Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Nasıl Yapılıyor?
Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Nasıl Yapılıyor?
Cebe havale yani Cepbank nedir ve nasıl yapılır tüm detayları ile anlatacağım sizlere. Bankacılık sisteminin teknoloji ile bütünleşmesi ve işlemlerin...
Yanlış Hesaba Para Yatırma Durumu ve Çözümü (Para İadesi)
Yanlış Hesaba Para Yatırma Durumu ve Çözümü (Para İadesi)
Yanlış hesaba para gönderme ve transfer işlemleri hakkında izlenecek çözüm yollarına ve izlenecek adımlara değineceğiz. Günümüzde bankacılık işlemleri dendiğinde ilk...
Anasayfa > Banka > Banka Hesabına Konulan Bloke Kaldırma (Çabuk Çözüm)

Banka Hesabına Konulan Bloke Kaldırma (Çabuk Çözüm)

banka hesabı blokesi

Banka hesabı bloke kaldırma için öncelikle bloke işleminin kimin tarafından yapıldığının tespit edilmesi gerekmektedir. Blokeyi koyan kişi tarafından gelecek talimat ile ancak bloke işlemi kaldırılabilmektedir. Banka hesabına konulan blokenin kaldırılması alacaklı ile yapılan görüşme sonrasında kapak parası olarak bilinen miktarın ödenmesi ile mümkün olmaktadır.

Bankalara bloke konulması borç takibinin yasal zemine düşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle her borç takibi için hesaba bloke konulması gibi bir durum bulunmamaktadır. Yalnızca vergi borçları ya da kredi kartı borçlarında bloke işlemlerinin hızlı bir biçimde gerçekleştiği bilinmektedir.

Hesaba bloke konulması durumunda hesapta bulunan parayla hiçbir işlem yapılması mümkün olmamaktadır. Bu para tutarının borç miktarı kadar olan kısmı bloke olmakta, kalan tutar üzerinden bir bloke uygulanmamaktadır.
Blokenin kaldırılması için kapak parasının verilmesinin yanı sıra aynı zamanda borçların ödenmesine ilişkin de bir anlaşma yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yapılan anlaşmalar dahilinde ödemelerin başlatılması sayesinde bloke kaldırılabilmektedir. Öncelikle banka hesabı bloke nedir bu durumu öğrenelim.

Banka Hesabı Bloke Nedir?

Banka hesabı blokesi demek bir kurum veya kişi yada iş yeri tarafından hesabınızda olan paranın kullanılamaz halde yani dondurulmuş halde hesabınızda bekletilmesi işlemine verilen addır. Biraz daha açar isek bankanızdaki paranız halen hesabınızda duruyor fakat siz bu paranızı kullanamıyorsunuz ATM’den veya banka şubelerinden çekmek istediğinizde paranızı çekemiyorsunuz peki bu durum neden olur ve kimler tarafından banka hesabımıza bloke koyulur kalırmak için neler yapmalıyız tek tek inceleyelim.

Banka Hesabı Bloke Sebepleri Nelerdir?

Banka hesabına bloke koyma işlemini yapabilen kurumlar öncelikli olarak devlet kurumları ve bankalar olarak bilinmektedir. Devlet kurumları içerisinde Vergi Dairesi ve SGK başta olmak üzere kredi kartı ya da kredi borcu olan bankalar tarafından da bloke konulabilmektedir.

Bloke işlemleri paranın kullanılması ya da hesaptaki para ile borcun kapatılması gibi bir durum değildir. Bloke işlemleri e-haciz olarak yürütülmekte olup hesapta olan para ile herhangi bir işlem yapılmasının önüne geçmektedir.
Kredi kartı kullanımlarında ya da kredi kullanımlarında borcun zamanında ödenememesi halinde gecikme sürecinin aşılması ile birlikte banka hesaplarına bloke konması beklenmektedir. Bloke farklı bankalar tarafından da konulması mümkündür.

