Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Yeni Çipli Kimlik Kartı Ücretini İnternetten Yatırma ve Ödeme
Yeni Çipli Kimlik Kartı Ücretini İnternetten Yatırma ve Ödeme
Yeni kimlik ücretlerinin internet üzerinden ödeme yolları işlemlerin hızlı ve kolay bir biçimde yapılmasını sağladığı için oldukça önemlidir. 2023 senesine...
Senet Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır, Zaman Aşımı Ne Kadar?
Senet Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır, Zaman Aşımı Ne Kadar?
Sizlere bu yazımda senet geçerlilik süresi kaç yıldır, senetler zaman aşımına ne kadar sürede uğrar ve benzeri merak edilen soruların...
Anasayfa > Bilgi > B Harfi İle Başlayan Ülkeler (ÜLKE İSİMLERİ)

B Harfi İle Başlayan Ülkeler (ÜLKE İSİMLERİ)

b harfi ile başlayan ülkeler

Gerek genel kültür ve bilgi anlamında bazen çok gerekli olan B Harfi ile başlayan ülkeler ve ülke isimleri hangileri bu makalemde bu bilgiyi detaylı olarak sizlere aktaracağım. Her ülkenin farklı bir ismi mazisi ve bu ismin koyulma sebepleri vardır. Fakat bu bilgiye sahip olma sebebi bazen eğitim amaçlı bazen ise basit bir bulmacanın bir parçasını çözmek için gerekli olabilir.

Bilginin iyisi ve kötüsü olmaz diyerek B harfi ile başlayan hangi ülkeler var inceleyeceğiz. B ile başlayan ülkeleri tek tek saydığımızda 20 den fazla olduğunu görüyoruz ek bilgi olarak bu ülkelerin başkentlerini de sizlere vereceğim. Bonus bir bilgi olduğunu düşünüyorum ve işinize yarayacağını umarım bakalım B harfi ile ülke adları neler bakalım.

B Harfi İle Başlayan Ülkeler Ve Başkentleri Hangileridir?

Alfabetik sıraya baktığımızda B harfi kullanılarak oluşturulmuş 20’den fazla Ülke ismi bulunmaktadır. Bu ülke isimlerinin tam listesini ve başkentlerini sizlerle paylaşcağım. Fakat bir kaç tanesinden hızlıca bahsetmek istiyorum. Bahamalar, Bangladeş, Bardabos, Batı sahra, Belçika diye gidiyor.

Peki, tam liste olarak B harfi ile ülkeler nasıl sıralanıyor bakalım.

B İLE BAŞLAYAN ÜLKELER B İle Başlayan Ülke Başkentleri
Bahamalar Nassau
Bahreyn Manama
Bangladeş Dakka
Barbados Bridgetown
Batı Sahra Layun
Belçika Brüksel
Belize Belmopan
Benin Cotonou (Gayri Resmi) – Porto-Novo (Resmi)
Beyaz Rusya Minsk
Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi
Bolivya Sucre (Gayri Resmi) – La Paz (Resmi)
Bosna hersek Saraybosna
Botsvana Gaborone
Brezilya Brasília
Brunei Begawan
Burkina Faso Vagadugu
Bulgaristan Sofya
Bermuda Hamilton
Burundi Gitega
Bhutan Timpu
Britanya Virjin Adaları Road Town

B İle Başlayan Ülkeler Hakkında Bilgiler

Bu ülkelerin her birinin ayrı mazileri ve tarihçeleri bulunmaktadır. Sadece B harfi ile başlamış ülke adlarını bilmek yetmez dedik ve biraz da bu ülkeler hakkında detaylı bilgi aktarmak istedim. Bakalım alfabenin B ile başlayan ülkelerinin mazileri ve kısa bilgileri nelermiş.

Bahamalar

Bahamalar (İspanyolca’da Bajamar veya “sığ deniz” anlamına gelir) veya Commonwealth, Batı Hint Adaları’nın kuzey-kuzey-doğu sınırını oluşturan takımadaları kapsayan bir ülkedir. Amerika kıtasına bağlı ülkelerden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısında, Küba’nın ve Hispaniola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer almaktadır. Burada yaklaşık 700 ada ve 2.400 kaya var. Toplam 13939 km²’lik yüzölçümüyle Bahamalar’ın başkenti, New Providence’ın en önemli adası Nassau’dur. Diğer önemli adalar arasında Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera bulunmaktadır.

Bahreyn

Resmi adı Bahreyn Krallığı, yaklaşık 30 küçük adadan oluşan bir ülkedir. Bahreyn Arapça’da ‘iki deniz arasında’ anlamına geliyor. Petrol kaynakları sayesinde ekonomi canlı ama kaynak tükenmesi korkusu diğer alanlara kaymaya başladı.

