Kredi Dijital
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Ptt Kredi Başvurusu
Ptt Kredi Başvurusu
PTT Kredi Başvurusu İnsanların farklı sebeplerden dolayı krediye ihtiyacı olmaktadır. Burada birçok seçenek olsa da, PTT kredi başvurusu 2021 yılında da...
Faturalı Sabit Hatta Kredi Yalanı (TTNET Turkcell Vodafone)
Faturalı Sabit Hatta Kredi Yalanı (TTNET Turkcell Vodafone)
Son yıllarda tartışılan ve her ağızdan farklı bir sesin çıktığı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi GMS operatörlerinin faturalı hatta...
Anasayfa > Kredi > Adıma Kredi Çekilmiş Olabilir Mi Şüpheleniyorum? (Sorgulama)

Adıma Kredi Çekilmiş Olabilir Mi Şüpheleniyorum? (Sorgulama)

adıma kredi mi cekilmiş

Adıma kredi çekilmiş mi diye merak mı ediyorsunuz? Aslına bakarsanız bu oldukça önemli bir konudur. Son dönemlerde öyle çok dolandırıcılık vakası ile karşı karşıya geliyoruz ki, bir başkası adına kredi çekmek için kağıt imzalatma yöntemi veya internetten başvuru yöntemi de karşımıza çıkan yöntemler arasında. Nasıl diye merak ediyorsanız, internet bankacılığı şifreniz ya da farklı bir yöntem kullanılarak şifreleriniz ele geçiriliyor.

Bu yöntem sayesinde internet bankacılığı veya mobil uygulamadan adınıza kredi başvurusu yapılıyor. Daha sonra bu kredi kişi tarafından kendi banka hesabına transfer ediliyor ve adınıza çektiğiniz kredi bir başkasına kaymış oluyor. Bunun önüne geçmeniz için de bankadaki şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmeli ve özellikle de sizden bilgilerinizi isteyen kişilere karşı çekimser davranın.

Bankalar defalarca hatırlatıyor olsa da, biz de ufak bir hatırlatma geçelim. Eğer sizi banka çalışanı olarak arayan bir kişi sizden şifrenizi istiyorsa kesinlikle vermemelisiniz!

Bankalardan yapacağınız işlem ne olursa olsun, herhangi bir banka çalışanının sizin şifrenize ihtiyacı yoktur.

Adıma Kredi Çekilmiş Mi Nasıl Öğrenebilirim?

Adıma kredi çekilip çekilmediğini nereden öğrenebilirim sorusunu soran tüm kullanıcılarımızın dikkatine, banka hesaplarınızı ve kartlarınızı güvende tutarak adınıza işlem yapılmasına engel olabilirsiniz. Bunun için bankalarda kayıtlı numaranızı sürekli güncel tutmalı, şifrelerinizi de düzenli olarak değiştirmelisiniz. Aksi halde bu tarz yöntemler kullanılarak adınıza çeşitli başvurular yapılabilir ve mağdur edilebilirsiniz. Bu gibi yöntemlere maruz kalmamanız için zaten bankalar size uyarı olarak 3 ya da 6 ay içinde şifrelerinizi yenilemeniz konusunda hatırlatmalar yapıyor. Bu uygulamaları dikkate almalısınız.

Bir ikincisi, bankalardan işlem yaparken tüm bankalar SMS ile doğrulama şifresi gönderiyor. Hatta tercihinize göre, yapacağınız bir para transferi bile SMS şifresi girilmeden yapılmıyor. Bunu bankanız ile görüşerek siz de açabilirsiniz. Bu sayede hesabınız ele geçirildiğinde SMS şifresi girişi yapılmadan asla ve asla para transferi yapılamaz.

Ancak öyle yöntemler var ki, sizden bu şifreyi alabilecek kadar kandırıyorlar ve kendilerini banka çalışanı olarak tanıtıyorlar. Ancak bu gelen SMS şifrelerinin de banka çalışanları ile alakası olmadığı için, banka çalışanlarına bile bu şifreyi vermemek gerekiyor. Çünkü bu şifre, sizin para transferiniz için geçerli. Banka çalışanı bunu ne yapabilir ki? Fakat tüm bu detaylara dikkat ettiğiniz halde adınıza kredi çekildiğinden şüpheleniyorsanız bankalardan çekmiş olduğunuz yada sizin adınıza kredi ödemelerini görebileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Şimdi bu sorgulama işlemleri nasıl yapılır bir bakalım.

Başka Birisi Benim Adıma Kredi Çekebilir Mi, Çekmişse Nereden Görebilirim?

Sizin adınıza haberiniz olmadan kredi çekilip çekilmediğini banka müşteri hizmetleri, banka şubeleri ve KKB sistemlerini kullanarak öğrenebilirsiniz. KKB sistemi, internet üzerinden Findeks.com üzerinden hizmet vermekte olup, bu siteye kayıt olarak tüm bankalardaki geçmişinizi sorgulayabilirsiniz. Ödediğiniz, biten, devam eden ve yeni yapılan başvuruların tamamı KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu sistemleri inceleyerek herhangi bir farklı işlem olup olmadığını, haberiniz olmadan çekilen kredi olup olmadığını görebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinden de kredileriniz hakkında bilgi alabilirsiniz ancak bu durum oldukça zahmetli olur. Her bankanın müşteri hizmetlerini tek tek aramak, hepsi ile tek tek görüşmek oldukça uzun sürecektir. Bu sebeple dilerseniz Findeks.com üzerinden tüm bankalardaki işlemlerinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi alternatif olarak E-Devlet ve findeks.com üzerinden risk raporu alarak adınıza çekilen tüm kredilerin sorgulamasını öğrenebilirsiniz. Bu aşamaları size yazımın devamdı aktaracağım.

