Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı? (Avansla EFT)
Kredi kartı hayatımızın her alanında kullanılmaya başlandı özellikle covid 19 pandemi zamanında daha çok işe yarar oldu, bu kullanımla beraber...
Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Teslim Edilir? (YOL REHBERİ)
Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar Ve Teslim Edilir? (YOL REHBERİ)
Kredi kartı başvurusu yapmanın pek çok yolu vardır ancak maalesef bu başvuru sonucunda onaylı kart almanın tek yolu vardır, oda...
Anasayfa > Kredi Kartı > Banka ve Kredi Kartı Şube Kodu Öğrenme? (ŞUBE BULMA)

Banka ve Kredi Kartı Şube Kodu Öğrenme? (ŞUBE BULMA)

şube kodu nasıl bulunur

Banka kartı ve kredi kartı şube kodu öğrenme üzerine yazacağız bugün. Kart kullanıcıları çoğu zaman kartlarının şube kodu nedir bilmezler fakat daha sonra lazım olduğunda hemen bir öğrenme çabası ile, acaba kartımın şube kodu neresi nasıl öğrenirim diye telaşlanıyorlar. İşte bu telaşlı kullanıcılarımız için tüm detayları aktarıyorum.Kredi ve banka kartları, bankaların müşterilerine sunduğu ürünlerden sadece biridir. Banka müşterileri, ödemelerini ve hesaba giren çıkan paraların takibini; en önemlisi de hesaptan para çekme ve yatırma işlemlerini kredi ve banka kartları üzerinden yapıyor.

Kredi kartı kullanımı ise ülkemizde oldukça yaygın olup, bu kullanım banka kartları için de aynı kabul edilmektedir. Bankalar, maaş ve banka kartı müşterilerine varsayılan olarak kredi kartı gönderebiliyor ve bu sebeple de siz istemeseniz de kredi kartı sahibi olabiliyorsunuz. Elbette kullanmak istemiyorsanız da bu kartı teslim almayabilir ya da iptal edebilirsiniz.

Tam da bu aşamada kredi kartının hangi şube tarafından gönderildiği, hangi şubeye ait olduğu ve banka kartının da hangi şube kartı olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda ise kredi kartlarının ve banka kartlarının bağlı olduğu şubeler, kart başvurusunun yapıldığı şubeler olarak karşımıza çıkıyor. Eğer başvuruları internet üzerinden yaptıysanız ve daha öncesinde de banka müşterisi iseniz, hangi şubeden işlem yaptıysanız kartınız da bu şubeye otomatik olarak tanımlanmaktadır. Peki bu işlemler nasıl sorgulanır ve öğrenilir?

Banka Şube Kodu Nedir?

Her bankanın kredi kartında ve bankamatik kartında benzersiz bir kodu vardır. Sayılarla temsil edilen bu kodlara şube kodları denir. Bu kod, ilgili olan kartın hangi şubeye ait olduğunu ve bölgesini gösterir. Kredi kartının şube koduna sahip olmasının nedeni, finansal para transferleri esnasında yanlış hesaba para gönderme işlemlerinin olmaması ve işlem yapılacak kartın hangi il veya ilçe şubesine ait olduğunun belirlenmesi için mutlak gereklidir.

Şube Kodu İle Ne Amaçlanır?

Şube kodu ile amaçkanan şey, müşterinizin hangi banka şubesiyle çalıştığını bilmenizi sağlar. Bu kod sayesinde havale işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-bankacılık işlemlerinin bir çoğu şube kodu gerektirebilir. Kredi kartlarında genellikle şube kodu bulunmaz ama yeni nesil kartlarda, hemen hemen tüm kartlarda bulunan 16 haneli rakamın hemen alt kısmında ayrı bir rakamla şube kodu belirtilebiliyor.

Banka kartlarında ise durum biraz farklı olabiliyor, kartın ön yüzünde hem bankanın size vermiş olduğu kart numarası (16 haneden oluşan), müşteri numarası ve şube kodu yazmaktadır. Yazılı olmayan kullanıcılar için aşağıda belirttiğimiz yöntemler ile şube kodu bulunabilir.

Kredi Kartım Hangi Şubeye Ait?

Kredi kartı başvurusu yapmak için karşınızda bir sürü seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerin başında ise internet bankacılığı kabul ediliyor. Neden diyecek olursanız, artık insanlar şubelere gitmeye gerek duymadan internet üzerinden işlemlerini halletmek istiyor ve internetten başvurular yaparak kartın doğrudan eve teslim edilmesini istiyor. Durum böyle olunca da kart kullanıcıları, kredi kartlarının hangi şubeye ait olduğu konusunda bilgi sahibi olmak istiyor ve kredi kartı ve banka kartının şubesinin değişikliğini araştırıyor.

Kredi kartı başvuru, internet üzerinden yapıldığında daha önce banka ile çalışıyorsanız ve hesabınızı hangi şubeden açtıysanız, kart da otomatik olarak o şubeye tanımlanır. Yani, Yapı Kredi Bankası’nın İstanbul Kadıköy şubesinde aktif bir hesabınız olduğunu kabul edelim. Siz daha sonra Yapı Kredi internet bankacılığı veya çağrı merkezinden kart başvurusu yapar ve onay alırsanız, kredi kartınız otomatik olarak bu şubeye ait olacaktır.

Banka kartları için de durum tamamen aynıdır. Bir banka ile çalışmaya başladığınızda ilk olarak hangi şubeden işlem yaptıysanız, bu sizin ana şubeniz olarak görünecektir.

Banka Kartım Hangi Şubeye Ait?