Başkent, Bahreyn Adası’ndaki Manama Şehri’dir. Nüfusun yaklaşık üçte biri ülkeye çalışmak için gelen yabancılar ve göçmenler. Resmi dilin Arapça olduğu ülkelerin para birimi Bahreyn dinarıdır.Bahreyn yerel saatine göre Türk saati bir saat ileri alınır. Bahreyn, vize gerektiren ülkelerden biridir. Gitmeden önce vize başvurusunda bulunmalı ve Bahreyn’e vize almalısınız.

Bangladeş

Güneydoğu Asya’daki ülkelerden biri olan Bangladeş, BM verilerine göre 165 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 8. ülkesi. Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin resmi adı Bengal ülkesi anlamına gelir.

1971 yılına kadar Pakistan’ın doğu Pakistan bölgesi olan Bangladeş, Pakistan yönetiminden önce bir İngiliz kolonisi olan Bengal olarak tanındı.

Barbados

Barbados bağımsız bir ada ülkesidir. Kuzeyde yaklaşık 13 derece ve batıda 59 derece bulunur. Güney Karayip bölgesine genişleyen ülke, Karayip Antilleri zincirinin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı ülkelerden biridir. Konumu Güney Amerika kıtasına komşudur. Venezuela’nın yaklaşık 434 kilometre (270 mil) kuzeydoğusunda. Barbados’a en yakın adalar batıda Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada, güneybatıda Grenada, güneyde Trinidad ve Tobago ve Barbados resmi bir deniz sınırını paylaşıyor.

Batı Sahra

Batı Sahra bölgesinin bir kısmı egemenlik ilan etti. Egemenlik ilan etmenin bu kısmı kısmen tanınır. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti olarak adlandırılan bu özerk bölgenin bayrağı, pan-Arap renklerinin etkisini göstermektedir. Bayrağın üç yatay çizgisi vardır. Bu şeridin üst kısmı siyah, orta kısmı beyaz ve alt kısmı yeşildir.

Belçika

Belçika, ticari, yoğun tarım, şehirleşme, ulaşım ve endüstriyel talebi dengeleyen oldukça kalabalık bir ülkedir. Büyük miktarlarda hammadde ithal edilmekte ve üretilen malların toplu ihracatı çoğunlukla diğer AB ülkelerine yapılmaktadır.

Küçük bir ülke olan Belçika’da bir yerden diğerine seyahat etmek uzun sürmez. İletim ağı çok rahat ve hızlıdır. Tren ağları genellikle şehirlerde yaygındır, ancak şehir içi ulaşım için en iyi seçenekler otobüs, tramvay ve metro ağlarıdır. Bisikletler her yerde kiralanabilir ve size ülkeyi tanımanız için harika bir fırsat sunar.

Belize

Küçük bir ülke olarak Belize’nin fiziksel yapısı genellikle iki kısma ayrılır. Kuzeyde ovalar, güneyde ormanlar ve ormanlar var. Karayip Denizi’nin doğuyu çevreleyen kıyı kesimi mercan adalarıyla çevrilidir. Kuzeydeki verimli alüvyal ovalar, ülkenin en büyük ve en önemli nehri olan Belize Nehri ve kolları ile küçük bir yarık tarafından sulanmaktadır. Kuzeydeki ovalar alçaktır ve bazıları bataklıklarla kaplıdır.

Benin 

Batı Afrika’da Kuzey Atlantik kıyısında yer almaktadır. Togo batıya, Burkina Faso kuzeybatıya, Nijer kuzeydoğuya ve Nijerya doğuya dönük.

Bermuda

Kuzey Carolina’nın doğusunda yer alan Bermuda, Karayipler’in kuzeyindeki Atlantik Okyanusu’nda bir takımadadır. Britanya’nın yabancı topraklarından biri olan Bermuda, İngiliz sömürge imparatorluğunun Kuzey Amerika’daki son kalıntılarından biridir. Karayipler’deki en iyi ada olan Bermuda, yedi ana ada ve 150 küçük ada ve uçurumdan oluşur. Dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak kabul edilen Bermuda, beyaz kumlu plajları ve cam gibi suları ile görülmeye değer.

Beyaz Rusya

Beyaz Rusya, Beyaz Rusya veya resmi Beyaz Rusya Cumhuriyeti eski bir Sovyetler Birliği devletidir. Kuzey Avrupa’da. Başkent Minsk’tir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna’dır.

Bhutan

Resmi olarak Butan Krallığı olarak bilinen Butan, Doğu Himalayalar’da yer almaktadır. Hindistan batı ve güney ile, Çin ise kuzey ile sınır komşusudur. 20. yüzyılın ortalarına kadar Butan izole bir şekilde yaşadı ve kapalı bir ülke olarak gelenek bozulmadı.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri veya BAE, Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda, Umman ve Suudi Arabistan’ı çevreleyen Orta Doğu’da bir ülkedir. BAE, 7 Emirliklerden oluşur: Abu Dabi, Dubai, Ajman, Fujairah, Ras al-Hayme, Sharjah ve Ummul-Kayveyn.