Hesaba bloke konmasının bir diğer nedeni ise hesap sahibinin yasal olmayan yollara başvurması ya da hesaba sürekli olarak para girişinin yapılması olarak da bilinmektedir. Bu durumlar ise devlet tarafından güvenlik tedbiri olarak bankalara beyan edilen bir durumdur. Banka yetkilileri şüpheli durum tespit etmeleri halinde de hesaba bloke işlemi yapılır.

Banka hesaplarına yasal işlemler nedeniyle bloke konması durumunda ise blokenin kaldırılması için herhangi bir yasa dışı işlem yapılmadığının belgelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle para gönderimi yapan hesaba yönelik de bilgi sunulması gerekebilmektedir.

Çok sık rastlanan bloke sebeplerinden biride yanlış hesaba para gönderme sonucu karşı tarafın şikayeti üzerine hesaba konulan blokelerdir.

Banka Hesabı Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

İcra nedeniyle banka hesabına bloke konması durumu öncelikli olarak borcun tamamının ödenmesini gerektiren bir durum olarak bilinmektedir. Herhangi bir borç nedeniyle kişinin icra takibinin başlatılması durumunda ilk adımda hesaplar incelenerek bloke işlemi gerçekleştirilecektir.

Bir banka hesabı blokesi icra nedeniyle konulduğunda yapılandırma ya da taksitlendirme gibi adımlar blokenin kaldırılması için yeterli olmamaktadır. Öncelikli olarak borcun tamamının kapatılması ve sonrasında hesapta bulunan blokenin kaldırılması gerekmektedir.

İcra durumlarında banka hesaplarına bloke konmasının yanı sıra bulunan farklı mülklerin ya da malların da haciz yoluyla alınması gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle borçlara ilişkin ödemelerin icra takibine düşmeden önce yapılması önemlidir.

İcra nedeniyle hesaplara bloke konulması durumunda hesaptaki paranın bloke koyan kişi tarafından kullanılması gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır. Bloke işlemi yalnızca hesap hareketlerini durdurmakta olan bir tedbir adımıdır.

Yada sorun bir yasadışı bahis sorunu sebebi ile banka hesabı blokesi ise bir avukat aracılığı ile mahkemenizi sonuçlandırarak blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Hangi sorundan dolayı hesabınıza bloke konulmuş olursa olsun hesabınızdaki blokenin kaldırılması için bir dilekçe hazırlamanız gerekir bu dilekçe şu şekilde olmalıdır.

Banka Hesabından Bloke Kaldırma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Banka hesabından bloke kaldırma dilekçesinin hazırlanması prosedürlere uygun bir biçimde hazırlanarak banka yetkililerine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu dilekçeler içerisinde blokenin neden kaldırılmak istendiğinin detaylı olarak yazılması gerekmektedir.

Dilekçenin başında bloke kaldırma işleminin yapıldığı kurum ya da kuruluşlar yazılarak, dilekçe o birime hitap etmektedir. Bunun ardından içerik ile ilgili kısım yazıldıktan sonra isim, soy isim ve adres bilgilerinin de dilekçelere girilmesi gerekmektedir.

Banka hesabına konulan blokenin kaldırılması için verilen dilekçeler incelendikten sonra uygun görülmesi halinde bloke işleminin kaldırılmasına yönelik talimat verilebilmektedir. Bu nedenle dilekçenin içeriğinde yazılan detaylar önemli olmaktadır.

Dilekçe yazılırken içeriğe banka hesap numarası ve müşteri numarası gibi bilgilerin de yazılması gerekmektedir. Müşterinin kendini tanıtması için müşteri numarasını yazarken, hangi hesaba bloke konduğu bilgisi verilirken de banka hesap numarasının yazılması gerekli olmaktadır.

Dilekçe hazırlanmasında içerik yazılırken kullanılan üslup da oldukça önemlidir. İlgili birimlere yönelik açıklayıcı biçimde yazılması ve bu sayede bloke kaldırma işlemlerinin de kolaylıkla yapılması sağlanabilmektedir.

