır mı

VakıfBank Altın Günü Kampanyası Şartları Nelerdir?

 • VakıfBank’ta bir altın hesabınız olmak zorundadır.
 • Altın hesabı için ekstra ücret veya komisyon ödemezsiniz.
 • Yatırdığınız fiziki altınları daha sonra ne zaman isterseniz nakite çevirebilirsiniz. Yatırılan altınlar ise sadece nakit olarak geri alınmaktadır.
 • Yatırdığınız altınları isterseniz sigorta altına alabilirsiniz.
 • Altınlar bozdurulduğunda belirlenecek olan günceler tutar, açacağınız altın hesabınıza transfer edilecektir.
 • (Altın günü şubeleri sınırlı sayıda olup, her şubede geçerli değildir.)

Bankalardan Altın Satın Alabilir Miyim?

Bankalardan altın almak istiyorsanız sadece gram veya külçe altın alabilirsiniz. Yani bankalar sadece işlenmemiş (işlem görmeyen, işçilik gerektirmeyen.) altın satışı yapmaktadır. Bu da her şube ve banka için geçerli değildir. Üstte saymış olduğumuz bankaların bazı şubelerinden altın alabileceğiniz gibi, ilave olarak TEB bankasından da alabilirsiniz.

TEB bankası çağrı merkezini arayarak altın satışına müsait olan şubeleri öğrenebilirsiniz. Üstelik TEB bankası bu işlemleriniz için sizden altın hesabı da istemiyor.

Bankaya Altın Bozdururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altını para ile değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine geçmeden önce, sahip olduğunuz altın ürününüzün işçilik yapılmış olan bir altın mı yoksa işçilik gerektirmeyen 24 ayar altın değerinde (saf altın) bir ürün mü olduğunu bilmeniz gerekir. Bu durumu teyit ettikten sonra altın takası yapmak daha mantıklı geliyor. Neden diye soracak olursanız işçilik pahalıdır ve yeni model bileklik satıldığında oldukça pahalıdır, ancak bankada nakde çevrildiğinde fiyatı çok düşük olabilmektedir.

24 ayar altın, külçe, cumhuriyet veya gram altına sahipseniz çalışmak kolaydır ve bu takası zarar görmeden yapabilirsiniz. Bu altın türü saf altın olarak değerlendirildiğinden işçilik maliyeti yoktur ve işlemde çok fazla makas bulunmamaktadır.

Bu bağlamda, kolyeler, bilezikler, takı setleri gibi el sanatlarının kapsamlı araştırma yapılmadan takas edilmesi önerilmez. Çünkü bu durumlara dikkat edilmeden yapılacak altın bozdurma işlemleri kuyumcularda veya bankalarda çok karlı olmayabilir. Bu yüzden altın bozdururken bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git