Birleşik Krallık

İngiltere (BK); İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda İrlanda adalarından oluşur. Bu ülkeler Kuzey Denizi’nde, kıta Avrupa’sının batısında, Britanya Adaları’nda bulunmaktadır.

Bolivya

Güney Amerika’yı İspanya’nın boyunduruğundan kurtaran Simon Bolivar’ın adını almıştır. Bu ülkenin başkentleri Sucre ve Raphaji’dir. Bol kaynaklarına rağmen Güney Amerika’nın en fakir ülkelerinden biridir. Ülkenin resmi dilleri İspanyolca, Quchaua ve Aymara’dır. Para birimi Bolivya no. Türk saatleri yerel saate göre 6 saat daha geri döndüktür.

Bosna Hersek

Bosna Hersek, Komünist yönetimin çöküşüyle ​​kurulan Yugoslav cumhuriyetlerinden biridir. Doğu ve güneydoğuda Sırbistan ve Karabaç, kuzeyde ve batıda Hırvatistan ile çevrilidir. Dalmaçya kıyı şeridi 20 km. Bosna adı, araziyi sulayan Bosna nehrinden gelmektedir.

Botsvana

Resmi olarak Botsvana Cumhuriyeti olarak bilinen Botsvana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde yer alan kara ile çevrili bir kara ülkesidir. Ülke güneydoğu ile Güney Afrika, kuzeybatıda Namibya ve kuzeydoğuda Zambiya ve Zimbabwe ile sınırlanmıştır.

Brezilya

Brezilya veya resmi olarak Brezilya Federal Cumhuriyeti olarak bilinen Brezilya, kıtanın neredeyse tüm merkezini ve kuzeydoğusunu kaplayan Güney Amerika’daki en büyük ve en kalabalık ülkedir. Brezilya’nın başkenti Brasilia’dır.

Britanya Virjin Adaları

Ya sıcak kumlu, sıcak iklimi ve huzurlu, masmavi ve berrak denizi olan bir cennetimiz olsaydı? Ayrıca, bu cennete istediğiniz zaman gidebileceğinizi söylerseniz ne olur? Evet o cennet, İngiliz Virgin Adaları değil. Ada aldanmayın ve İngiltere’nin hemen yanında İngiliz Virgin Adaları’nı aramayın. 6 büyük ada dahil olmak üzere çeşitli büyüklükte 50 adadan oluşan bu eyalet Karayipler’de yer almaktadır.

Brunei

Güneydoğu Asya’da Borneo adasında bulunan ve Sultanlık tarafından yönetilen Brunei, dünyada daha az tanınan bir ülke olmakla birlikte, son yıllarda alternatif rotalarda seyahat etmek isteyenler listesine dahil edilmeye başlandı.

Bulgaristan

Tarih açısından oldukça zengin olan Bulgaristan’ı düşündüğünüzde akla hemen yemyeşil doğası geliyor. Avrupa’nın 16. büyük ülkesi ve AB üyesi olan bu ülke, kuzeybatıdaki komşumuzdur. Türkiye’de ucuz bir fiyata Bulgaristan’ı ziyaret etmek yerine bölgeyi gezebilir veya harika vakit geçirebilirsiniz.

Burkina Faso

Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili, Batı Afrika’da bulunan (kuzeyden saat yönünde hareket ederken) karayla çevrili bir ülke olan Burkina Faso’nun komşularıdır. Eski bir Fransız kolonisi olan ülke, 1960 yılında Yukarı Volta adı altında bağımsızlığını kazandı.

Burundi

Burundi, Orta Afrika’nın Büyük Göller bölgesinde yer almaktadır. Yakın Tanzanya, Ruanda, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne (Zaire) bitişik, Tanganika Gölü ile bir kıyı şeridine sahiptir.

B Harfi ile Başlayan Avrupa Ülkeleri

Evet sizlere B ile başlayan tüm ülkeleri verdim fakat bunların hangisi Avrupa ülkeleri merak etmiş olabilirsiniz. Hemen ayırarak sayıyorum. B İle başlayan avrupa ülkeleri Bulgaristan, Belçika, Bosna Hersek, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık olarak söyleyebilirim. Peki, Amerika kıtasına ait b harfi ile başlayan ülkeler hangileri?

B Harfi ile Başlayan Amerika Kıtası Ülkeleri

Amerika kıtasında b adı ile başlayan ülke sayısı 7 adettir , bunlar Brezilya, Bolivya, Bahamalar, Barbados, Belize, Britinya Virjin Adaları olarak sayabiliriz.

B Harfi ile Başlayan Afrika Ülkeleri

B harfiyle başlayan afrika ülkeleri Burundi başkenti Bujumbura, Burkina Faso  başkenti Ouagadougou, Benin başkenti Porto Rovo olarak geçmektedir.

B Harfi ile Başlayan Asya Ülkeleri

Asya ülkelerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bahreyn
  • Bangledeş
  • Bhutan
  • Birleşik Arap Emirlikleri
  • Brunei

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git