Banka kartları da tıpkı kredi kartı gibi internetten veya çağrı merkezinden başvuru yapabileceğiniz bir kart türüdür. Banka kartları, hesabınıza bağlı olup hesabınıza para yatırıp çekme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir kart tipidir. Bu kartlar, hesap hangi şubeden açıldıysa ilgili şubeye bağlı olup daha sonrasında değiştirilebilir.

Eğer bir bankanın X şubesinden hesap açtıysanız, banka takip eden 10 gün içinde size bir TL Card gönderir. Bu kart ile daha sonra hesabınız için tüm işlemleri yapabilirsiniz. Eğer hesabınızda internet bankacılığı kullanıyorsanız, internet bankacılığına giriş yaparak da hesabınızın hangi şubeye ait olduğunu ve kartınızın da nereye bağlı olduğunu öğrenirsiniz.

Kredi ve Banka Kartı Şube Kodu Öğrenme

Kredi veya banka kartlarının bir numarası olduğunu biliyorsunuz. Banka kartları hem kart numarasına sahiptir, hem de hesaba bağlı olduğu için bir de IBAN numarasına sahiptir. IBAN numarası sayesinde bu karta para transferi yapabilir, sonrasında ATM’den çekebilirsiniz. IBAN numarasından da şube koduna çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Banka ve kredi kartının şube kodunu öğrenmek için;

  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir,
  • Bankanızın şubesine giderek hangi şubeye ait olduğunu öğrenebilir,
  • İnternet bankacılığından vadesiz hesabın hangi şubede olduğunu görebilir,
  • Banka mobil uygulamasına girip vadesiz hesabınızı sorgulayabilir,
  • IBAN çözümleme yöntemlerini kullanarak şube kodunu öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsi basit olup, sizi rahatlıkla şube koduna yönlendirecektir. Şube kodu ile işlem yapmanızı gerektiren bazı durumlar olduğundan, şube kodunu kullanarak ATM’den para transferi yapma ihtiyacı duyabilirsiniz.

BONUS! Eğer Hesabınız Garanti BBVA bankasına ait ise hemen bu urlden sorgulama yapabilirsiniz. Garanti Bankası Şube Kodları

Bankaların Şube Kodu Kaç Haneli Olur?

Her ne kadar artık havale ve EFT işlemleri direkt olarak IBAN numarası olarak gönderilse bile halen eski alışkanlıklarından vazgeçemeyen ve para transferlerini şube kodu girerek yapan kullanıcılar için gereklidir. Bankaların şube kodları genellikle 4 hanelidir, fakat bu bazı bankalarda farklılık göstererek 3 hanelide olabilir.

IBAN Numarası Çözümleyerek Şube Kodu Öğrenme

Şube kodu, IBAN numarası içinde gizlenen bir numaradır. IBAN numarası banka rezerv numarasından tutun da, hesap numaranıza kadar bir çok bilgiyi bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi de tahmin edeceğiniz üzere şube kodudur. Şube kodu, IBAN numarasında yer alan bilgilerden sadece bir tanesidir.

IBAN numarasını çözümleyerek şube koduna ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken işlemler son derece basittir. İnternet bankacılığına girerek hangi hesabınıza ait şube kodunu öğrenmek istiyorsanız bu hesaba giriş yapmalı ve IBAN numarasını sorgulamalısınız.

şube kodu nasıl bulunur

IBAN numarası üzerinde yer alan son haneler hesap numarasını tanımlamaktadır. Hesap numarasının başındaki 4 hane ise hesabınızın şube kodunu ortaya koyuyor.

İnternet veya Mobil Bankacılık Üzerinden Şube Koduna Nasıl Ulaşırım?

Bazı durumlarda IBAN numaranıza erişemiyor olabilirsiniz veya elinizde hali hazırda yok olabilir böyle bir durumda kredi kartı veya banka kartınıza ait şube kodunuza erişmek çok kolaydır.

Yapmanız gereken şey internet bankacılığı şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmak ve ilk adım olarak IBAN numaranızı öğrenmektir sonraki adımda yukarıda açıkladığımız şekilde IBAN numarasının ilk 4 rakamı şube kodunuz olarak karşınıza çıkacaktır. Mobil bankacılık ile de aynı şekilde şube kodunuza ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartım Bankamın Hangi Şubesinde? (İnternetten Sorgulama)

Kredi kartları, başvuru yapılırken mevcut internet bankacılığı hesabınıza tanımlanır. Daha sonra kartınız ile alakalı tüm işlemleri buradan yapabilir, hatta ödemelerinizi de internet bankacılığı üzerinden takip edebilirsiniz. Kredi kartlarının hangi şubeye ait olduğu bilgisini de yine internet bankacılığını kullanarak yapabilirsiniz.

Bir kredi kartı, internetten veya farklı bir kanal üzerinden başvuru yapılsa da, doğrudan hesabın açıldığı şubeye tanımlanır. Yani bir şubeden hesap açmış ve sonrasından internetten kart başvurusu yapmışsanız, bu kartın şubesi hesabın açıldığı şube olacaktır.

Bazı durumlarda yeni müşteri olduğunuzda, şubeniz merkez şubelerden biri olarak seçilir. Yani internetten hesap açtığınızda banka size bir şube tanımlamak için adres bilgilerinize başvurur ve bu sayede internet üzerinden yapılan işlemlerin de tanımlaması yapılır. İnternetten yaptığınız bir hesap açılışında, adresinize en yakın şube tanımlanabilir.

Eğer hangi şubenin tanımlandığını bilmiyorsanız bunu da yine herhangi bir banka şubesine giderek, çağrı merkezini arayarak veya mobil uygulama üzerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan hemen sonra hesaplarım adımına ilerleyerek hesabın hangi şubede olduğunu görebilirsiniz. Zaten genelde hesabın adı da şubenizin adını göstermektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git