Banka Blokesinin Kalkma Süresi Nedir?

Banka blokesinin kalkma süresi, yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda blokenin kaldırılması için borcun tamamının ödenmesi gerekirken bazı durumlarda ise taksit ödemelerinin başlaması ile bloke kaldırılabilmektedir.

Bloke kaldırılmasına yönelik talimat verilmesi ve bankalar tarafından bu talimatın onaylanması ile birlikte blokenin kaldırılma süresi bir iş günü olarak bilinmektedir. Talimat verilmesinden sonra 24 saat içerisinde işlemler tamamlanmaktadır.

Banka hesabı bloke kaldırma işlemlerinde bazı durumlarda bankaların mesai zamanlarına göre sarkmalar olabilmektedir. Resmi tatil günlerinin olması ya da mesai saatlerinin içerisinde olunmaması gibi durumlar nedeniyle talimat oluşturulamamaktadır. Bu nedenle iki ya da üç iş günü içerisinde de bloke işlemlerinin kaldırıldığı bilinmektedir.

Belirlenen bu süreler içerisinde bloke işleminin kaldırılmaması durumunda banka yetkili birimleri ile mutlaka görüşülmesi gerekmektedir. Banka birimleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda işlemlerin neden geciktiği ya da gerçekleşmediği ile ilgili bilgi verilebilmektedir.

Yeni Açılan Banka Hesapları Bloke İşlemlerini Sürdürür Mü?

Yeni açılan banka hesaplarının bloke işlemlerini sürdürmesi ilgili borçların ödenme sürecine kadar devam etmektedir.

Bazı kişiler, mevcut hesaplarında bloke olması nedeniyle banka hesaplarını kullanamamaları durumunda yeni hesap açarak bloke işlemlerinden kurtulmak isteseler de bu mümkün olmayan bir durumdur. Yeni bir banka hesabı açılsa bile sistem üzerinden T.C kimlik numarası ile otomatik olarak borçlu kişinin bilgilerinin tespiti mümkün olmaktadır. Yalnızca farklı bir kimlik il açılan hesapların kullanılması durumunda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Yeni bir hesap açıp bu hesaba para yatırılması durumunda bloke devam ettiği için yeni tutarların üzerinde de bloke uygulaması bulunacağı için yeni hesap kullanımları önerilmemektedir. Bunun yerine borç ödemek için kullanılan alternatif yolların denenmesi daha kalıcı bir çözüm olarak tercih edilebilmektedir.

Bloke İşleminin Kaldırılmasından Sonra Yeni Bloke Olur Mu?

Bloke işleminin kaldırılmasından sonra yeni bloke borç durumuna bağlı olarak oluşabilmektedir. Bir hesaba bloke konulmasının nedenlerinin yeniden ortaya çıkması durumunda bloke konulması da tekrarlanabilmektedir.

Bloke işlemleri yapılırken borçların taksitlendirmeleri üzerinden blokenin kaldırılması gibi bir anlaşma sağlanması durumunda bu taksitlerin ödenmemesi halinde en baştan bloke konularak bu defa blokenin kaldırılmasının şartları daha ağır olabilmektedir.

Bloke konulan bir hesabın blokesi kaldırıldıktan sonra farklı bir kurum borcu nedeniyle de yeniden bloke konulması mümkün olmaktadır. Bu nedenle blokeler kaldırılırken tüm borçların incelenmesi ve yeniden bir bloke talimatının olup olmadığı konusundaki araştırmaların yasal süreçler ile birlikte yapılması gerekmektedir.

Banka hesabına konulan blokenin kaldırılması için hazırlana dilekçe tek bir kuruma gönderileceği için yeniden bir bloke konulması ve farklı bir kurum tarafından talimatının verilmesi durumunda ise bu talimatın da kaldırılması için yeni ve güncel bir dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Bu dilekçeler üzerinden hak talebinde bulunulması mümkün olmaktadır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git