Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
İş Bankası Telefon Numarası Değiştirme (4 YÖNTEM)
İş Bankası Telefon Numarası Değiştirme (4 YÖNTEM)
İş Bankası müşterileri için bankaya kayıtlı telefon numarası değiştirme ve güncelleme işlemlerinizi nasıl ve kolay yapabilirsiniz, bunun için 4 farklı...
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri Hangileridir? (Kurye Firmaları)
Kredi Kartı Dağıtım Şirketleri Hangileridir? (Kurye Firmaları)
Kredi kartı dağıtıcıları ve banka kredi kartı kurye şirketleri hakkında kapsamlı bilgiler sunacağım bu yazımda sizlere. Kredi kartları, bankalarda en...
Anasayfa > Banka > ATM Kartları Üzerindeki AA YY Nedir, Ne İşe Yarar?

ATM Kartları Üzerindeki AA YY Nedir, Ne İşe Yarar?

aa yy kodu ve anlamı

AA YY‘nin bulunduğu bir banka kartının ne anlama geldiğini ve bir kredi kartında AA YY’nin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz! Kredi kartları, bankaların müşterilerine sunduğu bankacılık ürünlerinden biridir ve müşteriler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Kredi kartı müşterisi iseniz, kartınızdaki bilgilerin çoğunu merak ediyor olabilirsiniz.

AA YY’nin yanı sıra kredi kartları hakkında da çeşitli bilgiler vardır. Kredi kartı numarası, kart sahibi, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve imza kutusu gibi alanlar. Bu makalenin odak noktası, son kullanma tarihi anlamına gelen AA YY’dir.

AA YY Nedir? Banka ve Kredi Kartı Üzerinde AA/YY Tanımlaması

Teknoloji hayatımızın birçok alanında çalışıyor. Elbette bu durum bankacılık hizmetlerini değiştirdi. Bankalar, müşterilerine günlük olarak daha kolay ve daha erişilebilir hizmetler sunmak için teknolojiyi bankacılık ürünlerine dahil etmeye çalışıyor. Sonuç olarak, banka ve kredi kartları sürekli değişiyor. AA YY, tanımlaması kredi ve banka kartı alışverişine bir örnektir.

Kredi ve banka kartları neredeyse hayatımızdaki paranın yerini alıyor. Günler geçtikçe, gittikçe daha fazla insan alışverişlerini ödemek için bu kartları kullanıyor ve bu kartlar çok sayıda bilgi ve numara içeriyor. Bu bilgiler, bireyin bankacılık ve kişisel bilgilerini yansıtır. Bununla birlikte, hangi sayının ne işe yaradığı genellikle kafa karıştırıcı bir konudur. Bu sebepten dolayı siz değerli okurlarımıza AA YY tanımlamasını daha derinlemesine anlatmak ve ne olduğunu sizlere doğru bir şekilde öğretmek istiyoruz.

Banka Kartı AA YY Nedir?

Banka ve kredi kartları ile evinizde bir web sitesinde girerek alışveriş yaptığınızda, birine para gönderdiğinizde veya bir mağazadan nakit çekmek yerine kartla ödeme yapmak istediğinizde büyük kurtarıcılardır. Çevrimiçi ödeme yaparken, kart genellikle 10 adet 16 haneli kart numarasıyla girilir. Ancak diğer bilgilerin güvenli olması ve başkalarının kartı kullanmasının engellenmesi istenir. Bknz : Kredi kartımdan haberim olmadan para çekilmiş

Bu bilgilerden biri kartın güvenlik kodudur. Diğeri ise son kullanma tarihidir. Bu son kullanma tarihi, AA YY cinsinden numara ile birlikte kartta görünecektir. Bankalar tarafından sunulan kart hizmetlerinin belirli son kullanma tarihleri ​​vardır. Bu tarihten sonra banka veya kredi kartının süresi dolacak ve geçersiz hale gelecektir. Müşteri dilerse bu tarihten sonra bankaya başvurabilir, yeni kart talep edebilir ve bu son kullanma tarihini uzatabilir.

AA YY olarak ifade edilen bu kavram, bu kullanım tarihine karşılık gelir. Örneğin, kartınızın son kullanma tarihi Mart 2030 ise, bu tarih AA YY bölümünde 04/30 olarak görünecektir. 3D Secure seçeneğini seçmeden güvenli bir şekilde alışveriş yapmanız veya çevrimiçi alışveriş yapmanız fark etmez. İnternet siteleri, online alışverişlerde banka kartlarından AA YY bilgisi talep etmektedir.

Kredi kartı üzerinde yazan diğer bilgiler ise şunlardır;

  • Kredi kartı sahibi adı soyadı
  • Kredi kartı numarası
  • Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?
  • Son kullanma tarihi (AA/YY)
  • Müşteri Numarası
  • Kredi kartı markası (Visa, Master, Troy)
  • CVV Güvenlik Kodu (Arka Yüzde)

Kredi Kartı Üzerinde Bulunan AA YY Nedir?

AA YY konsepti, kredi ve banka kartları için değişmeden kalır. Bu sayıların kullanımı her ikisi için de aşağı yukarı aynıdır. Numaralar her iki kart formatında da aynı yeri kaplar. Kredi kartı MM YY bilgisi 16 haneli kart numarasının hemen altına yazılır. Numaranın başına GEÇERLİ THRU yazılır. Son kullanma tarihi bilgisi AA / YY olarak görüntülenir.

Banka kartlarının aksine, kredi kartlarının geçerlilik süresi daha erken dolma eğilimindedir. Aynı bankanın aynı tarihte uyguladığı kredi ve banka kartlarını karşılaştırırsanız, kredi kartı MM YY bilgileri size daha yakın bir geleceği gösterecektir. Daha fazla kampanya ve başka hizmetler sundukları için kredi kartlarının süresi daha erken dolar. Elbette bankaya başvurarak bu süre uzatılabilir.

AA YY Ne Demek?

Banka ve kredi kartları için AA YY ifadeleri, kartın son kullanma tarihini temsil eden ayı ve yılı temsil eder. Ay ve yıl iki sayı ile temsil edilir. Yani online alışveriş yaparken bu numarayı 2-2 olarak girmeniz gerekiyor. Banka, malların ihraç tarihinden itibaren 3 ila 5 ila 10 yıllık bir son kullanma tarihi belirler. Öyleyse, kartınızı Nisan 2020, AA YY 04/2023 tarihinde aldıysanız; 04/2025; 4 Mayıs 2030. 10 yıllık AA YY genellikle platin kartlarda gösterilir.

AA YY Son Kullanma Tarihi Kartın Neresinde Yazar?

Aslında en çok merak edilen de bu genellikle alışveriş sitelerinin ödeme sayfalarında AA / YY kodunu giriniz gibi bir kutucuk bulunur bu harflerin anlamını bilmeyen banka kartı ve kredi kartı kullanıcıları hemen bu soruyu sorar. Hemen cevaplayalım AA YY kodu kartın ön yüzünde 16 haneli kart numarasının altında 07 / 21 seklinde bulunan rakamlardır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git