Banka Şubelerden Adıma Çekilen Kredileri Görebilir Miyim?

Evet, kimliğiniz ile banka şubelerine giderek adınıza kredi olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ancak bir banka, sadece kendi bünyesindeki krediler hakkında sizlere bilgi verebilir. Örneğin Yapı Kredi bankasına giderek, İş Bankası’nda bir kredi başvurusu olup olmadığını soramazsınız.

Aslında bu bankalar ekranlarında bu tür bilgilere ulaşabilir, ancak farklı banka olduğundan bu bilgiyi size iletmezler. Müşteri hizmetleri de aynı şekilde çalışmaktadır ve sadece aradığınız banka hakkında bilgi alabilirsiniz.

Findeks.com ile Sizin Adınıza Çekilen Tüm Kredileri Görün!

En mantıklı ve kesin yöntem, Findeks.com kullanarak kredi başvurularını kontrol etmek. Findeks bazı bankalar tarafından ortak kurulmuş bir internet sitesidir. Kredi notu ve kredi risk raporu gibi pek çok hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetlere ek olarak, tüm bankalardaki siciliniz ve genel geçmişinizi de sorgulayabilirsiniz. Findeks.com üzerinden satın alacağınız bir kredi notu sorgulama paketi ya da kredi risk analizi paketi sayesinde, tüm bankalardaki işlemlerini sadece kredi olarak değil, kredi kartı ve KMH hesap olarak da görebilirsiniz.

Yani bir bankadaki ödemeleriniz, kredileriniz, kredi kartlarınız ve kredili mevduat hesaplarınızın genel durumunu sorgulayabilirsiniz. Banka bazında ve ürün bazında toplam borcunuzu, toplam kredi kartı limitinizi sorgulayabilirsiniz. Eğer bu işlemler arasında gözünüze çarpan yanlış bir işlem varsa, bunu bankanıza bildirebilirsiniz. Kredi çekmediğiniz halde kredi borcunuz görünüyorsa, bunu bankaya bildirip yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Bunun haricinde diğer bilgilerden de faydalanabilirsiniz. Findeks.com‘un pek çok hizmeti bulunmaktadır. Risk raporu için, Bknz.

E Devlet Sistemi Üzerinden Şahsınıza Ait Tüm Kredileri ve Kredili Ürünleri Öğrenin

E-Devlet internet sitesi üzerinden artık böyle bir imkan bulunmaktadır. Aynı zamanda her ay bir rapor sorgulama ücreti ücretsiz bunu da bu arada belirtmiş olayım.

E Devlet sistemine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” adımından Ad ve Soyadınıza ne kadar kredi çekilmiş bu kredilerin miktarları ne kadar ve toplam ne kadar bir kredi geri ödenmiş, kredilerin çekildiği tarihler ve hangi bankalara ait olduğunu detaylı bir şekilde sorgulama imkanına sahipsiniz. Bunun için buradaki linki takip etmeniz yeterli olacaktır.

Haberim Olmadan Adıma Kredi Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Rızanız dışında adınıza kredi çekilmiş ise yapacağınız ilk işlem acil olarak aşağıdan Kredi Kayıt Bürosu resmi internet sayfasından ;

https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz

İtiraz etmektedir. Bu ilk adım olacaktır. Eğer bu itiraz işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız KKB itiraz etme başlıklı yazım size yardımcı olacaktır. Bu işlem internetten hızlıca yapabileceğiniz bir işlem. İkinci adımda hangi bankadan kredi çekilmiş ise bu bankaya giderek eğer 12 gün geçmedi ise hemen bu kredinizi iptal ettirmek için dilekçe vermelisiniz.

Eğer süre geçmiş ise bankaya durumu yazılı bir dilekçe ile iadeli taahhütlü posta yada elden imza karşılığı teslim etmelisiniz. İadeli taahhütlü olmasının sebebi banka sizin bu dilekçenize 7 gün içinde cevap vermek zorundadır. Son işlem olarak savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmalısınız ki, bunu yapanın yanına kar kalmasın. Daha sonra yasal süreçleri takip etmelisiniz.

Habersiz Kredi Başvurusu İle Çekilen Bir Kredi İptal Edilir Mi?

Normal şartlarda bir kredi başvurusu yapıldıktan 12 gün sonra cayma hakkınız bulunuyor. Yani para hesaba aktarılmış olsa bile, 12 gün içinde bankaya başvuru yaparak kredinin iptal edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu konu hakkında genel şartlar ve özellikle kredinin nasıl iptal edilebileceğine dair bilgileri bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Üzerinden gün geçmiş olan kredilerde, özellikle haberiniz olmadan çekilen kredilerde izlenecek süreç yine banka tarafından size aktarılabilir. Bunun haricinde 12 gün geçtiğinde iptal hakkınız da elinizden gitmiş oluyor.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git